Městys Krucemburk dlouhé roky nenašel peníze na opravu kříže u rybníka ve...

Městys Krucemburk dlouhé roky nenašel peníze na opravu kříže u rybníka ve Starém Ransku. Když důchodce domluvil jeho rekonstrukci v nedalekých slévárnách, podal starosta Krucemburku trestní oznámení za znehodnocení památky. | foto: Archiv Petra Coufala

Obec odkládala opravu kříže. Když ji zajistili místní, přišlo trestní oznámení

  • 270
Kříž postavený na památku císaře Františka I. ve Starém Ransku na Havlíčkobrodsku se opět leskne. O jeho rekonstrukci se postaral místní patriot s pomocí zaměstnanců sléváren ze sousední vsi. Starosta obce, které křížek patří, však podal kvůli údajnému zmizení památky trestní oznámení.

V neděli uplyne od vysvěcení litinového křížku 180 let. Blížícímu se výročí však předcházela rozporuplná rekonstrukce této kulturní památky, o kterou se nakonec postarali občané ve spolupráci se slévárnami v Novém Ransku.

Vlastníkem křížku je přitom městys Krucemburk, jehož starosta nedávno podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který kulturní památce údajně způsobil mnohatisícové škody.

Pojďme ale na začátek celého příběhu. Kříž byl postaven na počest císaře Františka I. na břehu Ranského rybníka a po slavnostním vysvěcení se stal nedílnou součástí Starého Ranska. Postupem let však začala památka chátrat, podepsali se na ní i vandalové, kteří poškodili ozdobné zábradlí lemující litinový kříž.

Hlavním iniciátorem oprav se stal Petr Coufal ze Starého Ranska, který se už dlouhou dobu dobrovolně stará o památky a přírodu v okolí obce.

"Jako důchodce nemám moc práce, a tak se snažím být aktivní. S bratrem jsme například vysadili téměř devadesát stromků v okolí Starého Ranska," vypráví Coufal, který v Ransku vyrůstal.

Městys vždy přišel s nepřekonatelnými překážkami

Před deseti lety se pustil do částečné opravy křížku a za pomoci svých blízkých obnovil sochu Krista a všechny nápisy na pomníku.

Poté se obrátil na krajský odbor kultury a památkové péče s žádostí o posudek, zda by mohl být kříž zahrnut mezi kulturní památky. Na základě doporučení krajského úřadu pak ministerstvo kultury litinový kříž za kulturní památku skutečně uznalo.

Ještě předtím se však muselo vyřešit dosud nejasné vlastnictví pomníku, jež nakonec připadlo městysi Krucemburk. Od poslední drobné opravy křížku však uběhly čtyři roky, a aby se památka uchovala v dobrém stavu i do dalších let, bylo nutné práce znovu obnovit.

Petr Coufal opravu křížku a historického zábradlí několikrát konzultoval s krajskými úředníky, kteří mu poskytli mnohá doporučení, jak by mohl městys žádat o dotace na zachování památky. "Ze strany starosty Krucemburku Jiřího Havlíčka však vyvstaly nepřekonatelné překážky," říká Coufal.

Přestože starostovi podklady předal, roky ubíhaly dál a nic se nedělo. Na konci loňského roku opakovaně upozornil Coufal vedení městyse na špatný stav památky.

Oprava by však podle starosty městyse byla finančně příliš náročná. "Křížek není v havarijním stavu, proto jsme financovali jiné projekty," hájí zájmy Krucemburku starosta.

Slévárny opravu braly jako povinnost ke svým předkům

Protože památka nadále chátrala, Petr Coufal se letos na jaře obrátil na ředitele slévárny v Novém Ransku Františka Kubáta. Podnik se k obnově památky postavil pozitivně a společně s dalšími obyvateli obce začal kříž s historickým oplocením opravovat bez nároku na finanční odměnu.

"Brali jsme to jako povinnost vůči svým předkům," vysvětluje Kubát.

V dubnu pak pracovníci sléváren demontovali a znovu odlili zábradlí, kříž byl znovu natřen a nápisy na pomníku obnoveny. Před několika dny byla na sošku Krista přidána také trnová koruna, kterou před mnoha lety urazil kamenem jeden z bývalých spolužáků Petra Coufala.

Neochota městyse Krucemburk zprostředkovat opravu kulturní památky měla ještě dohru. Starosta Jiří Havlíček podal letos v červenci trestní oznámení na neznámého pachatele, který měl způsobit mnohatisícovou škodu na pomníku ve Starém Ransku.

Že kříž odvezly k opravě, se slévárny přiznaly. Krucemburk poté trestní oznámení stáhnul. Opravu, schválně naúčtovanou na symbolickou částku, pak městys převzal darovací smlouvou.

Petr Coufal je s opravou křížku velmi spokojený. "Za přístup při záchraně kulturní památky vděčím řediteli Slévárny a modelárny v Novém Ransku a všem pracovníkům, kteří se podíleli na výrobě a obnově historického zábradlí bez nároku na finanční odměnu. Poděkování patří i některým občanům vesnice," říká Coufal.

Kříž věnovaný císařovi Františku I. však není jediný, který Coufal zachraňuje. Natírá další kříž v polovině cesty mezi Krucemburkem a Starým Ranskem.

Staré Ransko nedaleko Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.

Staré Ransko nedaleko Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video