Ministr vnitra Jan Kubice postup svých úředníků hájí (ilustrační snímek)

Ministr vnitra Jan Kubice postup svých úředníků hájí (ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Výpočet vadných hlasů jsme ukázali předem, hájí vnitro ministr Kubice

  • 494
Do debat o tom, zda byl způsob výpočtu, který úředníci ministerstva vnitra použili při kontrole hlasů na peticích prezidentských kandidátů, správný, vstoupil v pondělí i šéf resortu Jan Kubice. Podle něho byla použitá varianta deklarována už od chvíle, kdy se začal tvořit příslušný zákon.

Ministerstvo vnitra v pátek překvapilo odborníky i veřejnost, když pochybnou metodikou vyřadilo tři kandidáty na prezidenta. Dva ze tří odmítnutých kandidátů, Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura, už prohlásili, že se obrátí na soud. Jana Bobošíková zas chce po ministerstvu opravu údajných chyb. Ministr vnitra Jan Kubice však v pondělí v podvečer avizoval, že nic takového se nestane.

"Varianta, kterou (úředníci) použili, byla veřejně deklarovaná již od samého počátku přípravy zákona," prohlásil Kubice. "Domnívám se, že je lepší zachovat v takovýchto případech výkladovou kontinuitu než způsoby výpočtu nahodile a za pochodu měnit," dodal s tím, že výkladů zákona může být více.

Volba prezidenta

PODPISY: Vnitro vyřadilo z boje Dlouhého, Okamuru a Bobošíkovou
SPOR: Místo průměru vadné podpisy sečetli
KANDIDÁTI: Přihlášku podalo 11 lidí, z toho 3 ženy
PŘEHLEDNĚ: Co bude po kontrole podpisů
SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta
SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta

TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna.

Vnitro podle Kubiceho hlasy zpětně přepočítávat ani nemůže, stejně jako nemůže změnit metodiku výpočtu. To na rádiu Impuls zopakoval i ředitel odboru všeobecné správy Václav Henych.

"Ústava říká, že můžeme dělat pouze to, co nám zákon umožňuje a stanoví. Já teď nemůžu sám najednou si otevřít a říct, tak my začneme všechno znova přezkoumávat a dělat nějaké další dodatečné kroky, se kterými zákon nepočítá,“ prohlásil.

Definitivní rozhodnutí proto zůstane na soudcích. "Je na Nejvyšším správním soudu, aby rozhodl, zda se přiklání k našemu výkladu zákona, nebo zda preferuje výklad jiný. Až soud rozhodne, budeme se jeho rozhodnutím řídit," uvedl ministr Kubice.

Způsob kritizují i odborníci

Ministerstvo při kontrole podpisů kontrolovalo náhodně vybraných 8 500 podpisů. Pokud našlo více než tři procenta chyb, následovalo druhé kolo. Výsledky pak úředníci sečetli. Podle odborníků i samotných neúspěšných kandidátů však výstupy z kontrol měli sečíst a následně zprůměrovat.

Vladimíru Dlouhému tak vnitro odečetlo 20 478 podpisů, Tomio Okamura přišel hned o 26 215 záznamů. I kdyby tedy soud rozhodl, že správná varianta je průměrování, oba by skončili pod hranicí 50 000 podpisů. Jediná Bobošíková, které ministerstvo neuznalo 10 762 podpisů, by v případě úspěchu mohla v kampani pokračovat

Sporná je metodika i podle právníků. "Paragrafy, které se odečítání hlasů týkají, jsou krajně matoucí. Ani mě proto nepřekvapuje, že si to úředníci vysvětlují takto," řekl iDNES.cz například ústavní právník Jan Kysela. "Když jsme se ale o tom bavili v Senátu, shodli jsme se spíš na variantě ve prospěch kandidátů, tedy na zprůměrování. Ministerstvo vnitra se tedy nyní chová v rozporu s touto shodou," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video