Ministryně školství doufá, že přesvědčí kolegy ze Strany zelených, aby návrh nepodpořili.

Ministryně školství doufá, že přesvědčí kolegy ze Strany zelených, aby návrh nepodpořili. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Kuchtová odmítá plány na propouštění učitelů

  • 17
Ministryně školství Dana Kuchtová v žádném případě nepodpoří plán ministerstva financí na snižování počtu zaměstnanců státní správy. Kalouskův resort chtěl, aby do roku 2010 odešlo ze školství přes 20 tisíc pracovníků. Je to v rozporu s vládním prohlášením, argumentuje Kuchtová.

"Propouštění by mohlo ohrozit zavádění školské reformy a kvalitu výuky," řekla ministryně školství novinářům. Návrh kritizují i školské odbory a opoziční ČSSD.

Podle ministerstva financí pracuje nyní ve školství téměř 230 tisíc lidí, z nichž tvoří skoro polovinu pedagogičtí pracovníci.

Plán na snižování počtu státních úředníků počítá s každoročním úbytkem o tři procenta do roku 2010.

Školství by tak muselo opustit přes dvacet tisíc zaměstnanců, z toho asi třináct a půl tisíce pedagogických pracovníků.

Kuchtová: Učitel není úředník
Ministryně chce zabránit plošnému propouštění všech pracovníků, obzvlášť jí vadí, že by se měl snižovat stav učitelů.

Obecní a krajské školy a školská zařízení nelze podle Kuchtové v žádném případě považovat za centrální orgány státní správy. "Nelze udělat rovnítko mezi státním úředníkem a učitelem," řekla Kuchtová.

Odchod učitelů by podle ministryně mohl ohrozit zavádění školských vzdělávacích programů a kvalitu vzdělávání, tedy další cíle vlády. Podle Kuchtové není možné, aby se "na jedné straně zahájila reforma, zvyšoval počet hodin, nenavyšovaly se náklady a na druhé straně se drasticky snižovaly počty učitelů".

Stav učitelů nelze podle ní dále snižovat také proto, že počet míst ve školství se kvůli vládnímu nařízení omezoval už v minulých letech a další úspory nejsou možné.

Podle Kuchtové se od roku 2003 ve státním rozpočtu v přepočtu na osoby ušetřilo skoro za 10 tisíc zaměstnanců školství, další snižování míst by ale mohlo ohrozit vzdělávací systém.

O učitele nejde, říká Kalousek
Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba je ovšem materiál pouze návrhem, který ještě projde připomínkovým řízením na jednotlivých ministerstvech.

"Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení materiál vycházející z programového prohlášení vlády, který diskutuje možnosti snižování počtu zaměstnanců ve státní sféře z výchozích 459 tisíc," uvedl Jakob. V návrhu podle něj navíc nejsou zmíněni přímo učitelé.

Úbytek byl navíc dosud možný kvůli výraznému poklesu žáků, ten se však už zpomalil. Kuchtová je ochotna diskutovat o konkrétních případech škol, kterým výrazně ubyli žáci, nechce však, aby se k propouštění přistupovalo plošně.

Ministerstvo o propouštění učitelů rozhodovat nemůže, školám však může přidělit méně peněz na mzdy. Pokud by se nakonec tedy záměr realizoval, mohl by se v konečném důsledku projevit tak, že zřizovatelé by zaměstnance nepropouštěli, ale museli by jim snížit platy, varuje ministryně.

Vláda slíbila podporovat vzdělávání, volá opozice
Návrh se nelíbí ani ČSSD. "Vláda se přihlásila k podpoře vzdělávání, proto snižování nerozumíme," řekl stínový ministr školství Jiří Havel.

Návrh je podle něj nekoncepční také z hlediska demografického vývoje, protože žáků začne brzy znovu přibývat a učitelé budou zase potřeba.

Zástupci ČSSD si myslí, že školy, které se potýkají s nedostatkem žáků, by se spíše než rušit měly využít k rozvoji celoživotního vzdělávání.

Proti snižování počtu pracovníků ve školství se vyjádřily také školské odbory. "Chceme, aby bylo regionální školství ze snižování stavu zaměstnanců vyňato," řekl ČTK už dříve předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Návrh ministerstva financí je nyní v připomínkovém řízení, Kuchtová doufá, že se jí podaří přesvědčit kabinet, aby ho neschválil. Nepodpoří ho ani ostatní ministři za Stranu zelených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video