Jan Kubice a Tomáš Sokol

Jan Kubice a Tomáš Sokol | foto: Koláž - iDNES.cz

Kubice se nemusí omlouvat advokátu Sokolovi za narážku o Židech

  • 15
Pražský městský soud zamítl žaloby, které podali bývalí ministři vnitra Tomáš Sokol a průmyslu Miroslav Grégr na ministerstvo vnitra a někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Chtěli omluvu za to, že se jejich jména objevila v takzvané Kubiceho zprávě.

Soudkyně Jaroslava Lobotková podle ČTK uvedla, že ministerstvo vnitra není odpovědné za to, že Kubice zprávu předal bezpečnostnímu výboru. Nemohlo situaci ovlivnit. Ohledně bývalého ředitele ÚOOZ pak podle soudu rozhodovalo již policejní prezidium, které v kázeňském řízení neshledalo v Kubiceho postupu pochybení.

Zpráva obsahuje mimo jiné informace o prohlídce Pitrovy kanceláře, kde si policisté poznamenali: "Vazba Pechan a advokát Tomáš Sokol, kdy oba mají být Židé, informace o jejich podpoře financování společnosti Charouze - bývalého automobilového závodníka, dnes podnikatele."

Tomáš Sokol

Vystudoval práva v letech 1975-1979. Pracoval v advokátní poradně, od ledna do listopadu 1990 byl pražským městským prokurátorem. Do července 1992 pak ministrem vnitra ČR. Od otevření vlastní praxe patří k nejznámějším českým advokátům.

Martin Pechan byl blízký spolupracovník Radovana Krejčíře a někdejší obchodní ředitel firmy Čepro.

"Pokud se pan žalovaný omluví a řekne, že ho to mrzí, že nechtěl nikoho urazit a poškodit, na své žalobě netrvám," prohlásil při předchozím líčení advokát Sokol, který považuje zmínku za rasistickou.

Exředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale Sokolovu nabídku odmítl. Jeho advokát Milan Hulík trvá na tom, že Kubice nic špatného neudělal. Podle něj šlo o operativní informace, které byly učeny poslancům bezpečnostního výboru a Kubice nemůže za to, že se dostaly na veřejnost (více zde).

Miroslav Grégr

Vystudoval v roce 1954 strojní fakultu ČVUT. Od roku 1962 byl ředitelem Desty Děčín. V letech 1990 až 1991 byl ministrem strojírenství a elektrotechniky. Podruhé byl ministrem v letech 1998 až 2002. Ve vládě Miloše Zemana měl na starosti průmysl a zároveň byl místopředsedou vlády.

Miroslav Grégr byl ve zprávě zmiňován v souvislosti se svou milenkou. Skupina obchodníků se ho přes ní údajně snažila ovlivnit ve snaze získat zakázku na výrobu bioethanolu.

Sokol a Grégr nebyli zdaleka jediní politici, kteří se v takzvané Kubiceho zprávě objevili. Nelichotivě se zpráva zmiňovala například o Jiřím Paroubkovi. Ten její zveřejnění před volbami v roce 2006 přirovnal k Únoru 1948.

Zpráva byla původně určená jen poslancům bezpečnostního výboru, ale dostala se k novinářům. Sociální demokraté a Jiří Paroubek kvůli tomu Jana Kubiceho zažalovali.

ČSSD později žalobu stáhla, Jiří Paroubek zase u soudu prohrál. "Fakt, že tato původně utajená zpráva unikla díky politikům ODS a KDU-ČSL v čele s Ivanem Langerem, který je znám pod mafiánskou přezdívkou Íčko, jen dokresluje absurditu rozhodnutí soudu," napsal po prvním rozsudku Paroubek.


Video