Dana Kuchtová zatím neví, jak dlouho to bude trvat, než se jí podaří prosadit změny přijímacích zkoušek.

Dana Kuchtová zatím neví, jak dlouho to bude trvat, než se jí podaří prosadit změny přijímacích zkoušek. | foto: MF DNES

Kuchtová plánuje reformy v přijímacích zkouškách

  • 89
Ministryně školství Dana Kuchtová chce připravit novelu školského zákona. Žákům by umožnila podávat si více přihlášek na střední školu. Jejím cílem je také přesvědčit koaliční partnery o tom, že přijímací zkoušky na střední školy jsou zbytečné a negativně ovlivňují způsob vzdělávání.

Kuchtová novináře o svých záměrech informovala v úterý na tiskové konferenci. V nejbližších měsících chce připravit novelu zákona, podle které by si děti mohly v ideálním případě podávat neomezený počet přihlášek.

"Doufám, že přesvědčím koaliční partnery o tom, že nemá smysl to regulovat," řekla nová ministryně. Do léta by se podle ní návrh mohl dostat do Sněmovny.

Příjímačky na střední školu jsou nadbytečné
Kuchtová si však netroufá odhadnout, jak dlouho bude trvat, než se jí podaří prosadit zrušení přijímacích zkoušek na střední školy.

Ministryně je totiž považuje za "nadbytečnou záležitost", která negativně ovlivňuje vzdělávací systém, takže cílem není vzdělávaní a výchova dětí, ale příprava na přijímací zkoušky.

Školy by podle ní měly buď brát všechny zájemce, nebo je přijímat například na základě pohovorů. Šéfka resortu by také zefektivnila výstupní hodnocení žáků devátých ročníků, které by pak sloužilo jako jedno z důležitých kritérií pro přijetí na střední školu.

Devět let studia víc než jeden test
S návrhem zrušit přijímací zkoušky na střední školy souhlasí například předseda Unie školských asociací - CZESHA a zároveň ředitel střední a vyšší odborné školy Jaroslav Ponec.

"Devět let studia je mnohem důležitější než jeden test," tvrdí s tím, že každý uchazeč získal za devět let docházky na základní školu dostatek podkladů k hodnocení. Za jeden z nejdůležitějších považuje Ponec prospěch z předmětů, které se přímo týkají budoucí výuky na střední škole.
 
Nápad zrušit přijímací zkoušky se zamlouvá také Elišce Walterové, ředitelce Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Karlovy univerzity.

Otevřený systém se podle ní osvědčil v mnoha zemích. Důležité ale je, aby existovala objektivní kritéria. Stejně jako Kuchtová si myslí, že možným řešením by bylo přijímat žáky podle výstupního hodnocení.

Zemětřesení na úřadě nebude
Bývala ministryně školství Miroslava Kopicová chtěla výstupní hodnocení zrušit. Podle ní se učitelům nedaří stanovit jasná pravidla pro slovní popis schopností žáka, myslí si také, že střední školy k němu stejně nepřihlížejí.

Mezi další záměry ministryně Kuchotvé patří propagace školské reformy, aby ji pozitivně vnímala veřejnost.

Ministryně také novináře ujistila, že neplánuje žádné "personální zemětřesení". S náměstky a dalšími zaměstnanci se chce nejdříve dobře seznámit. Do úřadu si zatím přivedla několik poradců, někteří jsou členy Strany zelených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video