Dana Kuchtová (vlevo) a Olga Zubová na setkání v Pardubicích, kde kritici vedení Strany zelených založili frakci Demokratická výzva (31. ledna 2009)

Dana Kuchtová (vlevo) a Olga Zubová na setkání v Pardubicích, kde kritici vedení Strany zelených založili frakci Demokratická výzva (31. ledna 2009) | foto: ČTK

Kuchtová vyděsila Bursíka a založila uvnitř zelených kritickou frakci

  • 154
Kritici vedení Strany zelených založili frakci Demokratická výzva. Podle iniciátorky Dany Kuchtové není cílem frakce rozštěpení strany ani svržení Martina Bursíka. Šéf strany Kuchtovou poté, co jej "vyděsil" jejich vzájemný telefonát, před založením frakce varoval.

"Chceme být programovou protiváhou vedení strany. Budeme chtít, aby se strana vrátila k demokratickému fungování. Nyní to tak není," potvrdila iDNES.cz vznik frakce její iniciátorka, poslankyně Dana Kuchtová.

Stala se předsedkyní Demokratické výzvy, druhým předsedou se stejným mandátem je Martin Čáslavka. Frakce chce přispět k tomu, aby ze strany neodcházeli její členové. Zároveň by měla pomoci získat zeleným více voličů.

Sjezd Strany zelených"Myslím, že v tomhle se Dana Kuchtová velmi silně mýlí," reagoval na její vyjádření šéf strany Martin Bursík. Podle něj neexistuje jediný případ, kdy by voliči ocenili vnitrostranické spory. Obává se negativního dopadu na preference strany a na výsledek zelených v červnových volbách do Evropského parlamentu.

"Nesdílím tyto jeho obavy. Ty minimálně dva názorové proudy existují již delší dobu a teď jen dostanou formu. Každý věděl, že s vedením nesouhlasíme, naopak nám nyní chodí podpůrné ohlasy," řekla iDNES.cz členka nové frakce, poslankyně Olga Zubová.

Jak reagovat na založení frakce se chce Bursík v pondělí poradit s předsednictvem zelených, protože je to podle něj věc, která se týká celé strany. "Očekávám také, že na to zareaguje i stranická veřejnost," řekl ČTK šéf zelených.

Před založením frakce varoval. "Jestli si něco nemůžeme teď dovolit, tak je to další vnitrostranický konflikt vynesený před veřejnost. Balancujeme na hranici volitelnosti," napsal v dopise Kuchtové.

Podle Bursíka frakce nemá programový základ, ale sestává z lidí, kteří se chtějí dostat na volitelná místa na kandidátce do Evropského parlamentu. Šéf zelených je ochoten s kritiky o takové možnosti jednat a vést také dialog ohledně jejich požadavků z oblasti zdravotnictví, radaru, dopravy či zahraniční politiky.

Také politologové Bohumil Doležal a Vladimíra Dvořáková soudí, že vznik frakce úzce souvisí s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu a snahou se v nich zviditelnit.Kuchtová se však ohradila. "Zvolení spolupředsedové frakce ani většina výboru do Evropského parlamentu nekandiduje. Tento Bursíkův argument mi proto přijde irelevantní," řekla iDNES.cz Kuchtová.

Co napsal Bursík Kuchtové

Přečtěte si celý dopis šéfa Strany Zelených

Milá Dano,
dlouhou dobu mne nevyděsilo v souvislosti s budoucností Strany zelených nic tak, jako včerejší telefonický rozhovor s Tebou. Zavolal jsem Ti v reakci na Tvůj dopis, kterým jsi mne požádala o jednání se signatáři Výzvy. Zavolal jsem Ti v dobré víře dozvědět se, co chceš Ty, co chce Jiří Čáslavka, co chce Matěj Stropnický a co chtějí další.

Tak začíná dopis Martina Bursíka Daně Kuchtové, v němž ji varoval před založením frakce. - celý dopis si přečtěte zde

Vznik frakce podpořilo 25 Bursíkových oponentů včetně další poslankyně Věry Jakubkové; celkem se v Pardubicích k jednání sešlo 35 členů, od zástupců základních organizací po členy republikové rady.

"Byli tu lidé zastupující široké členské spektrum. Vládla příjemná atmosféra. Shodli jsme se, že je potřeba ukázat voličům, že nejsme jednobarevná strana a můžeme dosáhnout programové důvěryhodnosti," řekla iDNES.cz Kuchtová.

Ráda by postupně do frakce získala další členy. "Věříme, že to nebudou jen ti, kteří podepsali říjnovou výzvu k dialogu. Těch bylo přes tři sta třicet," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video