Na

Na | foto: Profimedia.cz

Kuba: Politické vězně nemáme, zavíráme jen agenty nepřítele

  • 5
Předseda kubánského parlamentu Ricardo Alarcón popřel, že by na Kubě byli političtí vězni. Reagoval tak na výzvu skupiny zemí, které na pondělním zasedání Rady OSN pro lidská práva hodnotily situaci v dodržování základních lidských práv na komunistickém ostrově.

"Aby mohl být někdo osvobozen, musel by být napřed uvězněn, ale v této zemi nejsou političtí vězni," řekl Ricardo Alarcón. "Tady jsou lidé, kteří byli podle zákona odsouzeni za různé delikty, za to, že působili jako agenti placení a řízení zahraniční mocností," prohlásil předseda kubánského parlamentu.

Havana nechce o existenci politických vězňů ani slyšet. Kubánští předáci vytrvale tvrdí, že zadržení jsou žoldnéři placení zahraničním nepřítelem, většinou Spojenými státy a tudíž se o politické vězně nemůže jednat.

Osvoboďte politické vězně, vyzvali politici Kubu

Kubánští disidenti ale soudí, že na ostrově je ještě 205 politických vězňů. Stejného názoru je Kubánská komise pro lidská práva a národní usmíření, což je ilegální, ale tolerovaná organizace.

Předseda tohoto sdružení Elizardo Sánchez označil Alarcónovo prohlášení za falešné. "Schůzka v Ženevě ukázala pohrdavý postoj kubánské vlády vůči mezinárodnímu společenství," řekl.

Předseda kubánského parlamentu Ricardo AlarcónNa pondělním zasedání Rady OSN pro lidská práva, která hodnotila situaci na ostrově, vyzvalo osm zemí Kubu, aby osvobodila politické vězně a aby zaručila svobodu slova. Toto doporučení předložilo šest evropských zemí (Rakousko, Británie, Itálie, Nizozemsko, Česko a Slovensko) a také Izrael a Kanada.

Kubánská vláda ale tuto iniciativu bagatelizovala a označila ji za izolovaný jev. Uvedla, že přijala většinu z 80 doporučení předložených při diskusi v OSN, i když má jiný názor na některé citlivé návrhy. K těm patří mimo jiné vyslání zpravodaje OSN na Kubu a povolení přístupu členům mezinárodní organizace Červeného kříže do kubánských věznic.

Obama chce oteplení vztahů, po propuštění vězňů

Slibné reformy Raúla Castra přiměly v minulém roce Evropskou unii, aby zrušila sankce vůči "ostrovu svobody". Po jejich zrušení následovalo i uzavření dohody o vzájemné spolupráci.

Česká republika, která kubánský režim dlouhodobě kritizuje, byla původně proti zrušení sankcí. Nakonec ale Praha na odvolání restriktivních opatření kývla, ovšem s podmínkou každoročního zhodnocení vývoje situace na Kubě. - přečtěte si Na zrušení sankcí vůči Kubě nakonec kývli i Češi

Nového přístupu se Havana zřejmě dočká i od nové administrativy ve Washingtonu. Barack Obama před volbami slíbil, že chce rovnou zmírnit omezení pro cestování rodinných příslušníků a pro tok peněz, které chtějí Kubánci usazení v USA posílat svým rodinám na Kubě.

Nový americký prezident je také připravený setkat se s prezidentem Raúlem Castrem a dokonce zmírnit obchodní embargo, které Spojené státy na Kubu uvalily před čtyřiceti lety. To má ale jasnou podmínku. Havana musí nejdříve propustit všechny politické vězně a začít se "otevírat smysluplným demokratickým změnám".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video