Šíitský duchovní Muktada Sadr se vrátil do Iráku (5. ledna 2011)

Šíitský duchovní Muktada Sadr se vrátil do Iráku (5. ledna 2011)

Krvavý klerik se vrátil do Iráku. Místo boje bude možná dělat politiku

  • 23
Šíitský duchovní Muktada Sadr se vrátil z dobrovolného exilu do Iráku. Vůdce krvavého povstání proti americkým vojákům poslední tři roky pobýval v Íránu a údajně se věnoval náboženskému studiu. Jeho příznivci v nové irácké vládě získali výrazný podíl na moci.

Sadrův návrat podle západních analytiků značí stoupající vliv Teheránu na dění v Iráku.

Sedmatřicetiletý Sadr přistál ve středu v baště svých příznivců, šíitském posvátném městě Nadžáf. Obklopen davy přívrženců a bodyguardy se odebral do svatyně Imáma Alího a navštívil hrob svého otce, kterého v roce 1999 nechal zavraždit bývalý diktátor Saddám Husajn.

Podle prohlášení svého mluvčího se šíitský klerik do Iráku vrátil na trvalo a svá náboženská studia chce zúročit při působení v proslulém islámském centru.

Šíitský duchovní Muktada Sadr se vrátil do Iráku (5. ledna 2011)

Po invazi USA do Iráku se Sadr stal nejhlasitějším šíitským duchovním, který protestoval proti přítomnosti amerických jednotek. V převážně šíitské zemi měl miliony přívrženců a velel takzvané Mahdího armádě, která s Američany opakovaně sváděla těžké boje.

Sadrovo povstání se nakonec rozhodl rozdrtit i irácký premiér Núrí Málikí. Mahdího armáda utrpěla vážné ztráty a Sadr, zřejmě v roce 2007, uprchl před hrozbou zatčení do Íránu.

Irák, Bagdád, sebevražedný bojovník ze Sadr CityIrák, Bagdád, velitel bojovníků  ze Sadr City

Nyní je již všechno jinak. Sadrovi přívrženci získali v posledních parlamentních volbách 39 křesel v parlamentu. V říjnu se vlivný klerik sešel v íránském městě Kom s Málikím, aby urovnali své nepřátelství. Sadr Málikímu pomohl ukončit vlekoucí se bezvládí a jeho politická frakce v nové vládě získala sedm ministerstev. (o konci bezvládí v Bagdádu čtěte zde)

Američané se připravují k odchodu, vliv Teheránu roste

Sadrův návrat naznačuje i rostoucí vliv Íránu na iráckou politiku. Byli to íránští představitelé, kteří pomohli dojednat smír mezi duchovním a staronovým premiérem. Podle listu The Washington Post je možné, že Sadr se v uplynulých třech letech spíše než náboženským studiím v Komu věnoval konzultacím s politickými špičkami v Teheránu.

"Sadr opustil Irák, protože věděl, že jeho vliv upadá a doufal, že náboženská autorita mu ho pomůže obnovit. Nyní získal vliv i pozornost Málikího a myslí si, že přišel čas, aby sehrál důležitou úlohu v irácké politice," řekl listu The Washington Post profesor islámských studií z univerzity v San Diegu Babak Rahímí.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Saléhí (vlevo) a jeho irácký protějšek Hošjar Zebarí (5. ledna 2011)

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (vlevo) a jeho irácký protějšek Hošjar Zebarí (5. ledna 2011)

Jestli se šíitský duchovní rozhodne obnovit své pozice výhradně politickou cestou, nebo opět rozpoutá krvavé nepokoje, zůstává otázkou. "Jde o to, jestli na jihu Iráku vybuduje baštu svých milic po způsobu Hizballáhu, nebo se jako vůdce svých příznivců zapojí do politického procesu," řekl listu The Washington Post zdroj z amerického ministerstva zahraničních věcí.

Podezřívaví zůstávají jak menšinoví sunnité, tak Američané, kteří ze země chtějí svých zbylých 50 tisíc vojáků stáhnout do konce tohoto roku. Jak se vliv Teheránu po odchodu amerických vojsk promítne do dalšího vývoje Iráku, se teprve uvidí. Možná je to jen shoda okolností, ale nový šéf íránské diplomacie Alí Akbar Sálehí navštívil Irák právě v den Sadrova návratu domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video