Ministr vnitra Jan Kubice navrhuje změnit pravidla pro volbu prezidenta. Kandidát by už nepotřeboval 50 tisíc podpisů, ale jen 8 tisíc, ovšem ověřených. ČSSD se postavila proti této změně ústavy.

Ministr vnitra Jan Kubice navrhuje změnit pravidla pro volbu prezidenta. Kandidát by už nepotřeboval 50 tisíc podpisů, ale jen 8 tisíc, ovšem ověřených. ČSSD se postavila proti této změně ústavy. | foto: Michal Šula, MAFRA

Nová pravidla boje o Hrad se líbí Okamurovi, ČSSD je odmítá

  • 22
Je to přesně to, co od začátku říkám, uvítal senátor Tomio Okamura návrh změny pravidel pro volbu prezidenta, s nimiž přišlo ministerstvo vnitra. Místo 50 tisíc by mělo stačit 8 tisíc podpisů občanů, ale musely by být úředně ověřené. Naopak opoziční ČSSD, bez níž změna ústavy nemůže projít, je proti.

"Celou dobu říkám, že ten zákon je paskvil, že by to mělo být jako v Rakousku.
Na tom byla postavena i má stížnost, že podpisů by mělo být méně a měly by se kontrolovat," řekl iDNES.cz senátor Okamura k návrhu, s nímž přišel ministr vnitra Jan Kubice. Právě Okamuru a také Vladimíra Dlouhého nepustili úředníci ministerstva vnitra do volby prezidenta, když jim neuznali část podpisů.

Sociální demokraty ale Kubice nenadchl. "Nebudeme podporovat změnu ústavy, nevidíme důvod, proč by se měla tak rychle znovu otevírat," odmítl návrh předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Argumentuje tím, že řada uchazečů v boji o Hrad 50 tisíc podpisů sesbírat dokázala.

Pokud by se něco skutečně mělo řešit, je to podle sociální demokracie financování kampaní před přímou volbou prezidenta. Praxe z první volby hlavy státu ukázala, že mezery má zákon, který podrobně stanoví pravidla pro kampaň. Například na účtu pozdějšího vítěze, současného prezidenta Miloše Zemana, se některé dary na jeho kampaň objevily až ve chvíli, kdy byl zvolen. Voliči tak neměli v době kampaně informaci, kdo všechno pozdějšího vítěze podporuje.

Kubice navrhuje při volbě prezidenta postupovat jako v Rakousku

Ministr Kubice podle návrhu, který byl zveřejněn na webových stránkách vlády a na který upozornil deník Právo, chce, aby byla pravidla pro příští přímou volbu hlavy státu nastavena podobně, jako je to v Rakousku.

Tam potřebuje prezidentský kandidát šest tisíc ověřených podpisů, v Česku by to podle ministerstva vnitra mohlo být osm tisíc ověřených podpisů. Ten, kdo by chtěl kandidáta podpořit, by musel na určeném místě, například na poště, předložit osobní doklady, a pak by mohl kandidáta podpisem podpořit. Podpis by také mohl poslat ze svojí datové schránky.

Nic by se ani podle nového návrhu ministra Kubiceho nemělo změnit na tom, že kandidáta na Hrad může navrhnout dvacet poslanců nebo deset senátorů. Skeptické vyjádření opoziční ČSSD, která má jasnou převahu v Senátu a může jakoukoli změnu ústavy zablokovat, ale naznačuje, že nový návrh může být jen "mrtvě narozené dítě". Sociální demokraté říkají, že vláda by se měla zabývat aktuálnějšími problémy, hlavně tím, jak vrátit ekonomiku zpět k růstu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video