Odpůrci války a Severoatlantické aliance se sešli na demonstraci na Václavském...

Odpůrci války a Severoatlantické aliance se sešli na demonstraci na Václavském náměstí (25. června 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Komunisté v rámci předvolební kampaně šíří petici o odchodu z NATO

  • 163
Komunisté v rámci kampaně k podzimním senátním a krajským volbám šíří petici požadující referendum k vystoupení z NATO. Varují také před střetem s Ruskem a žádají vládu, aby zabránila pobytu cizích armád v České republice. Na domácí scéně se chce KSČM zaměřit na sociální témata.

„NATO považujeme za válečnický pakt, který šíří chaos a destabilizuje regiony v celém světě,“ řekla na pondělní tiskové konferenci poslankyně Marta Semelová. Bomby NATO podle petice „šíří chaos a humanitární pohromy, živí teror i migrační vlny“.

Kromě referenda o členství v Severoatlantické alianci žádají signatáři od vlády, aby „nepřipustila rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území“ a „nevysílala české vojáky na ruskou hranici.“

„Okruh signatářů petice dokazuje, že nejde pouze o starost nás komunistů, ale že jde o téma, které znepokojuje a vede k občanské aktivitě celou řadu dalších osobností,“ pochvaloval si pod obrazem milicionářů se sovětskými prapory v sídle KSČM místopředseda strany Josef Skála. Z petičního výboru Skála jmenoval spisovatelku Lenku Procházkovou či režiséra Zdeňka Trošku.

Petice s heslem „Kdo stojí o střet s jadernou velmocí“ je reakcí na červencové rozhodnutí NATO rozmístit čtyři mnohonárodní prapory v Polsku a v Pobaltí kvůli obavám těchto zemí z agresivní ruské politiky (více čtěte zde). Prapory budou na místě od příštího roku, a to tak dlouho, jak bude potřeba. Vojáci USA se stanou základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanaďané v Lotyšsku a Němci v Litvě.

Ve volbách do Senátu může KSČM pouze získat

Komunisté v kampani k senátním volbám také chtějí nastolit témata pracovních příležitostí, bydlení či kvalitního školství. „Chceme se soustředit také na dopravu, mír a bezpečnost,“ uvedla Semelová.

Kandidáti KSČM do Senátu v pražských obvodech

Kandidáty jsou v Praze 11 ekonomka a předsedkyně kontrolního výboru Prahy 10 Jana Čunátová, která by mimo jiné chtěla do ústavy vrátit právo na práci. Lektorka bulharštiny Ludmila Nedělková se chce zaměřit na sociální problematiku a potírání kriminality v Praze 10. Zastupitel Prahy 17 Pavel Franěk, bývalý ředitel odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj, se chce zasazovat mimo jiné o lepší čerpání peněz z fondů EU. Do Senátu bude kandidovat v Praze 6.

„Kampaň vedeme jako permanentní. Opíráme ji o práci v jednotlivých městských částech a v Poslanecké sněmovně,“ uvedla s tím, že kandidáti před volbami vyrazí mezi lidi.

KSČM má v současnosti v Senátu jednoho zástupce, a to Václava Homolku, který vytvořil senátní klub se zástupci Strany práv občanů (SPO) a senátorem za stranu Severočeši.cz. V nadcházejících volbách komunisté svůj jediný mandát neobhajují.

To v krajských volbách KSČM obhajuje pozice 182 krajských zastupitelů. Komunisté mají nyní jednoho hejtmana, Oldřicha Bubeníčka v Ústeckém kraji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video