Kühnl vstoupil do boje o Čtyřkoalici

Unie svobody vybrala svého kandidáta, který se bude ucházet o místo předáka Čtyřkoalice. Volba byla podle očekávání jednoznačná. Zvítězil šéf Unie svobody Karel Kühnl, který neměl žádného soupeře. Hlasovalo pro něj 22 členů republikového výboru unie z 27. V konečném boji se utká se Žantovským (ODA) a Kopřivou (KDU-ČSL).

Kdo by byl nejlepším leaderem Čtyřkoalice? Hlasujte v anketě

KDO SE UTKÁ O POST
PŘEDÁKA ČTYŘKOALICE

KDU-ČSL Jaroslav Kopřiva
UNIE SVOBODY Karel Kühnl
ODA Michael Žantovský
DEU - nemá kandidáta -

"Dvacet dva hlasů ku sedmadvaceti považuji za velmi silný mandát," řekl Kühnl těsně po svém zvolení.

Republikový výbor unie o volbě svého kandidáta jednal od 15. hodiny v Humpolci.

Unie svobody měla o svém kandidátovi na leadra Čtyřkoalice jasno za necelé tři hodiny. “Dnes jsme jednali především o konkrétních kritériích na osobu leadra a hledali odpověď na otázku, jaký je vůbec cíl jeho jmenování pro volební úspěch Čtyřkoalice,” řekl dále Kühnl.

Večerní blok věnovali členové republikového výboru US diskusím o budoucnosti a další možné integraci Čtyřkoalice. V sobotu se chtějí zabývat vnitrostranickými otázkami a analýzou výsledků voleb.

Karel Kühnl (US) - kandidát na leadera Čtyřkoalice

Kühnl sice aktivně působí na politické scéně teprve 3,5 roku, ale už zastával vysoké funkce ve dvou politických stranách. V červnu 1997 odešel z diplomatických služeb a na návrh O bčanské demokratické aliance (ODA) se stal členem vlády Václava Klause (ODS). Ve funkci ministra průmyslu a obchodu nahradil Vladimíra Dlouhého.

Členem ODA se stal v červenci 1997 a již v listopadu 1997 byl zvolen jejím místopředsedou. Funkci však zastával pouze do února následujícího roku, kdy se vyhrotily nesrovnalosti kolem financování ODA a Kühnl, stejně jako řada dalších významných politiků, alianci opustil.

V září 1998 se stal členem Unie svobody a tři dny poté byl zvolen předsedou poslaneckého klubu unionistů. V únoru 1999 se stal prvním místopředsedou unie a po rezignaci předsedy Jana Rumla začátkem prosince 1999 se prozatímně ujal jejího vedení. V předsednické funkci ho potvrdilo i republikové shromáždění unie letos v únoru.

Zieleniec ze hry vypadl
Ze hry o politické funkce tak zcela vypadl Josef Zieleniec, nejúspěšnější muž senátních voleb, který jako jediný dokázal zvítězit už v prvním kole. Ve čtvrtek totiž o jeden hlas prohrál v boji o post šéfa Senátu. Jediným kandidátem na toto místo se stal Petr Pithart.

Zieleniec podle místopředsedkyně US Hany Marvanové vypadl ze hry v okamžiku, kdy čtyřkoaliční partneři nesouhlasili s tím, že by uskupení vedl někdo, kdo dosud stál mimo veškeré čtyřkoaliční dění.

Kasal: Předákem Čtyřkoalice by ale neměl být šéf strany
Méně jednoznačné jsou Kühnlovy vyhlídky u politické rady Čtyřkoalice, která tajným hlasováním zvolí leadera a budoucího premiéra stínové vlády nejpozději do konce ledna. Navržení Kühnla na post leadera Čtyřkoalice je v rozporu se slovy šéfa lidovců Jana Kasala. Ten nechce, aby sekupení čtyř stran vedl předseda jedné z nich. Stejný názor má i předseda ODA Daniel Kroupa.

Konečný boj
Kühnl otevřeně hovořil o svých ambicích získat nejvyšší funkci ve Čtyřkoalici už v době, kdy se ucházel o předsednictví v Unii svobody. V konečné volbě se střetne s lidoveckým kandidátem na leadera Jaroslavem Kopřivou a kandidátem ODA Michaelem Žantovským. DEU se možnosti postavit kandidáta zřekla.

Unie svobody na Republikovém výboru v Humpolci vybrala svého kandidáta, který se bude ucházet o místo předáka Čtyřkoalice. Stal se jím Karel Kühnl. (15. prosince 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video