Kryl přátele, svlékne na 6 let uniformu

  • 15
Hradec Králové - Bývalý šéf královéhradecké policie Aleš Pozdílek musí kvůli zneužití pravomocí na šest let svléknout uniformu. Trest potvrdil odvolací soud, který souhlasí i s pokutou třicet tisíc korun. Čtyři sta hodin veřejných prácí a ztrátu hodnosti majora mu ale odpustil. Policista kryl nehody svých přátel.

Pozdílek si navíc po uplynutí šestiletého zákazu práce u policie může zažádat o vymazání trestu z trestního rejstříku.

Krajský soud v Hradci Králové potvrdil, že vysoký policista ve dvou případech zastavil vyšetřování vlivných lidí - bývalého okresního státního zástupce Ivana Brože a šéfa královéhradecké pobočky Bezpečnostní informační služby.

Podle odvolacího soudu byl původní trest nepřiměřený. Proti pátečnímu verdiktu se už nelze odvolat. Pokud pokutu nezaplatí, hrozí mu dvouměsíční vězení.

Odsouzený muž obvinění ze zneužití pravomocí odmítá. "Trvám na tom, že žádný trestný čin jsem nespáchal. Vloni na podzim se kolem mého působení ve funkci ředitele okresní policie rozvířila kampaň s cílem, abych odešel. Prostředky a cesty k tomu jsou různé," uvedl po skončení líčení Pozdílek.

"Vina panu Pozdílkovi byla prokázána. Trest je uložen citlivěji než uložil okresní soud. Trest obecně prospěšných prací se ukládá lidem jiné sociální kategorie a výchovně by v daném případě nemohl působit," uvedla státní zástupkyně Ludoslava Hurychová.

Bývalý šéf policistů z východočeské metropole odešel od policie na vlastní žádost letos v srpnu. Dostal odchodné v řádu desítek tisíc korun a trvalou měsíční rentu.

Od února do konce června vyučoval na jednom hradeckém gymnáziu, v současné době je na úřadu práce veden jako žadatel o zaměstnání.

Sedmačtyřicetiletý Pozdílek začal kariéru u policie v březnu 1993. Do funkce okresního policejního ředitele v Hradci Králové nastoupil v srpnu 1994. Na konci srpna 2002 - po dvouměsíční výpovědní lhůtě - od policie odešel.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Původní červnový rozsudek, kdy ještě Pozdílkovi hrozilo, že skončí s koštětem na ulici, komentoval tehdy jeho obhájce Jiří Slezák takto: "Můj klient je nevinný a tedy o správnosti trestu nelze vůbec spekulovat. Jsem přesvědčený, že jednání, ze kterého je obžalován, se nedopustil. Důkazní situace je navíc velmi slabá, proto si myslím, že měl být obžaloby zproštěn."

Soudce David Schmuck byl naopak přesvědčen, že vinu se prokázat podařilo.

"Jednalo se převážně o nepřímé důkazy, ale postačily k našemu rozhodnutí. Pan Pozdílek porušil zákon o policii, který mu přikazuje dodržovat závazné pokyny policejního prezídia. O ztrátě vojenské hodnosti jsme rozhodli také proto, že obžalovaný se mimo jiné hájil tím, že si nebyl vědom porušení policejních předpisů. Takové to jednání vysoce postaveného policejního důstojníka je nepřípustné," zdůvodnil rozsudek Schmuck.

Prospěšné práce
Na vykonání trestu veřejně prospěšných prací má odsouzený jeden rok. "Pokud trest nenastoupí, na to samozřejmě zákon také pamatuje, za každé dvě neodpracované hodiny se mění trest na jeden den odnětí svobody," vysvětlil Českému rozhlasu soudce Schmuck.

Podle obžaloby Pozdílek své pravomoci poprvé zneužil před čtyřmi roky, když nepostupoval podle předpisů při vyšetřování dopravní nehody bývalého okresního státního zástupce Ivana Brože.

"Přerušil započaté vyšetřování a rozhodl o jeho ukončení. Přičiněním pana Pozdílka nedošlo k zadokumentování dopravní nehody a tím nebylo možné zjistit k čemu skutečně došlo," uvedl okresní státní zástupce Alexandr Pumprla.

V druhém případě podle soudu pochybil předloni, když úmyslně zastavil stíhání příslušníka Bezpečnostní informační služby, který údajně řídil opilý a projel křižovatku na červenou. Dechovou zkoušku odmítl.

Pozdílek, který na místo nehody poté přijel, odvezl příslušníka BIS na ředitelství okresní policie, kde provedl zkoušku na alkohol s negativním výsledkem.

Pozdílek byl loni v září postaven až do skončení řízení mimo službu. 

Jméno bývalého hradeckého policejního ředitele bývalo v médiích spojováno také s vyšetřováním kauzy takzvané hradecké mafie. Obžaloba ale oficiálně s tímto případem nesouvisela.

Kauza hradecké mafie se na veřejnost dostala poté, co loni v červenci napadlo přes 30 lidí místní Diskoklub 2001. Tamní podnikatelé si poté začali otevřeně stěžovat na praktiky podsvětí a laxní přístup policie. Útočníky označili za mafii, která je již několik let vydírá a zastrašuje.

Podnikatelé se obrátili na ministra vnitra Stanislava Grosse, který vytvořil speciální vyšetřovací tým. Ten podezření, že hradecká policie stranila údajným mafiánům, neprokázal.

V Hradci Králové proběhl odvolací soud s bývalým policejním ředitelem Alešem Pozdílkem. Na chodbě soudu před zahájením líčení, 11. října 2002

, ,

Video