Kubal: Pořád je tu chaos

  • 29
Michal Kubal, zpravodaj České televize, tvrdí, že situace Bagdádu je sice nadále chaotická, vše se však postupně zklidňuje. "Stále se trochu střílí, ale centrum je poměrně klidné," řekl Kubal v telefonickém rozhovoru. V iráckém hlavním městě je s kameramanem Petrem Klímou.

Jaká je situace v Bagdádu?

Stále tu je velký chaos, hodně se nadále rabuje, ale přesto je vše klidnější než první den. Američané výrazně posílili svoji přítomnost ve městě a je to cítit. Kontrolují však jen klíčová strategická místa, nesnaží se být všude a nahrazovat policii. To ani nemohou.

Pokračují boje?

Stále se trochu střílí, ale centrum je poměrně klidné, Američané dočišťují okrajové oblasti města, ale je jasné, že nastal definitivní zlom.

Vrací se tedy život k normálu?

Zatím moc ne. Otevřely sice už první obchody i restaurace, ale stále panuje chaos a bezvládí. Je to dost nebezpečná situace, nejnebezpečnější od začátku bombardování. Ale vše se postupně usazuje. Režim se zhroutil a ještě nějakou dobu potrvá, než se Bagdád vzpamatuje. To, co říkám, platí samozřejmě jen pro hlavní město, kde je mnoho Američanů. Předpokládám, že v jiných částech země bude situace horší.

Co bude dál? Sklouzne země do chaosu, či se vše může rychle stabilizovat?

Lidé v Bagdádu říkají, že potrvá dost dlouho, než se vše spraví. Ale na druhou stranu: situace tady byla v posledních letech už tak špatná, že hůř ani být nemohlo. Učitelé nebo lékaři brali například kolem deseti dolarů a ekonomika země na tom byla katastrofálně. Nyní je nejdůležitější, aby se co nejdříve obnovilo normální fungování státu, aby policisté, například, začali znovu chodit do práce.

Myslím si, že se vše usadí poměrně rychle. Irák je ve zcela jiné situaci než Afghánistán nebo balkánské země, tady bude snazší obnovit základní funkce státu. Má obrovskou výhodu, že má velké zásoby ropy a bude mít peníze na poválečnou obnovu.

Jak se dívají Bagdáďané na Američany? Zvykají si na ně, či je spíše považují za okupační armádu?

Není snadné jednoduše to shrnout. Pro místní lidi je podstatné, že příchod Američanů znamená velký přelom, konec jedné éry a začátek další. Tak to nyní berou. Mnozí byli s režimem spjati, mnozí jeho vinou hodně trpěli. Nyní čekají, co se bude dít dál.

Jak si lidé vysvětlují rychlý pád města?

Nikdo si není příliš jist. Hodně se mluví o tom, že klíčové bitvy celé války se odehrály ještě před tím, než se Američané dostali k Bagdádu. Irácké vedení sice tvrdilo, že v prvních dnech války proti spojencům bojovali jen obyčejní vojáci, je však dost možné, že právě tehdy byly těžce zasaženy Republikánské gardy. Právě v tu chvíli asi nastal hlavní zlom v bojích.


Video