Krvavé divadlo připomíná dlažba

Praha - V pondělí 21. června 1621 se Praha stala místem do té doby neobvyklé podívané, která byla alarmující svou krutostí. Událost měla nejen provinilým Čechům, ale i celé Evropě, ukázat, jak císař Ferdinand II. zúčtuje se všemi povstalci. Na černě potažené popravčí lešení tehdy vystoupilo dvacet sedm účastníků stavovského odboje, kteří tak zaplatili vlastním životem porážku na Bílé hoře v listopadu 1620.

Mezi popravenými nechyběly na svoji dobu všestranně vzdělané osobnosti jako byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, jeden ze tří odsouzenců šlechtického stavu, či příslušník třetího stavu měšťanského doktor Jan Jesenius, skvělý lékař, který v Čechách jako první provedl pitvu. Krvavé, předem připravené divadlo, je dodnes připomenuté v dlažbě před Staroměstskou radnicí.

Tímto prvním zastavením se přeneseme do první poloviny 17. století, kdy mezi lety 1618 a 1648 zažívala Evropa opět jeden z vleklých válečných konfliktů, který vstoupil do dějin pod názvem třicetiletá válka. Na jejím počátku stálo české stavovské povstání, kterým vyvrcholil spor mezi českými stavy a Habsburky.

Při takzvané pražské defenestraci byli z oken Ludvíkova křídla Královského paláce na Pražském hradě vyhozeni dva královští místodržící i s písařem. Tímto aktem se Češi otevřeně postavili proti svému králi. Povstání skončilo pro stavy neslavně, neboť byli na bělohorské pláni poraženi a panovník pak velice tvrdě zasáhl proti všem vůdčím osobnostem.

Hlavy některých obětí byly nabodnuty na železné pruty a potupně vystaveny na Staroměstské mostecké věži. Odtud byly sejmuty a pietně pohřbeny až během saské okupace Prahy v listopadu 1631. Teprve tehdy se uskutečnil slavnostní pohřební obřad a po jeho skončení byly hlavy tajně uloženy v jednom ze staroměstských kostelů. Snad nakonec spočinuly v chrámu Panny Marie před Týnem, ale je rovněž možné, že byly ukryty i v původně protestantském kostele svatého Salvátora. Porážka stavovského povstání byla počátkem emigrace, obrovských konfiskací a následných majetkových přesunů.

Roku 1627 bylo vydáno takzvané Obnovené zřízení zemské, které zakazovalo jiné než katolické vyznání, dědičně zajistilo český trůn Habsburkům a němčinu postavilo na roveň češtině. Bílá hora znamenala počátek nového, neradostného období českých dějin.

Procházku nazvanou Po stopách stavovského povstání 1618 - 1620 a jeho důsledků pořádá Pražská informační služba v úterý 19. června. Sraz je v 16.00 hodin u Staroměstské radnice. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

pondělí 18. června - Architektura škol v Dejvicích
Sraz je v 17.30 hodin v podchodu metra A Dejvická u prodejny novin ve směru Evropská. Vstup 30 Kč.

středa 20. června - Kolem Zátišského potoka
Sraz na konečné stanici autobusu číslo 182 Sídliště Lhotka - bus jede od metra C Kačerov ve 14.02 a 14.12, odchod po příjezdu pozdějšího autobusu. Vstup 30 Kč.

čtvrtek 21. června - Vrtbovská zahrada z botanického hlediska
Sraz v 15.00 hodin na nároží ulic Tržiště a Karmelitská. Vstup 30 Kč + jednotné snížené vstupné do objektu 20 Kč.

sobota 23. června - Barokní opevnění Prahy
Pořádáno v návaznosti na výstavu Sláva barokní Čechie. Sraz ve 14.00 hodin u sochy hvězdářů na Pohořelci - tramvaje číslo 22 a 23, stanice Pohořelec. Vstup 30 Kč.

sobota 23. června - Klášterní chrámy - konventní chrám dominikánů sv. Jiljí
Sraz ve 14.00 hodin před objektem v Husově ulici. Vstup 30 Kč.

neděle 24. června - Národní divadlo
Celková prohlídka objektu. Sraz každou půlhodinu od 8.30 do 11.00 hodin před vchodem. Objednané skupiny mají přednost - PIS objednává skupiny nad patnáct lidí. Počet účastníků ve skupinách je dle požadavku Správy Národního divadla maximálně padesát osob. Vstup 30 Kč.

neděle 24. června - Sláva barokní Čechie - poklady baroka
Společná prohlídka výstavy ve sklepení paláce Golz Kinských. Sraz v 10.00 hodin před objektem na Staroměstském náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu 300/140 Kč. Vstupné platí i do dalších expozic výstavy.

neděle 24. června - Pražské hospody a hospůdky
Sraz ve 14.00 hodin na Petrském náměstí u kostela svatého Petra. Vstup 30 Kč.

neděle 24. června - Vyšehrad
Celková prohlídka včetně kasemat. Sraz ve 14.00 hodin před kostelem svatého Petra a Pavla. Vstup 30 Kč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video