Kuba se chystala na druhý příjezd papeže ve své historii důkladně (26. března

Kuba se chystala na druhý příjezd papeže ve své historii důkladně (26. března 2012) | foto: Reuters

Papež přijel na Kubu, režim před jeho návštěvou zatknul opozici

  • 52
Papež Benedikt XVI. krátce po deváté hodině večerní přiletěl do Santiaga de Cuba na východě karibského ostrova. Započal tak třídenní návštěvu Kuby, během níž zavítá také do hlavního města Havany. Kuba se na jeho návštěvu připravila zatýkáním opozice.

Papeže na letišti v druhém největším městě přivítal kubánský komunistický vůdce Raúl Castro, s nímž má setkání ještě v úterý v Havaně.

Ještě dnes místního času má papež odsloužit mši na hlavním náměstí Santiaga. Očekávají se na ní desítky tisíc věřících včetně několika stovek kubánských Američanů, kteří přijeli ze Spojených států právě kvůli papežově návštěvě.

Kuba zatýkala opozici

José Daniel Ferrer Garcia žongluje se dvěma telefony a shromažďuje informace o všech kubánských disidentech, kteří byli v posledních dnech zadrženi. "Už je jich víc než 55," vypočítává. "Zatýkání začalo v úterý ve městě Moa, pak následoval Holguin. Nevím, kolik z těch zatčení jsou skutečně katolíci, ale tipuji tak jednu třetinu," upřesňuje.

Opoziční Komise pro lidská práva a usmíření potvrdila, že "za poslední čtyři dny bylo zadrženo nejméně 150 mírumilovných disidentů", prohlásil předseda Elizardo Sánchez. Podle něho jde o preventivní zadržení, přičemž stejnému počtu aktivistů bylo zabráněno vyjít z domova, respektive se zúčastnit mší a dalších aktivit, jejichž ústřední postavou bude Benedikt XVI.

Kubánský režim se k číslům nijak nevyjádřil, ovšem prorežimní deník Granma prohlásil, že se disidenti pouze snaží trochu rozvířit vodu před Benediktovou návštěvou.

Minulý rok Kuba slavně propustila 75 aktivistů, kteří ve vězení dleli od takzvaného "Černého jara" roku 2003. Podle Amnesty international však byla většina z nich později opět na kratší dobu zadržena. Režim jim navíc výrazně omezuje přístup k rodinám i svým právníkům.

Právě Ferrer Garcia je katolickým aktivistou, který byl během Černého jara zatčen. A je jedním z pouhých dvanácti, kteří se po propuštění nerozhodli emigrovat z ostrova. Jeho dům od té doby sledují vládní agenti a kontrolují každý jeho pohyb.

Tento víkend byla navíc na čas zadrženo více než šedesát členek organizace Ladies in White za to, že vyrazily na mši do katolického kostela. Právě ženy z organizace se údajně chtěly sejít i s papežem. Ač ho žádaly o minutové setkání, nenajde si prý hlava katolické církve v nabitém programu chvilku. Nebo to tak alespoň prezentoval arcibiskup z jihokubánského města Santiago de Cuba.

Organizace Ladies in White sdružuje manželky a matky aktivistů, kteří byli zatčeni během zmíněného Černého jara.

Benedikt, Castro a Chávez

Zásadním momentem papežovy cesty na Kubu bude setkání čtyřiaosmdesátileté hlavy katolické církve s o rok starší ústřední postavou kubánské revoluce. Fidel Castro přitom nechal ze své země vykázat stovky knězů a jeptišek, uchvátil církevní majetek a zakázal Vánoce.

Benedikt XVI. možná na Kubě zastihne i dalšího levicového latinskoamerického lídra, všímají si The Times. V sobotu večer totiž na ostrov přiletěl i venezuelské prezident Hugo Chávez kvůli dalšímu kolu chemoterapie.

Od památné návštěvy Jana Pavla II. v roce 1998 se katolické církvi na oficiálně ateistické Kubě začalo dařit. Třídenní návštěva jeho nástupce už tak přelomová pro zemi určitě nebude. Dodává však některým Kubáncům onu nehynoucí naději, že se "časy mění".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video