KSČM se rozhodne až vpředvečer volby

  • 88
Španělský sál čeká za dva týdny třetí kolo prezidentské volby. Pokud premiér přesvědčí všechny zákonodárce ČSSD, bude mít cestu na Hrad vyšlapanější Jan Sokol. Václava Klause by mohla zachránit jen podpora komunistů. Podle poslance KSČM Václava Exnera ale o svém favoritovi rozhodnou až vpředvečer volby, tedy 27. února.

"Předpokládám, že se poslanecký klub dohodne o podpoře jednoho z kandidátů vpředvečer volby. Budeme se rozhodovat podle aktuálního stavu," řekl iDNES Exner.

Komunisté si zatím nechávají prostor i pro nominaci svého kandidáta.

"Zda budeme sami někoho kandidovat, je předčasná otázka. Poté, co se objevilo jméno Jana Sokola, jsme se ještě nesešli," řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Uvidíme, jaké padnou návrhy na úterním jednání klubu."

Komunisté: Volbu blokovat nebudeme
Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf ale ve středu nasazení vlastního kandidáta KSČM prakticky vyloučil. "Dohodli jsme se na tom, že do třetí volby půjdeme s tím, že prezidenta zvolíme."

To, že komunisté volbu blokovat nehodlají, potvrzuje i Václav Exner. "Náš názor je, že prezidenta potřebujeme. Upřednostníme tedy jeho zvolení před naší politickou orientací."

KSČM se přitom netají tím, že je pro ni přijatelnější "čitelný" Klaus než "nepolitický" Jan Sokol. Ke komu se nakonec přikloní, však prozatím nechtějí.

"Jako předseda klubu nemůžu nikoho předem upředňostňovat ani diskvalifikovat," říká šéf poslanců KSČM Kováčik. Neprozradil ani, který kandidát by byl přijatelnější pro něj osobně.

Svoboda: Klaus je prospěchář

Proti případnému zvolení Václava Klause prezidentem se ostře postavil místopředseda české vlády a ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro vydání slovenského listu Pravda. "Václav Klaus nemůže být prezidentem, i když ho možná zvolí. Mám pro to jeden hlavní politický důvod. Václav Klaus se v jistých chvílích chová nevyzpytatelně. Vždy, když stál před těžkým klíčovým rozhodnutím, zvolil vlastní prospěch."

Klause spasí nejednotnost ČSSD
Čestný předseda ODS musí při třetí volbě spoléhat stejně na podporu komunistů jako na nejednotný postup zákonodárců ČSSD.

Předsedovi vlády a ČSSD Vladimíru Špidlovi se podle všeho snaží poslance a senátory své strany přesvědčit, aby podpořili Jana Sokola.

Šéf senátorů ČSSD Petr Smutný v úterý ČTK řekl, že Sokol drtivou většinu z 11 hlasů sociálních demokratů v horní komoře parlamentnu dostane. "Myslím, že devět, deset hlasů pan Sokol obdrží."

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Ekert prohlásil, že poslanců, kteří svůj hlas Sokolovi nedají, bude podle jeho odhadu "do deseti". "Jsou to jednotlivci," prohlásil o neoblomných poslancích.

Své rozhodnutí nedat hlas ve třetí volbě nikomu, zveřejnil zatím pouze poslanec ČSSD Jozef Kubinyi. "U mě to ale není sympatie či nesympatie ke kandidátovi, ale o stylu jeho volby," komentoval své rozhodnutí.

Zákon o přímé volbě se hnul z vlády
Vše nasvědčuje tomu, že zákonodárci jsou připraveni prezidenta napotřetí zvolit. Pokud by se poslanci a senátoři ani ve třetí volbě na nikom neshodli, vše by spělo k volbě přímé.

První krok k tomu, aby mohli dalšího prezidenta volit občané, udělala vláda. Kabinet Vladimíra Špidly poslal beze změn do sněmovny návrh, který předložila skupina unionistických poslanců.

"Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko," řekla iDNES mluvčí Anna Stárková.

Ve sněmovně budou ke schválení návrhu potřebné hlasy nejméně 120 z 200 poslanců, v Senátu, který má 81 členů, pak tří pětin hlasujících senátorů. Zatím není ale jisté, kdy poslanci začnou o přímé volbě jednat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video