Kubánský sekáč cukrové třtiny Generoso. Ilustrační snímek

Kubánský sekáč cukrové třtiny Generoso. Ilustrační snímek | foto: David Neff, MAFRA

Kuba zavírá kdysi mocné ministerstvo cukru

  • 31
Kubánská vláda uzavře ministerstvo cukru ve prospěch státní holdingové společnosti, kterou pověřila vyvedením cukerného průmyslu na Kubě z dlouhodobého úpadku. Podle informací, které sdělila médiím, už resort nemá téměř žádnou výkonnou moc.

Rozhodnutí padlo na setkání Rady ministrů. "Rada ministrů se po analýze sektoru rozhodla uzavřít ministerstvo cukru, protože v současné době nevykonává žádné státní funkce," uvádí se ve vládním komuniké. O zrušení úřadu informovala agentura Reuters.

Konec resortu je poslední kapitolou dramatického poklesu cukerného průmyslu na Kubě, kde byl kdysi cukr hlavním artiklem. Nyní ale tvoří asi jen 5 procent příjmů karibské země.

Prezident Raúl Castro uvedl, že 13 provinčních společností by mělo patřit k nové holdingové společnosti s 61 cukrovary, z nichž by se pět mělo zavřít. O plánech vybudovat novou cukrovou korporaci a oživit cukerný průmysl povolením zahraničních investic a zavíráním neefektivních cukrovarů přitom informovala zahraniční média už více než před rokem.

Pád Kuby z pozice jednoho z největších světových výrobců cukru, vyrábějícího osm milionů tun surového cukru ročně, započal s kolapsem spřízněného sovětského svazu v roce 1991. Od té doby produkce vytrvale klesala až na současných 1,2 milionu tun ročně.

Během propouštění v roce 2002 Kuba uzavřela 71 z celkových 156 cukrovarů vybudovaných před revolucí a 60 procent cukrových plantáží přenechala na jiné účely.

Také převedla více než 200 tisíc lidí z celkových 400 tisíc do jiných odvětví a mnoho vesnic od té doby stagnuje. Z celkových dvou milionů hektarů půdy, kterou ovládalo ministerstvo cukru, se v současné době obdělává jen 700 tisíc hektarů.

Země plánuje během prosincové sklizně vyprodukovat 1,45 milionu tun cukru. Bývalý ministr hospodářství Marino Murillo řekl, že loňské plány požadovaly postupný růst na 2,5 milionu tun v roce 2015. Kuba sama spotřebuje 600 tisíc tun cukru ročně, Číně dodává podle dohody každý rok 400 tisíc tun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video