Dana Kuchtová (vlevo) a Martin Čáslavka se do Strany zelených chtějí vrátit. Olga Zubová (zcela vpravo) a Věra Jakubková nikoliv.

Dana Kuchtová (vlevo) a Martin Čáslavka se do Strany zelených chtějí vrátit. Olga Zubová (zcela vpravo) a Věra Jakubková nikoliv. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Kuchtová a Čáslavka zaměstnali zelené funkcionáře. Chtějí zvrátit své vyloučení

  • 41
Dana Kuchtová a Martin Čáslavka chtějí být uznáni za členy zelených, aniž by o tom muselo rozhodovat předsednictvo. Šéf strany Ondřej Liška jim totiž příliš nakloněn není. Pokud by ale jiný orgán - rozhodčí senát - uznal, že vyloučení nebylo opodstatněné, předsednictvo by jejich comeback neposuzovalo.

Je to takový zelený paradox. A chce to trochu soustředění, vyznat se v zákoutí rozhodování o návratu vyloučených rebelů do Strany zelených.

V čele rozhodčího senátu, který rozhodne o platnosti vyloučení Kuchtové a Čáslavky, měl zasednout Miroslav Rokos. To se ale Kuchtové a Čáslavkovi nelíbí, považují ho za zaujatého "bursíkovce". Obrátili se proto na ústřední revizní komisi, aby funkcí předsedy senátu pověřila někoho jiného.

STANOVY SZ

"Ve stanovách je přímo řečeno, že předseda rozhodčího senátu musí být z řad revizní komise," tvrdí Rokos.

Ústřední revizní komise kvůli tomu zasedla dnes večer. Jednomyslně ale rozhodla, že takové rozhodnutí má v kompetenci rozhodčí senát.

Je tady ale ještě jedna zvláštnost. Ani v čele ústřední revizní komise nesedí nikdo jiný než - Miroslav Rokos. Jak je to možné?

"Ve stanovách je přímo řečeno, že předseda rozhodčího senátu musí být z řad revizní komise. To je přitom orgán, který vyloučení navrhl," říká Rokos.

Připouští, že stanovy strany nejsou v této záležitosti úplně optimálně napsané a snesly by úpravu.

Rokos totiž bude řešit protest proti sobě samému. A to ne ledajaký: pokud by rozhodčí senát usoudil, že vyloučení Kuchtové a Čáslavky nebylo v souladu s pravidly strany, stali by se tím oba vyloučení rebelové opět platnými členy. Bez rozhodování předsednictva, z něhož se například šéf strany Ondřej Liška vyjadřuje k otázce návratu rebelů hodně skepticky a chování rebelů označuje za "destruktivní".

Zbytečné tanečky, říká Kuchtová

"Byli jsme vyloučeni vlastně za nic. Za to, že řekneme menšinový názor, se nevylučuje. To vyloučení beru za formálně platné, i když ho považuji za nesmyslné. Celé tyhle tanečky jsou úplně zbytečné," řekla iDNES.cz Kuchtová.

Jaký je další možný vývoj, pokud se podaří ustavit rozhodčí senát, který nikdo nezpochybní - tedy zřejmě bez Miroslava Rokose v čele?

Scénář 1: Rozhodčí senát uzná námitky Kuchtové a Čáslavky o nesmyslnosti jejich vyloučení. Tím se znovu stanou členy strany, aniž by o jejich osudu hlasovalo předsednictvo. Senát by de facto rozhodnutí o vyloučení zrušil.

Scénář 2: Rozhodčí senát usoudí, že strana při vyloučení nepochybila. Tím se šance obou rebelů značně sníží, dále by totiž o obou rebelech hlasovalo předsednictvo, které ho může buď schválit, nebo zamítnout. A rozhodnutí senátu je pro předsednictvo doporučením, k němuž přihlédne. I tak nicméně může návrat do strany schválit.

První krok k návratu už rebelové učinili. Kuchtová minulý týden podala přihlášku do základní organizace strany v Českém Krumlově a tam ji jednomyslně přijali, podobně podle ČTK postupoval i Čáslavka. Své dva obhájce do pětičlenného senátu zatím nenavrhli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video