Kubánský disident Arnaldo Ramos Lauzurique

Kubánský disident Arnaldo Ramos Lauzurique | foto: www.telemundoatlanta.com

Kuba propustila politického vězně, který odmítl odejít do exilu

  • 13
Kubánské úřady propustily jednoho ze 13 politických vězňů, kteří odmítli výměnou za svobodu opustit svou vlast. Arnaldo Ramos patří ke skupině 52 Kubánců, jejichž cestu na svobodu vyjednala katolická církev. K podmínkám propuštění patřilo, že disidenti musí z ostrova odejít. Ramos však může zůstat v Havaně.

"Pustili ho na svobodu, jsem moc šťastná," citovala agentura AFP Lidii Limovou, ženu 68letého Arnalda Ramose Lauzuriquea, kterého kubánské úřady propustily v sobotu večer po takřka osmi letech věznění.

Dlouho se bála, že svého manžela už nikdy neuvidí. Ramos totiž odmítl výměnou za propuštění opustit svou vlast. Jenže právě tak zněl hlavní bod úmluvy, kterou zjara vyjednávala katolická církev v čele s kardinálem Jaimem Ortegou s kubánským prezidentem Raúlem Castrem.

Kubánský disident Rolando Jiménez Pozada se svou rodinou na pražském letišti.Mladší bratr někdejšího El Comandanta nakonec v červenci odsouhlasil propuštění 52 politických vězňů. Třicet devět z nich už je na svobodě, skoro všichni si coby novou vlast zvolili Španělsko. Jeden z propuštěných disidentů, Rolando Jimenéz Pozada, se rozhodl pro Českou republiku. Koncem týdne u nás získal i s rodinou azyl. (více zde)

"Rozhodli jsme se zůstat tady. Neemigrovat...v našem pokročilém věku by bylo těžké začínat nový život v cizí zemi," vysvětlovala telefonicky Limová, jejíhož manžela před lety poslal soud za mříže na 18 let.

Kubánec v žaláři skončil krátce po masivním zatýkání oponentů komunistického režimu v dubnu 2003. Tehdejší zásah na ostrově svobody, při němž do věznic putovala známá skupina 75 disidentů, novinářů a umělců, do dějin vstoupil jako tzv. "černé jaro".

To bylo tři roky před tím než churavějící Fidel Castro předal moc svému bratrovi Raúlovi. Mnoho lidí tehdy doufalo, že se poměry na "ostrově svobody" zlepší a mladší z Castrů nakročí k demokratizaci Kuby. Nic takového se ale nestalo. Nynější propuštění se připisuje hlavně tlaku, který komunistický režim zažíval po únorové smrti Orlanda Zapaty, prvního politického vězně, který na Kubě od 70. let zemřel.(čtěte zde)

Kubu sužuje vleklá hospodářská krize

Ostrov se také dlouhodobě potýká s velkou hospodářskou krizí. Castro v uplynulém roce musel učinit několik nevyhnutelných reformních kroků k povzbuzení ekonomiky. V polovině září navíc oznámil, že uvolní půl milionu lidí ze státního sektoru a převede je do soukromé sféry.

Později Kuba zveřejnila pracovní dekret se seznamem více než 170 povolání, v nichž se bude smět podnikat, a zrušila některá omezení. Řemeslníci a podnikatelé si mohou požádat o půjčku v bance nebo najmout další zaměstnance.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue