Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | foto: Profimedia.cz

Kuba, Zimbabwe, nebo onen svět? Hledá se azyl pro plukovníka Kaddáfího

  • 67
Muammar Kaddáfí by mohl přistoupit na jednání o předání moci, zní z diplomatických zdrojů. Kam by se ale libyjský vůdce vrtnul, pokud by nezemřel jako mučedník? Na Kubu, do Venezuely nebo do některého afrického státu, míní analytici. Boje v Libyi zatím pokračují a na stát dopadají další a další sankce.

Se zprávou, že by Kaddáfí mohl vyjednávat navzdory svým výhrůžkám o boji do posledního muže, přišel tentokrát portugalský list Publico. Odvolal se na diplomatický zdroj. Úvahy o možném předání moci údajně zazněly na schůzce portugalského ministra zahraničí Luise Amada s Kaddáfího vyslancem.

"Je ovšem příliš brzy zhodnotit skutečný motiv tohoto sdělení a určit, zda nešlo jen o nahodilé prohlášení... informace nepadla na začátku jednání," nabádá zdroj ke zdrženlivosti. Portugalsko bude tento týden hostit jednání Rady bezpečnosti OSN, která rozhodne o uvalení dalších sankcí proti Libyi.

Co se také stalo

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes varoval světové mocnosti před vměšováním do záležitostí násilím zmítané Libye a dalších afrických zemí. Toto zasahování označil za nepřijatelné. Vzápětí Francie uznala libyjské povstalce za představitele tamního lidu.

Na Libyi dopadají další tresty. Evropská unie dnes rozšířila sankce vůči libyjskému režimu. Restriktivní opatření se nově budou vztahovat i na pět klíčových libyjských finančních společností.

Prezident Ruska Dmitrij Medveděv podepsal výnos, jímž se zakazují ruské dodávky zbraní do Libye. Německo zmrazilo účty, které mají v jeho bankách libyjské státní instituce, aby odstřihlo Kaddáfího od potenciálních finančních zdrojů.

Kaddáfího vyhlídky jsou zatím pestré: může se udržet u moci (někteří Libyjci popisují rozložení sil v bojích s opozicí slovy "fifty - fifty"), může dostát svým slovům a zemřít jako mučedník, mohl by stanout před mezinárodním soudem anebo vyslyšet volání Západu vzdát se moci a odjet ze země.

Následoval by tak další svržené autokraty ze severu Afriky. Na rozdíl od tuniského exprezidenta bin Alího a egyptského Husního Mubaraka nemůže čekat nabídku azylu ze Saúdské Arábie. V ropném království není beduínský revolucionář v milosti. Saúdové se domnívají, že právě on stál před několika lety za pokusem o atentát na jejich krále.

"Byl bych nesmírně překvapený, kdyby odjel do Saúdské Arábie," řekl CNN expert na Blízký východ Christopher Boucek. A nabídl jinou destinaci, kam by se mohl politik se špatnou reputací a rukama od krve uchýlit - Zimbabwe. Kaddáfího podle něj spojuje s tamním diktátorem politika panafrické solidarity a zkušenost vládce mezinárodně izolovaného státu.

V úvahu přicházejí i další místa, například Kuba a Venezuela. Byl to právě prezident Hugo Chávez, kdo už začátkem března přispěchal s mírovým plánem pro Libyi. Jistě by rád přijal rebela sobě rovného a neméně zarputilého odpůrce západního imperialismu, jako je on sám. Ostatně, už krátce po propuknutí nepokojů v Libyi se šířily zvěsti, že Kaddáfí odletěl do Caracasu.

David Pollock z washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku přidal na seznam Súdán, stát sousedící s Libyí. A možná by Kaddáfí ani přes hranici nemusel. Pokud by vyjednávání s případnými novými vládci Libye skončilo dobře, mohl by osmašedesátiletý politik dožít u svého rodného beduínského kmene v pouštní oblasti Sabhá na jihu Libye.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video