Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krymským Tatarům hrozí stěhování. Budoucnost má rozhodnout referendum

  19:40
Krymští Tataři chtějí uspořádat referendum o své budoucnosti na Krymu, který anektovalo Rusko. Krymská vláda již Tatary požádala, aby uvolnili část území, které obývají, což budí vzpomínky na stalinské deportace a obavy z etnických čistek.

Muž s vlajkou krymských Tatarů (ilustrační foto). | foto: AP

O konání referenda rozhodne sobotní sjezd krymských Tatarů, který bude řešit především otázku národního sebeurčení. "Otázka územní příslušnosti Krymu se projednávat nebude, půjde spíš o formu národního soužití v nových podmínkách. Naše další kroky budou  záviset na výsledcích referenda," citovala agentura Unian Mustafu Džemileva, jednoho z tatarských vůdců, a někdejšího předsedu medžlisu, tradičního tatarského parlamentu.

"Pokud na nás Kyjev zapomene, musíme se tomu přizpůsobit, lidé nějak musejí žít," prohlásil Džemilev. Tatary, kteří jsou stále loajální Kyjevu, se snaží krymská i ruská vláda získat na svou stranu. Slíbenu již mají autonomii, pětinové zastoupení ve volených správních orgánech a vyhlášení tatarštiny za úřední jazyk vedle ruštiny a ukrajinštiny.

Krymští Tataři

Krymští Tataři byli kdysi obávanými válečníky. V druhé polovině 16. století vypálili Moskvu a její obyvatele odvlekli do otroctví. O století později společně s Turky podnikli nájezd na Moravu. Během jejich ničivých nájezdů, takzvaných stepních sklizní, prý byly z území dnešní Ukrajiny do otroctví odvlečeny až tři miliony lidí.

Moc Osmanské říše ale postupně upadala a v roce 1783 si Krym podmanilo Rusko. Vše definitivně změnila druhá světová válka. Stalin Tatary nařkl z kolaborace s německými okupanty a nechal je vysídlit z úrodného poloostrova do nehostinných stepí Kazachstánu a Uzbekistánu. Nucený exodus si vybral krutou daň, podle tatarských aktivistů do roka zahynula téměř polovina všech vysídlenců.

Po pádu sovětské říše se Krymští Tataři začali vracet zpět do svých původních domovů. Na Krymu nyní žije přibližně 270 tisíc Tatarů. Od Ukrajinců a Rusů se liší jednak svým jazykem, který je příbuzný turečtině, a jednak náboženstvím - jsou muslimové. Jejich historickým centrem je Chánský palác v Bachčisaraji.

To, že Rusko v minulosti Tatary poškodilo, uznal i ruský prezident Vladimir Putin po setkání s Džemilevem. Slíbil dokonce "obnovit jejich práva a očistit jejich dobré jméno". 

Džemileva ale mezitím simferopolská vláda prohlásila za na Krymu nevítanou osobu. Kreml se podle Tatarů snaží narušit jejich soudržnost.

"V jednadvacátém století není pravděpodobné, že nás nuceně deportují dobytčími vagony jako v roce 1944. Ale nejspíše to bude nátlak, represe a snaha zničit ty členy politické elity krymských Tatarů, kteří se neskloní před okupační silou," řekl Džemilev. "Hádám, že teď vynaloží mnoho námahy na to, aby krymské Tatary rozdělili a alespoň část jich získali na svou stranu."

Krymští Tataři se bojí pogromů

Trauma deportací se navíc krymským Tatarům nově připomnělo. "Požádali jsme krymské Tatary, aby uvolnili část svého území pro sociální potřeby," řekl ve čtvrtek krymský vicepremiér Rustam Těmirgalijev. "Ale jsme připraveni přidělit a legalizovat mnoho dalších parcel, abychom krymským Tatarům zajistili normální život." Vláda chce podle Těmirgalijeva "regulovat" území, které po pádu Sovětského svazu nelegálně obsadili tatarští navrátilci, uvedl list Moscow Times

I když vicepremiér zopakoval, že zástupci Tatarů budou mít své zastoupení v krymské vládě, vyvolává zatím zdánlivě dobrovolné přesidlování Tatarů mrazivé vzpomínky na stalinské deportace, během nichž zahynula téměř polovina všech tatarských vysídlenců. Pokud svou žádost krymská vláda formalizuje, dotkne se podle Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) prakticky všech krymských Tatarů. 

Po jejich návratu v 90. letech jim totiž vláda upřela právo na půdu, a tak byli nuceni stavět improvizované příbytky na pozemcích, které jim nepatří. Tataři tak podle právníka Nadira Bakira z Nadace na podporu původních obyvatel Krymu zůstali v právním vakuu. "Soudím, že přišli s vysidlováním krymských Tatarů jako s formou legálního pogromu, kterým začínají etnické čistky," řekl RFE/RL Bakir.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...