Bývalý kubánský prezident Fidel Castro na sjezdu komunistické strany. (19....

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro na sjezdu komunistické strany. (19. dubna 2016) | foto: AP

Kubě dál povládnou starci, rozhodli komunisté. Na sjezd dorazil i Fidel

  • 70
V čele komunistické strany Kuby zůstává prezident Raúl Castro. Politik získal ve svých 84 letech funkci na dalších pět let. Křeslo si udržel i místopředseda strany, pětaosmdesátiletý José Ramón Machado. Sjezd strany tak znovu podpořil veterány, ačkoliv se v pondělí delegáti vyslovili pro věková omezení ve vedení.

Asi tisícovka delegátů sjezdu Komunistické strany Kuby volila vedení strany již v pondělí. Na závěrečný den sjezdu se však dostavil za bouřlivého potlesku i historický vůdce Fidel Castro. Výsledky tak byly oznámeny až v úterý. Podle agentury AP volba potvrdila kurz, který drží stará revoluční garnitura. Ta, i přes více než roční uvolňování vztahů se Spojenými státy a menší reformy v ekonomické oblasti, větší změny neplánuje.

Kuba a USA obnovily loni v létě po více než půlstoletí diplomatické vztahy. Oteplení korunoval před měsíce historickou návštěvou karibského ostrova americký prezident Barack Obama (více zde).

Jeho cestu přitom na současném sjezdu někteří kritizovali. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez obvinil amerického prezidenta, že při březnové návštěvě zaútočil na kubánský režim, jeho historii, kulturu a symboly.

Šéf kubánské diplomacie též na sjezdu kritizoval Obamovy výroky ohledně soukromého podnikání na Kubě. Obama před tamními nejvyššími představiteli a novináři před měsícem obhajoval občanské svobody a demokracii. Nabídl též kubánským soukromým malým podnikatelům, zvaným cuentapropistas, pomoc vlády USA.

USA a složité vztahy s Kubou

Napjaté vztahy mezi USA a Kubou panují od roku 1959, kdy se na ostrově chopili moci komunisté vedení Fidelem Castrem.

První hospodářskou blokádu proti Kubě zavedly Spojené státy v říjnu 1960 a v následujících letech ji zostřovaly. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a v únoru 1962 zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou.

Po "karibské krizi", kdy USA zahájily námořní blokádu Kuby na protest proti přítomnosti sovětských raket na ostrově, americká vláda zakázala v roce 1963 finanční transakce s Kubou a omezila cesty Američanů na ostrovní stát.

Již v sobotu na úvod sjezdu Raúl Castro varoval, že USA jsou rozhodnuty ukončit kubánskou socialistickou revoluci navzdory obnovení vztahů, a zdůraznil, že systém jedné, komunistické strany je nezbytný k ochraně systému. Odmítl též privatizaci a zdůraznil, že nepřipustí šokovou terapii v ekonomice.

Strana chce zavést věkový limit pro vedení strany

Raúl Castro sice zůstává přesvědčený o výhodách zlepšení vztahů se Spojenými státy. Zároveň však dal najevo, že nevěří slibu Obamy, že USA nebudou usilovat o politické či ekonomické změny na Kubě.

Sjezd komunistické strany, která se jako jediná může účastnit politického života v zemi, v pondělí schválil zprávu Raúla Castra o vývoji v posledních pěti letech a jím navrhovanou věkovou hranice pro budoucí šéfy strany. Pro ústřední výbor by měl platit limit 60 let a pro sekretariát a politické byro 70 let. Sjezd též doporučil, aby se omezení aplikovala i na státní a vládní instituce. Podle úterních výsledků však změna zřejmě ještě musí projít širším schvalovacím procesem.

V čele Kuby je nyní několik sedmdesátníků a osmdesátníků, veteránů revoluce z konce 50. let. Někdejší vůdce Fidel Castro, který v srpnu oslaví devadesátiny, se kvůli nemoci z politických funkcí stáhl před několika lety. V čele země stál fakticky do roku 2006 a stranu vedl do roku 2011.

Fidel Castro se nedávno objevil mezi dětmi ve škole:

8. dubna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video