Che Guevara byl zastřelen před čtyřiceti lety

Che Guevara byl zastřelen před čtyřiceti lety | foto: Profimedia.cz

Kubánští lékaři vyléčili Che Guevarova popravčího

  • 120
Mario Teran si před čtyřiceti lety vytáhl nejkratší slámku a zastřelil v bolivijské škole zatčeného revolucionáře Che Guevaru. Kubánští lékaři mu po letech přesto zachránili zdraví a odoperovali mu oční zákal. Kubánská média o tom informovala u příležitosti výročí Guevarovy smrti.

Bývalý vojenský důstojník podstoupil operaci očních zákalů už loni v Bolívii. Zákrok proběhl v rámci lékařského programu, který Kuba nabízí zdarma napříč Latinskou Amerikou.

Vládní list Granma ale zprávu "vytáhl" až nyní. Kuba se totiž připravuje na čtyřicáté výročí smrti původem argentinského revolucionáře, které připadá na 9. října.

Guevarovy ostatky byly exhumovány z hromadného hrobu v Bolívii v roce 1997. Poté byly znovu uloženy v kubánské Santa Claře.

"Čtyři desetiletí poté, co se Mario Teran pokusil zničit sen a ideu, Che se vrací, aby zvítězil v další bitvě," napsal komunistický deník.

"Dnes už si stařec může znovu užívat barvy oblohy a lesa, těšit se z úsměvů vnoučat a dívat se na fotbalové zápasy," dodává Granma na Teranovu adresu.

Smrt v Bolívii
Che Guevara se v roce 1956 přidal ke Castrovu revolučnímu Hnutí 26. července a o tři roky později pomáhal svrhnout diktátorský režim generála Batisty na Kubě.

V roce 1965 opustil Che Guevara Kubu s cílem podpořit vznik revoluce v Kongu-Kinshase a v Bolívii.

Inspirace a ikona

V jihoamerickém státě byl ale o rok později za pomoci CIA dopaden. Bolivijská armáda ho popravila ve vesnici La Higuera.

Che Guevara má po smrti možná větší vliv než za svého života. Stal se ikonou sociálních hnutí i úspěšným prodejním artiklem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video