Kterak se černý koník dostal mezi johanity

Praha - Zvířata, převážně ptáci, ryby, plazi i savci na mercích středověkých domů, byla tématicky velmi oblíbena. Mezi čtvernožci se nejčastěji vyskytovali osel, ovce, vůl, ježek a zajíc. V 17. století přibyli chrt, kráva a kamzík, o století později králík, kocour a jezevec. Nikdy nechyběl samozřejmě ani kůň, symbol snů a věšteb. Ve středověké tematice vystupoval většinou kladně- jakby také ne, vždyť to byl nejlepší čtvernohý přítel a pomocník člověka. Býval však znázorňován i jako apokaliptický zjev smrti nebo naopak- v bílé barvě- jako posel slunce a symbol plodnosti. Koňskou hlavou, poprsím, nebo celým trupem byly označeny domy povozníků, formanů, kočích, ale i zájezdní hospody, kde byly kromě ubytovacích pokojů také stáje pro koně.

Dům U černého koníčka v Prokopské ulici číslo 10 býval součástí velkého dvorce se sladovnou. Majitelem byl řád maltézských rytířů, kteří tam vybudovali klášter. Znamení koníka je popisováno již koncem 16. století, kdy v přízemí stával šenk. Bývalo tam veselo a rušno, obzvláště když zdáli přijel povoz se zásobou chmele, nezbytného pro výrobu pěnivého moku. Prokopská ulička přitom tvořila vchod do jakoby zvláštního světa, do maltézské osady, jež vznikla při kostele a klášteru johanitů - maltézských rytířů.

Osada měla samostatné opevnění i bránu a vlastní soudní i správní pravomoc nezávislou na Malé Straně. Stará Praha bývala plná roztodivných jevů a vztahů, rozporností, ale i důmyslně organizovaného pořádku. Domovní znamení přitom vznikala jako němí svědkové historie života a práce našich prapředků. V domě U černého koníčka je dnes vinárna U maltézských rytířů.

V Prokopské ulici najdeme ještě dva domovní znaky - U pomazánky a U věnce. Zejména posledně jmenovaný merk - v čísle 8 - patří k velmi zdařilým znamením. V ulici bydlela koncem 18. století místní krasavice Terezie Vogtová, jež podle kronikáře "mužův vícerorozkošemi svými obdařiti dokázala, ba i muže usedlé zfafrněti uměla, kteřížto mocí mermo pak manželek svých i dítek mrzce opustiti hodlali". Terezie se však kupodivu provdala za jakéhosi "Rubnera, handlíře zjevem nevábného, leč v obchodě hrubě vyznalého".

Pozoruhodná je i další budova - rohový dům u Maltézského náměstí. Byl tu prý kdysi první dům postavený na Malé Straně. Když tesaři kopali základy na místě, které jim určila kněžna Libuše, narazili na hlubokou jámu zakrytou dřívím a kamením, kde hořel oheň, který nikdo nedokázal uhasit. Teprve když se jáma, z níž se posléze vznesl duch symbolizující tajemné fluidum Menšího Města pražského, sama od sebe uzavřela, podařilo se dům postavit. Jednomu z pozdějších majitelů se v noci zjevil svatý Prokop a přesvědčoval ho o tom, aby své obydlí nechal přestavět na kostel. Stalo se- kostel byl zasvěcen Prokopovi a majitel se dostal po smrti do zahrady blaženosti.

Strašidla se Prokopské uličce vyhýbají, vynahradila si to však na Maltézském náměstí. Číslo 14 patří domu U bílého koníčka. Aby se to nepletlo s černým koníkem v Prokopské ulici, říká se mu také dům U sedmi čertů. Otravovali život staropražského malíře, který odmítl upsat se jim krví. Velký rozruch mezi obyvateli vzbudil podle Národních novin v padesátých letech minulého století nález tajné místnosti s rakvemi, kde přespávali upíři. Tajuplnou tradici domu oživil také spisovatel Ignát Herrmann v povídce Bankrot páně Křikavův, jejíž hrdinka Luisa Němcová byla vyhlášenou odbornicí ve styku s tajemnými silami a černou magií. V domě číslo 8 bývala Stará pošta, jejíž zaměstnanci se rozutekli, protože v jejich přítomnosti skupina záhadných šotků ničila uložené dopisy a přepisovala adresy.

Číslo 14 na Maltézském náměstí patří domu U bílého koníčka. Aby se to nepletlo s černým koníkem v Prokopské ulici, říká se mu také dům U sedmi čertů. (24. listopadu 2000)

Dům U černého koníčka v Prokopské ulici číslo 10 býval součástí velkého dvorce se sladovnou. Majitelem byl řád maltézských rytířů, kteří tam vybudovali klášter. (24. listopadu 2000)

Strašidla se Prokopské uličce vyhýbají, vynahradila si to však na Maltézském náměstí. (24. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video