Vybraná částka pomůže v kostele opravit poničené fresky a varhany.

Vybraná částka pomůže v kostele opravit poničené fresky a varhany. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krušnohorský Němec odmítl věnce, peníze odkázal českému kostelíku

  • 5
Zachránit kostel a hlavně jeho varhany. To bylo poslední přání Waltera Wernera ze saské hračkářské vísky Seiffen. Zdánlivě běžné gesto v sobě ale skrývá velké překvapení - nešlo o seiffenskou chloubu, kostel kruhového tvaru vybudovaný podle vzoru slavného drážďanského chrámu Frauenkirche, ale malý venkovský kostelík v nedaleké české Hoře Svaté Kateřiny.

"Pan Werner byl po celý život nesmírně aktivní, fascinoval ho paralelní běh dějin po obou stranách hranice. Když loni v listopadu bohužel zemřel, jeho poslední přání bylo, aby peníze určené na květiny a věnce na jeho hrob byly věnovány na restaurátorské práce v kostele sv. Kateřiny v Hoře Svaté Kateřiny. Zvláště myslel na zachování zdejších varhan," líčí Hans Joachim Gruve ze Seiffenu.

Na pohřbu se tak vybralo přes tisíc euro, které putovaly na konto, jež seiffenští pro záchranu kateřinohorského kostela zřídili. Krušnohorské městečko nad Litvínovem z něj už získalo kolem sto dvaceti tisíc korun.

Kostel se podařilo uchránit před zničením

 "Vnímám to jako povzbudivý signál pro další srůstání a sžívání obyvatel v příhraničním regionu Krušných hor," míní Gruve.

Walter Werner se narodil v roce 1931 v české příhraniční vesničce Brandov. Od roku 1945 žil a pracoval na německé straně Krušných hor, naposledy právě v Seiffenu. Byl aktivní člen místní farnosti a neúnavně pátral po nových poznatcích o historii dolování v regionu. Jeho posledním počinem byla právě sbírka na kostel v Hoře Svaté Kateřiny na jeho pohřbu.

"Myslím, že to bylo krásné gesto. Je dobré vědět, že na nás sousedi z Německa, i ze starší generace, pohlížejí jako na přátele a dávno se vyrovnali se s tím, co v lidech zanechala válka," poznamenal Petr Pakosta, místostarosta obce Hora Svaté Kateřiny.

Kateřinohorským se podařilo kostel zničený předloňskou vichřicí a poté drsným horským počasím zachránit před zřícením. Měl propadlé stropy a zatékalo do něj. Získali téměř šest milionů od ministerstva zemědělství a za ně opravili izolace zamezující vnikání vlhkosti do kostela a vnější omítky. Peníze ze Saska poslouží jako základ pro restaurování fresek a varhan.


Nejlepší videa na Revue