Od roku 1975 žil Mario Heznandez v domnění, že mu americké občanství vyřídila armáda. Slib slavnostně složil až 21. května 2014. | foto: Reuters

Kubánec zjistil náhodou po 39 letech, že nemá americké občanství

  • 42
Kubánský rodák Mario Hernandez žil skoro 40 let v USA v domnění, že má americké občanství. Svůj omyl poznal až ve chvíli, kdy loni požádal o pas, aby se mohl vypravit do zahraničí. Úřad jej však někdejšímu vojákovi odmítl vydat a překvapený muž se dozvěděl, že je ilegálním přistěhovalcem.

Osudový omyl vojenského úředníka přišel v roce 1975, kdy se Hernandez nechal naverbovat do končící války ve Vietnamu. Od té chvíle se muž, který do USA z Kuby přišel v devíti letech s rodiči, domníval, že se armáda o veškeré "papírování" spojené s občanstvím postará, neboť na ně měl jako aktivní voják nárok.

Imigrační úřad však nyní vyjasnil, že člověk ve floridském městě Jacksonville, který měl Hernandezův případ na starosti, se mylně domníval, že pro udělení občanství potřebuje takzvanou zelenou kartu.

Do té chvíle žil Mario Hernandez s pocitem právoplatného Američana a za celá čtyři desetiletí na jeho fakticky ilegální situaci nikdo nepřišel. Ačkoli působil například ve vězeňské stráži, kde hlídal mimo jiných těžkých zločinců i atentátníka Timothyho McViegha, který bombou v Oklahomě zabil 168 lidí.

Když však chtěl Hernandez loni po dlouhých letech vycestovat z USA, nedostal ke svému překvapení pas. Po jeho stížnosti se mu imigrační úřad omluvil a občanství, na které měl nárok, mu oficiálně udělil.

"Je mi, jako bych se znovu narodil. Chce se mi brečet. Chce se mi skákat radostí," popisoval své emoce po udělení občanství dnes již důchodce Hernandez.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video