Kulhavka a slintavka ochromují Británii

Britská vláda omezila kvůli výskytu slintavky a kulhavky přístup na venkov. Toto opatření může postihnout miliony Britů, kteří na venkově jezdí na koních, táboří, pořádají sportovní akce nebo se věnují procházkám. Místní úřady už zakázaly vstupovat na cesty poblíž ohrožených farem. Asociace pěší turistiky vyzvala svých 180 tisíc členů, aby se vyhnuli stezkám poblíž farem. Klub majitelů karavanů zase apeloval na svých 800 tisíc členů, aby na venkov nejezdili. Nebezpečná infekce ohrožuje i záměr uspořádat v Británii na jaře předčasné parlamentní volby.
Británie pálí tisíce nakažených zvířat, čtěte ZDE.

Výskyt slintavky a kulhavky byl potvrzen už na 17 farmách a jatkách. Nemoc byla zjištěna na severu a jihu Anglie, ale také ve Walesu. Od středy jsou na týden zrušeny všechny dostihy.
Při posledním větším výskytu slintavky a kulhavky v roce 1967 byly dostihy pozastaveny na šest týdnů. Odloženo bylo ragbyové utkání mezi Walesem a Irskem, které se mělo konat v sobotu v Cardiffu.

Aliance venkova odvolala svůj pochod do Londýna na podporu honů, protože se obává, že by se nemoc mohla z venkova rozšířit do měst. Své brány uzavírají z obav před nákazou také některé zoologické zahrady, poblíž Londýna byly uzavřeny tři královské parky. V Devonu a Northumberlandu byly zavřeny některé školy.

Zvířata skončí na jatkách
Téměř 7 tisíc kusů zvířat bylo nebo v dohledné době bude utraceno - 1.800 kusů dobytka, 1.600 prasat a 3.500 ovcí. Existují obavy, že slintavkou a kulhavkou může být nakaženo až 100 tisíc kusů.

Evropská unie prodloužila zákaz dovozu živých zvířat z Británie do 9. března a příští týden se bude jednat o jeho prodloužení. Podle hlavního britského veterináře Jima Scudamorea může zákaz vývozu masa z Británie trvat až půl roku poté, co bude nemoc zcela eliminována.

S likvidací už začaly i další státy
Některé země EU, například Nizozemsko a Německo, už začaly likvidovat zvířata, u nichž bylo podezření, že byla nemocí nakažena. Francie oznámila, že utratí 20 tisíc ovcí dovezených z Británie.

Slintavka a kulhavka je podle britských odborníků nemocí zvířat, člověk se jí nenakazí, ale může ji snadno přenášet - například svým oděvem.

Vakcína proti slintavce a kulhavce existuje, v zemích Evropské unie se však nesmí aplikovat, protože některé členské země odmítají dávat na trh masné produkty z očkovaných zvířat.

Nákaza ohrožuje volby
Epidemie slintavky a kulhavky, která odsoudila část britského venkova k izolaci a některé farmáře ke krachu, přináší na ostrov další problém. Nebezpečná infekce totiž ohrožuje záměr uspořádat v Británii na jaře předčasné parlamentní volby.

Představitelé zemědělců míní, že předvolební kampaň by přinesla riziko rozšíření epidemie do dosud nepostižených míst. Hlasování by podle nich navíc nebylo příliš legitimní, protože by se ze strachu z epidemie nejspíš nekonaly na venkově žádné veřejné schůze.

Vést volební kampaň na venkově je podle zemědělců kvůli postupující epidemii nemožné.

"Popravdě řečeno by to bylo v otázce zvládnutí epidemie kontraproduktivní," prohlásil například vedoucí hlavní zemědělské odborářské centrály Ben Gill.

Podrobnosti o karanténě a také o epidemii kulhavky, která postihla Británii před třiceti lety, najdete ZDE.

Blair chce využít příznivých průzkumů
Britská politická scéna očekává, že premiér Tony Blair svolá předčasné volby na jaře ve snaze využít současných příznivých výsledků průzkumů pro jeho labouristy.

Nejčastěji se hovoří o 3. květnu. Možnost odložení voleb kvůli epidemii ale připouštějí i někteří politici.

Labouristický poslanec Tam Dalyell v pondělí vyzval ministra zemědělství Nicka Browna, aby se snažil situaci rychle vyřešit, protože zemědělci by podle něj považovali uspořádat v této situaci volby za nezodpovědné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video