Socialisté se při hlasování zdrželi, ODS, zelení a lidovci byli proti.

Socialisté se při hlasování zdrželi, ODS, zelení a lidovci byli proti. | foto: David Port, MF DNES

KSČM s rebely protlačili referendum o Lisabonu do druhého čtení

  • 722
Komunisté uspěli s návrhem, aby o Lisabonské smlouvě rozhodovali lidé v referendu. Sněmovna neměla dostatek hlasů návrh zamítnout, zákon tak poputuje do druhého čtení. Většina sociálních demokratů se při hlasování zdržela, zákon naopak podpořili i nezařazení a rebelové.

Komunisté, kteří dlouhodobě navrhovali referendum o Lisabonské smlouvě, se mohou po dnešku usmívat. Po několika měsících jejich návrh na plebiscit prošel do druhého čtení.

Sněmovna totiž nenašla dost hlasů k jeho zamítnutí. Návrhem se tak bude nyní zabývat ústavně-právní výbor Sněmovny.

Komunisty, kteří Lisabonskou smlouvu kritizují, podpořili při hlasování nezařazení poslanci ODS Jan Schwippel a Juraj Raninec, nezařazené zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, tři poslanci ČSSD a rebelové ODS Vlastimil Tlustý, Alena Páralová a Aleš Rádl.

Zdržel se i Topolánek, později to popřel

Socialisté se při hlasování zdrželi, stejně jako čtyři poslanci ODS, včetně premiéra Mirka Topolánka. Většina ODS, zelení a lidovci byli proti. Na zamítnutí ale 77 hlasů nestačilo (zapotřebí bylo 86 poslanců).

Na dotaz iDNES.cz ale Topolánek své hlasování zpochybnil. "Hlasoval jsem určitě proti a měl jsem i tento úmysl," napsal premiér. Výsledek hlasování ale ukazuje, že se při druhém hlasování zdržel (Sněmovna totiž hlasovala dvakrát, když jeden z poslanců své hlasování zpochybnil, pozn. red.).

Zanedlouho po dotazu premiér ve Sněmovně vystoupil s tím, že kvůli stenozáznamům by rád uvedl na pravou míru, že hlasoval pro zamítnutí.

"Poslední vystoupení premiéra Topolánka podle mého názoru jasně dokazují, že on to (Lisabon) schválit chce," řekl novinářům Vlastimil Tlustý.

Důvodem je podle Tlustého to, že se Topolánek chce stát eurokomisařem. "Já za téhle situace všechny kroky, které budou tomuto postupu bránit, považuji za správné a referendum je nepochybně jeden z těchto kroků," dodal rebel.

KSČM: Ať rozhoduje lid, jako při vstupu do EU

Podle komunistů by měli mít lidé možnost vyjádřit se k Lisabonu stejně jako v roce 2003 ke vstupu Česka do Unie.

Lisabonská smlouva podle nich zásadně mění podmínky členství Česka v Unii. "Lidé si budou myslet, že jim byla smlouva vnucena," řekl ještě před hlasováním šéf komunistů Vojtěch Filip.

V debatě před schvalováním se přeli hlavně levicoví poslanci. Zdeněk Jičínský z ČSSD je prý sice obecně pro referendum, ale v tomto případě jde podle něj o účelový návrh. Návrh se projednává pozdě, a pokud by byl schválen, Česko v dohledné době Lisabonskou smlouvu neratifikuje, domnívá se Jičínský.

Podle sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka je komunistický návrh "zcela mimo realitu" a nemá šanci získat ústavní většinu.

Opoziční ČSSD totiž podporuje ratifikaci smlouvy a také na ni spěchá. Předseda Jiří Paroubek se ale před několika dny nechal slyšet, že by si uměl referendum o Lisabonské smlouvě představit. Za to by ale chtěl podporu rebelů pro pád Topolánkovy vlády. - čtěte Paroubek láká rebely v ODS na referendum o Lisabonu

"My se ho nebojíme. My lidem dokážeme vysvětlit, že Lisabonská smlouva je pro nás důležitá," hřímal na úterní schůzi poslanec ČSSD David Rath.

Referendum před časem zvažoval i prezident Václav Klaus. Ústavních soudců se ptal, zda by neměla o Lisabonu hlasovat celá veřejnost, jako o vstupu do EU. Podle něj se totiž Unie případným schválením Lisabonské smlouvy změní natolik, že bude zcela jiná, než do jaké Česká republika v roce 2003 vstupovala.

Sněmovna se měla Lisabonskou smlouvou zabývat na přerušené mimořádné schůzi, nakonec ale hlasování po několikahodinové rozpravě odsunula na 17. únor. - o přerušení schůze čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video