Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

KSČM nerušte, navrhují po měsících zkoumání Pospíšil i Kubice to samé

  • 248
KSČM zatím nerušte, ale měla by být pod dozorem, doporučuje čerstvá zpráva ministerstva vnitra a spravedlnosti vládě. Stejný závěr si vláda vyslechla už loni v listopadu. Na obsahu materiálu toho mnoho nezměnila ani skutečnost, že nyní na zprávě pracovali i úředníci ministra Jiřího Pospíšila.

Vnitro už loni oslovilo čtyři uznávané experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden posudek pozastavení činnosti nedoporučil. Odborníci se shodli na tom, že činnost politické strany není možné omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů.

Premiér Petr Nečas se ale s tímto konstatováním nespokojil a v listopadu nařídil, aby se do věci vložil i resort spravedlnosti a vznikl přímo hotový návrh na zrušení strany, o kterém pak jen ministři rozhodnou, zda ho odešlou na Nejvyšší správní soud.

Podle slibu měl být hotov na začátku letošního roku a na ministerstvu spravedlnosti na něm údajně pracoval tým expertů, jejichž jména resort nechtěl zveřejnit. Podle informací z vnitra ale Pospíšilovi úředníci návrh ničím zásadním neobohatili a téměř žádné nové argumenty nedodali. A i nový návrh, který dostane ve středu na stůl vláda, tak vlastně konstatuje to samé jako loni.

Nestačí předpokládat, že by se vrátila KSČ

Podle zprávy prý nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo ani Bezpečnostní informační služba tak například nemají poznatky o protiústavní činnosti komunistů.

"Ministerstvo tedy ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoli způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM a které by tedy vůbec umožňovaly vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM," opakuje vnitro ve své zprávě.

Na druhou stranu ale současný materiál konstatuje, že "nelze mít pochybnosti o tom, že KSČM a jejími představiteli uznávaná ideologie může znamenat za určitých okolností ohrožení demokratického směřování České republiky."

Proti minulému návrhu je nyní v usnesení doplněn úkol pro ministerstvo, aby například prověřilo činnost občanských sdružení, se kterými KSČM spolupracuje. Jde hlavně o Komunistický svaz mládeže či Svaz mladých komunistů Československa.

Ministerstvo spravedlnosti by pak mělo hlavně školit pracovníky v justici o levicovém extremismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video