Špičky ukrajinské politiky se sešly v Charkově, proruské separatisty však nikdo

Špičky ukrajinské politiky se sešly v Charkově, proruské separatisty však nikdo nepozval. Premiér Arsenij Jaceňuk (třetí zprava) totiž odmítá diskutovat se zástupci "teroristických organizací". (17. května 2014) | foto: Reuters

Kulatý stůl v Charkově nic nedohodl, separatisté demonstrují v ulicích

  • 288
V Charkově skončilo další kolo jednání o budoucnosti Ukrajiny, opět bez výsledku. Stejně jako před časem v Kyjevě nedostali pozvánku proruští separatisté z Doněcké a Luhanské oblasti. Desítky obyvatel Charkova s tím nesouhlasí a vyšly do ulic.

"Jsme připraveni učinit vše pro jednotu ukrajinského státu," prohlásil v sobotu odpoledne ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který na jednání u kulatého stolu přislíbil například "zvláštní postavení" ruštině a decentralizaci moci. Podobně jako v případě první debaty, která se uskutečnila 14. května v Kyjevě, nebyli pozváni předáci proruských separatistů, kontrolující přinejmenším část Doněcké a Luhanské oblasti na východě země.

Předseda regionální rady Luhanské oblasti Valerij Golenko ujistil, že referenda o nezávislosti, která se v obou regionech konala minulý víkend, nemají právní důsledky. "Ale vyjádřila vůli lidí, což nelze ignorovat. Lidé šli k referendu opravdu masově. Bylo to protestní hlasování," upozornil Golenko.

Vládní nabídka decentralizace podle něj není dostatečná a prvním krokem v uklidnění obyvatel východní Ukrajiny prý musí být zastavení "protiteroristické operace" na východě.

Politici z východní části země podle agentury AP vládu kritizovali za údajné přehlížení problémů regionu. Jaceňuk přislíbil, že se uskuteční další jednání u kulatého stolu - konat se bude ve středu v Čerkasech, asi 200 kilometrů jižně od Kyjeva.

S teroristy nejednám, odmítl Jaceňuk separatisty z východu

"Pryč s juntou!" a "Fašismus neprojde!" skandují podle agentury Interfax demonstranti z řad odpůrců prozápadního kyjevského režimu. Protestující se však nesnažili prorazit policejní kordony, chránící přístupy k hotelu, kde se kulatý stůl s účastí bývalých prezidentů Leonida Kravčuka a Leonida Kučmy, členů vlády a místních úřadů konal.

Podobně jako v případě první debaty, která se konala 14. května v Kyjevě, nebyli pozváni předáci proruských separatistů, kontrolující přinejmenším část Doněcké a Luhanské oblasti na východě země.

Mrtvé počítají všichni, každý s jiným výsledkem

Podle odhadů OSN si už nepokoje na Ukrajině od listopadu vyžádaly na 250 životů, z toho 127 za měsíc od zahájení operace proti separatistům. Proruští separatisté však hovoří o jiných číslech.

Zatím nejodvážnější statistiku v pátek zveřejnil samozvaný starosta Slavjansku. Jaceňukův tábor podle něj přišel v ulicích už o 650 mužů, a to včetně amerických žoldnéřů a agentů tajných služeb.

Kyjev podobné teorie odmítá, mrtvých je prý na jeho straně třicetkrát méně (více se dočtete zde).

Tam před časem vznikly samostatné "lidové republiky", jejichž legitimitu podle separatistů potvrdilo víkendové referendum.

Jejich představitelé v neděli vyhlásili nezávislost na Ukrajině a rádi by je připojili k Rusku. Kyjev výsledky referenda odmítá, "republiky" označil za teroristické organizace.

"S teroristy jednat nebudeme," prohlásil Jaceňuk. Současně ujistil o připravenosti vlády poskytnout v rámci ústavních změn "zvláštní postavení" ruštině, jakož i jazykům dalších národnostních menšin.

Kulatý stůl je součástí "cestovní mapy", kterou jako příspěvek k řešení ukrajinské krize sestavilo švýcarské předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Absenci povstalců při politických jednáních kritizovali sami separatisté i Moskva. Kyjev ale trvá na tom, že dialog lze vést jen se silami, které nemají krev na rukou.

Kyjev se jen přetvařuje, zní z Moskvy

"Pokus o dialog podle názoru řady politiků selhal, protože u kulatého stolu opět nevyslyšeli názory obyvatel regionů," poznamenala ruská agentura ITAR-TASS.  Bez účasti odpůrců kyjevského režimu jsou podle ní veškeré debaty jen proklamacemi. Agentura také upozornila, že debaty se neúčastní ani opoziční komunisté.

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s dnešními potyčkami ukrajinských jednotek se separatisty u Slavjanska na východě země obvinilo Kyjev z neplnění ženevských dohod o mírovém urovnání krize, lhaní a pokrytectví. Kulatý stůl má podle Moskvy jen zamaskovat agresivitu "samozvaného režimu", ohrožujícího životy civilistů.

Ruská diplomacie také zpochybnila předčasné prezidentské volby, které se mají konat příští týden. Lze se prý ptát, zda "volby odehrávající se za výstřelů dělostřelectva lze považovat za odpovídající demokratickým normám".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video