Bojovnice kurdské PKK na severu Sýrie (6. března 2013)

Bojovnice kurdské PKK na severu Sýrie (6. března 2013) | foto: AP

Ankara neplní sliby, zlobí se Kurdové. Zastavili odsun svých bojovníků

  • 7
Kurdští povstalci zastavili domluvený odsun svých bojovníků z Turecka. Ankara podle nich neplní své sliby a neřeší palčivý kurdský problém. Kurdové zatím nehodlají podnikat žádné akce, varovali však vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby začala jednat. Za třicet let konfliktu zemřelo přes 40 tisíc lidí.

Odsun kurdských povstalců z Turecka netrval příliš dlouho. Po namáhavém vyjednávání mezi tureckou vládou a zástupci Strany kurdských pracujících (PKK), za něž mírové rozhovory vedl hlavně jejich vězněný šéf Abdullah Öcalan, bylo v březnu vyhlášeno příměří a v květnu se povstalci začali stahovat z jihovýchodu země. Odsun však trval sotva čtyři měsíce.

V pondělí Kurdové oznámili, že s ním končí. Ankara podle nich neplní své sliby a byť to slibovala, nijak zvlášť nepokročila v "demokratizačním procesu a v řešení kurdského problému". Informovala o tom prokurdská tisková agentura Firat. Konflikt mezi Ankarou a etnickými Kurdy, kteří bojuji za větší autonomitu, se táhne přes třicet let.

Dosavadní příměří ale rebelové budou podle PKK, kterou Turecko a řada západních zemí včetně USA považuje za teroristickou organizaci, nadále dodržovat.

Stáhly se jen ženy a děti, tvrdí Erdogan

Kurdové si zprvu přáli vytvořit na jihovýchodě Turecka vlastní nezávislý stát a to i za cenu tvrdých bojů. Od roku 1984, kdy pozvedli zbraně, kvůli bojům zemřelo přes čtyřicet tisíc lidí. Později PKK svůj postoj přehodnotila a požadavek zmírnila na vytvoření autonomního regionu a oficiálního uznání svého etnika vládou.  

V mírovém procesu, který Ankara se členy PKK zahájila začátkem roku, se pak obě strany dohodly na stažení zbraní. Kurdové si za to přáli řadu reforem, které by zlepšily jejich postavení v zemi. Chtěli, aby se jejich děti mohly ve školách učit kurdštinu, požadovali zmírnění tureckého protiteroristického zákona a amnestii pro mnohé kurdské vězně. Nic z toho se však podle nich neděje.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v srpnu PKK zkritizoval, když řekl, že to se stažením povstalců není tak žhavé. "Jen 20 procent (rebelů) opustilo Turecko, a to především ženy a děti," uvedl tehdy premiér. Dodal také, že vláda připravuje zákon, který by poslanci měli v září schválit. Už tehdy ale řekl, že se v něm nepočítá se všeobecnou amnestií, ani se změnami ve výuce.

Mapka - kurdská populace

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video