Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Kulový blesk“ za mřížemi: soudy a káznice chystají propuštění tisíce vězňů

  • 287
Kvůli novele trestního zákona opustí 1. ledna věznice zhruba tisícovka lidí. Byli odsouzeni za činy, které už nebudou trestné. Soudy musí projít tisíce spisů, najít adepty na propuštění a připravit pro ně "papíry". Ty je potřeba dovézt na správné místo. Přichystat pro vězně dopravu. Dohlédnout na pořádek. A tím to nekončí.

Už několik měsíců české soudy kontrolují tisíce spisů a hledají lidi, na které se změna vztahuje. Trestní zákoník platný od počátku příštího roku už totiž nezná trestný čin řízení auta bez řidičského průkazu, ohrožení z  nedbalosti nebo domácí výrobu lihovin. Novela tyto činy hodnotí jako pouhý přestupek, za který vězení nehrozí.

co se mění

Nový trestní zákoník sice některé tresty zmírňuje, zároveň ale zvyšuje horní hranici trestů za nejzávažnější zločiny. Zavádí nový trestný čin nebezpečné pronásledování- stalking. Zvyšuje ochranu zdravotníků a záchranářů. Zpřísňuje tresty za sexuální zločiny, týrání zvířat nebo neplacení výživného.

Na svobodu by se měli dostat i někteří recidivisté odsouzení za krádež nepřesahující pět tisíc korun nebo pytláci s úlovkem do této hodnoty. Akce se dotkne všech třiceti šesti českých věznic. "Z každého vězení tento den odejde alespoň jeden vězeň," potvrdila iDNES.cz mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. 

"Den D nastane 1. ledna kdy zákon vstoupí v účinnost. Tento den musí mít všechny soudy připravené rozhodnutí o propuštění. Přesně ve 12 hodin si je tam vyzvednou kurýři věznic. Ti se s dokumenty vrátí do věznice a propouštění může začít," popisuje akci náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges. Původně se počítalo, že své cely opustí přibližně šestnáct set odsouzených, jejich počet se ale v posledních dnech snížil.

Soudy rozhodnou v pravé poledne

Ministerstvo vymyslelo logistický systém, který zajistí, aby vše proběhlo hladce a vybraní vězni se dostali na svobodu. Zákon obsahuje speciální paragraf, který propuštění těchto lidí nařizuje. Kdyby se úřady zpozdily o jediný den, porušily by zákon a odsouzení by mohli žalovat stát.

Při přípravě celé akce musely soudy nejen zjišťovat, koho mají propustit, ale i ve které věznici odsouzený právě sedí. Rozhodnutí o propuštění musí vydat soud, který vynesl odsuzující verdikt. Může se tak stát, že budou v Brně rozhodovat o vězni, který sedí v Ostrově nad Ohří. Papíry musí do 12. hodiny ležet na stole soudce v Plzni, do jehož působnosti tato věznice spadá.

Věznice také očekávají zvýšený počet eskort. Soudci se totiž můžou v některých případech rozhodnout, že se nespokojí pouze s osvobozením na dálku a budou chtít vězně ještě vyslechnout. 

Vězni pojedou na turnusy

Na den D se připravuje také policie. Stovky propuštěných, kteří se v jednu chvíli dostanou na svobodu a navíc ještě den po Silvestru, by mohly způsobit nemalé problémy. "Kontaktovali jsme státní policii i městské policie, aby byly připraveny zasáhnout, kdyby se vyskytly nepokoje, ale nepředpokládáme je," tvrdí Görges. "Naši lidé budou v pohotovosti, plánujeme nepřetržité služby," popsala některá opatření vězeňských dozorců Prunerová.

Policisté v krajích jsou  ve spojení s vedením věznic a čekají co konkrétně se bude kolem věznic dít. "Podle vývoje bezpečnostní situace jsme připraveni přijmout odpovídající opatření," reagovalo na dotaz policejní prezidium.

Ministerstvo si dokonce připravilo jednu zvláštní metodu, jak se vyhnout případným problémům. Pokud od věznice například odjíždějí dva autobusy, rozdělí se propuštění do dvou skupin tak, aby odjeli postupně a nemohli se setkávat na jednom místě. " Na svobodu se ale musí dostat právě v tento den," ujišťuje Görges.

Většina vězňů si společně s osobními věcmi vyzvedne i peníze vydělané ve vězení a doprava domů by tak pro ně neměla být problém. Ti úplně bez prostředků můžou dostat peníze na dopravu od vedení věznice.

Další lidé se dočkají kratšího trestu

Propuštěním ale akce nekončí. Soudy už nyní prověřují další odsouzené, kteří se díky novele zákona sice nedostanou ihned na svobodu, ale jejich tresty se jim zkrátí. Z vězení by tak dříve mohl odejít například člověk odsouzený k patnácti měsícům vězení za nehodu způsobenou v opilosti a bez řidičského průkazu. Podle nového zákona je totiž  řízení bez řidičáku pouze přestupek a odsouzenému tak zůstane pouze trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Soud mu jeho trest poměrně zkrátí.

Aby se justice vyhnula chybě, kdy by ve vězení zůstal člověk, kterého nový zákon propouští, provádí ministerstvo takzvanou křížovou evidenci. Své záznamy tak prochází nejen soudy, ale i věznice a státní zastupitelství. Seznamy lidí si pak  vzájemně posílají a kontrolují, zda došly ke stejným výsledkům. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video