Martin Bursík na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009)

Martin Bursík na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kuchtová si pro vyloučení došla, aby získala roli oběti, míní Bursík

  • 161
Martin Bursík si sice po vyloučení čtyř rebelujících zelených oddechl, z tónu jeho řeči je ale poznat, že z toho velkou radost nemá. "Mám pocit, že to celé bylo připravené, aby k vyloučení došlo a Dana Kuchtová se dostala do polohy oběti," říká předseda nejmenší koaliční strany.

Jaká je po víkendu atmosféra uvnitř Strany zelených? Ulevilo se vám, nebo jsou poměry ještě vyhrocenější?
Je třeba říci, že v republikové radě je po dvou zástupcích z každého regionu. A když se podíváte na to včerejší hlasování (o vyloučení čtyř rebelů - pozn. red.), to dopadalo jednoznačně, dvacet ku třem nebo pěti.

Dostali jsme se do krajní situace, kdy není možné dohodou tu destrukci snahy zastavit, jedinou možností tedy bylo postupovat v otázce členů, co opakovaně porušují pravidla, podle stanov.

POHLED PROTISTRANY

Přečtěte si: Možná chce s opozicí položit vládu, soudí o Bursíkovi vyloučené rebelky

Váš osobní pocit z víkendu je ale jaký?
Cítím určité oddechnutí... Pokud jde o ty dvě poslankyně, co opakovaně porušují pravidla, tam nebyl žádný prostor, mám na to i množství ohlasů. U Dany Kuchtové jsem pořád žil v naději, že se jí pod rizikem toho vyloučení podaří dostat k dohodě, tu jsem jí nabídl, a ona nepřijala. Mám pocit, že to celé bylo připravené, aby k vyloučení došlo a Dana Kuchtová se dostala do polohy oběti.

Jedna z rebelek a dnes už bývalá stranická kolegyně Olga Zubová prohlásila, že pokud neodvoláte své prohlášení o tom, že drží vládu pod krkem, zváží její podporu. Jak se k těmto jejím slovům postavíte?
Jestliže trvají na popření slov o držení pod krkem, a mluví o vyslovení nedůvěry, tak je to přece nejlepší doklad toho, že ji pod krkem drží. Takže se není za co omlouvat, je to konstatování faktu a je na místě, aby se od toho zelení distancovali.

Věra Jakubková a Olga Zubová mohou ve Sněmovně vystupovat, jak chtějí, důležité je, že už nemají za jménem napsáno Strana zelených.

BLOGEŘI O DĚNÍ U ZELENÝCH

Ať se nám ten skomírající zelený sliz nevrátí evropským oknem

Zelení na pokraji rozpadu a zkázy

Také se objevila informace, že se chystá nová partaj, která pod názvem Demokratická strana zelených už podala žádost o registraci. A Dana Kuchtová tvrdí, že s tím nemá nic společného...
Dostal jsem informaci, kdo jsou lidé, kteří podali žádost o registraci. Aktivní tam jsou členové stranické frakce Demokratická výzva, jejíž je Dana Kuchtová spolupředsedkyní.

Registrace strany znamená posbírat tisíc podpisů, je to dlouhodobé. A měli jste být na tom víkendovém jednání: pan Vondrouš (odešel ze SZ na protest proti Bursíkovi a angažuje se v nově zakládané straně, pozn. red.), ačkoliv už není člen, přišel na jednání. Měli jsme to v "přímém přenosu" - byl vlídně přijat, Dana Kuchtová ho zvala, ať si přisedne. Bylo zřejmé, že tam je úzká spolupráce a sympatie.

Jiná možnost, jak se vypořádat se stranickou opozicí, nebyla?
Kdybychom jen znali jinou techniku, která by zastavila ten destrukční proces poškozování strany... Včera v té debatě bylo hodně sprostoty a agresivity, zneužili i naši tiskovou konferenci. Ukázalo to povahu lidí, kteří teď volají po demokracii. Jako předseda nemohu sledovat, jak jde strana z deseti procent preferencí na pět.

Opásán tibetskou vlajkou před Číňany? To ne

Vaše ministerstvo rozeslalo tiskovou zprávu, že zítra vyvěsí při výročí tibetského povstání proti Číně tibetskou vlajku. V lednu jste přitom naznačoval, že před pražským summitem EU a Číny chcete být státotvornou stranou.
Jako politik se zkušeností s totalitou pokládám za povinnost, abych při jednání zmínil otázku dodržování lidských práv v Číně a Tibetu. Máme před sebou ale velmi důležitá a seriózní jednání o ochraně klimatu a forma happeningu není v souvislosti se summitem na místě. Věcný obsah tam zůstane, ale jít opásán tibetskou vlajkou na jednání, to jsem odmítl.

Nemohou si ale lidé pomyslet, že to je jen proto, aby se protibetští politici obrazně řečeno "nažrali" podpory lidu a Číňané zůstali celí?
Vyvěšení vlajky je v Česku tradice, pouhé vyjádření solidarity. Když jsme z Rádia Svobodná Evropa slyšeli solidaritu s těmi, jejichž lidská práva v Československu jsou porušována, tak takové povzbuzení fungovalo. A tohle je analogická situace. Úsilí exilové tibetské vlády vést dialog s Čínou se nedaří, apely demokratických zemí nepřinášejí ovoce. To ale neznamená, že bychom na Tibet měli zapomenout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video