Kühnl v NATO jednal o Češích v misích

  • 1
Nový ministr obrany Karel Kühnl absolvoval úvodní návštěvu u generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera v Bruselu. Ministr uvedl, že šéfa aliance v Bruselu informoval především o o účasti českých vojáků v operacích NATO a o reformě české armády.

Reforma armády má například umožnit zapojení českých vojáků do sil rychlé reakce NATO.

"Generální tajemník velmi stál o to, abychom se podíleli svými silami na stabilizaci v Afghánistánu. Mohl jsem ho ujistit, že vláda již rozhodla o tom, že zvýšíme naši účast v silách ISAF v Afghánistánu, a to jak na kábulském letišti, tak i na severovýchodě země, kde pravděpodobně budeme společně s Němci," řekl po středečním jednání Kühnl.

I v centrále aliance zjevně vzbudila ohlas dnešní informace, že se čeští vojáci do konce měsíce vrátí z Afghánistánu domů; jde však o 120 příslušníků speciálních sil, nasazených do Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda. Naopak česká účast v souběžně se odehrávající alianční operaci ISAF má stoupnout ze dvou desítek na přibližně 90 vojáků, kteří mají být nasazeni na kábulském letiště a zřejmě i v jedné z provincií v rekonstrukčním týmu pod německým velením.

Ani nynější návrat prostějovských výsadkářů do vlasti podle Kühnla nevylučuje, že se tato speciální jednotka "někdy - za rok či později - zase vrátí zpátky (Afghánistánu), pokud to bude nezbytné".

"NATO stojí o to, aby se členské země nejen politicky přihlásily ke své zodpovědnosti, ale aby také skutečně poskytly příslušné síly. To je ovšem otázka limitů nejen personálních, ale i finančních. Stále znovu musíme přemýšlet o tom, jaká naše účast je správná, samozřejmě i ve světle naší odpovědnosti v jiných

částech světa a ve světle omezenosti našich prostředků," poznamenal Kühnl.

Generálního tajemníka nicméně ujistil o připravenosti v případě potřeby přispět dalšími dvěma stovkami českých vojáků k posílení alianční operace KFOR ve stále neklidném Kosovu.

Na Schefferova slova o významu rozhodnutí aliance pomáhat ke stabilizaci Iráku výcvikem místních sil český host zareagoval připomínkou, že tento úkol začali čeští vojenští policisté plnit ještě před rozhodnutím aliance. Od Nového roku ovšem v Iráku zůstanou jen vojenští zdravotníci a iráčtí policisté a vojáci mají postoupit výcvik v Česku.

"Otázka příspěvku ke stabilitě v Iráku v době voleb je v tuto chvíli otevřená. Určitě bych nevylučoval, že o ní budeme diskutovat s cílem poskytnout prostředky k tomuto účelu," řekl ministr.

Kühnl si rovněž pochvaloval, že od hostitele vyslechl další chválu na mnohonárodní protichemický prapor, působící pod českým velením v Liberci. Jednotka, která se nyní podílí na ochraně paralympijských her v Řecku, se "opravdu stává vývěsním štítem české armády". Ministr doufá, že i díky renomé libereckých chemiků se chystané výcvikové centrum ve Vyškově pro přípravu specialistů na zbraně hromadného ničení stane projektem NATO.


Video