Podporovatelé Kuczynského se nakonec dočkali (10. červen 2016)

Podporovatelé Kuczynského se nakonec dočkali (10. červen 2016) | foto: AP

Gringo jménem PPK. Peruánským prezidentem bude syn Francouzky a Němce

  • 7
Novým prezidentem Peru bude ekonom Pedro Pablo Kuczynski. Muž přezdívaný PPK, který do voleb nastupoval jako outsider, v druhém kole porazil o pouhých 41 000 hlasů Keiko Fujimoriovou. Ta v pátek přiznala porážku.

Když na závěrečném mítinku půlroční prezidentské kampaně řečníci slibovali, že „PPK ví, jak na to“, předstoupil před peruánský národ u televize sám Pedro Pablo Kuczynski. Než se pustil do proslovu, v němž odmítl experimenty zprava i zleva a vychválil svoji střední cestu, přiložil ke rtům příčnou flétnu. A zahrál na ni neoficiální peruánskou hymnu „El condor pasa“, kterou znáte v upravené verzi od Simona & Garfunkela.

Tato drobnost ukazuje odlišnost PPK, jak se mu všeobecně říká, od běžných latinskoamerických politiků. Chybí mu lidovost, se kterou by kvůli boji o hlasy s předstíranou vřelostí líbal dítka. Když se má 77letý ekonom, na kterém příroda při rozdávání charizmatu hodně škudlila, roztančit při volebních odrhovačkách, působí prkenně. Je to totiž gringo (cizinec).

Vítězství o "fous"

Druhé kolo voleb, které se konalo 5. června, vyhrál podle volební komise Kuczynski, ale tak těsně, že úřady čekaly s oficiálním vyhlášením na rozhodnutí soudů o volebních stížnostech.

Jeho protikandidátka Keiko Fujimoriová v pátek porážku uznala. "Demokraticky přijímáme tyto výsledky volební komise z respektu k peruánskému lidu," prohlásila jedenačtyřicetiletá politička. Fujimoriová zároveň dodala, že její strana bude v následujících pěti letech vládu Kuczynského bedlivě sledovat.

Kuczynski ve druhém kole minulou neděli získal 50,12 procenta hlasů, Fujimoriová dostala 49,88 procenta hlasů. O výsledku duelu v zemi s 31 miliony obyvateli rozhodlo něco málo přes 41 000 hlasů. Tak těsný rozdíl Peru už půl století nepamatuje.

zdroj: ČTK

V Limě se narodil německému doktorovi polského původu, který v Amazonii bojoval proti lepře, a francouzské učitelce, která byla tetou slavného režiséra Jeana-Luca Godarda. Studoval na prestižních univerzitách v Británii a v USA a pak se angažoval především v těžebním průmyslu v různých koutech planety. Otec čtyř potomků se oženil dvakrát - nejdříve s dcerou amerického senátora a pak se sestřenicí oscarové herečky Jessiky Langeové.

Přestože mu v 31milionové andské zemi, kde má drtivá většina obyvatel indiánskou krev, během kampaně jeho „cizáckost“ vyčítali, právě on se stane na příštích pět let prezidentem. Peruáncům tento muž, který dvakrát sloužil jako ministr a jednou jako premiér, do nejvyšší ústavní funkce v podstatě zbyl.

Kandidoval za stranu, kterou si založil jako organizátorku své kampaně a nazval ji tak, aby se její zkratka shodovala s jeho iniciálami. PPK přiznává, že žádnou zásadní změnu ve směřování své vlasti dělat nechce. Bude se snažit o to, aby Peru dál patřilo k ekonomicky nejotevřenějším a nejliberálnějším zemím kontinentu. Jen jako zkušený manažer bude hledat, jak fungování své stále chudé země, která však patří k hospodářsky nejrychleji rostoucím na kontinentu, zefektivnit.

Takhle nezní program, který by přitáhl davy. I proto PPK zůstával v průzkumech až na třetí pozici. Pomohlo mu však, že mladistvě působícímu miláčkovi sociálních sítí Juliu Guzmánovi zabránila kandidovat byrokratická chyba.

Od outsidera k prezidentovi

Do finále PPK nastoupil s 21 procenty proti Keiko Fujimoriové, která získala téměř 40 procent. Zdánlivě předem ztracený souboj. Jenže 41letá dáma je dcerou bývalého diktátora Alberta Fujimoriho, jehož deset let u moci je spojeno na jedné straně s rozprášením maoistických povstalců a s hospodářskou stabilizací, na druhé straně však s porušováním lidských práv, masivní korupcí a kokainovými kšefty. Dcera není jen nositelka slavného jména, ale v otcově režimu vykonávala roli první dámy poté, co prezident zapudil svou manželku.

Celá kampaň před druhým kolem se tak stále vracela k minulosti. Šlo jen o to, zda se PPK podaří přesvědčit nadpoloviční většinu, že s Keiko by se do jejich demokracie mohly vrátit autoritářské praktiky. Nakonec se mu to podařilo - získal 50,12 procenta hlasů, Fujimoriová dostala 49,88 procenta hlasů. O výsledku duelu v zemi s 31 miliony obyvateli tak rozhodlo něco málo přes 41 000 hlasů. Tak těsný rozdíl Peru už půl století nepamatuje.

Peruánci se však kvůli vysokému věku PPK ptají, jestli brzy nepůjdou do volebních místností znovu. Ale energický PPK takové starosti odbývá poukazováním na dlouhověkost svých tet. Bezmála se dožily stovky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video