Pravoslavní křesťané se během Svatého týdne noří do řeky Jordán v Izraeli.

Pravoslavní křesťané se během Svatého týdne noří do řeky Jordán v Izraeli. | foto: AP

Křtění v řece Jordán je ohroženo. Biblický tok je už příliš špinavý

  • 26
Izrael by nejradši zakázal náboženským poutníkům koupání v řece Jordán na místě, kde měl být pokřtěn Ježíš Kristus. Biblický tok se časem proměnil ve stoku a izraelské ministerstvo zdravotnictví se obává, že znečištění řeky už je nebezpečné lidskému zdraví. Odborníci se nyní chystají na důkladnější testy vody.

Izraelské úřady dokonce posvátné místo v pondělí dočasně úplně uzavřely. Odborníci se tak mohli pustit do odebírání dostatečných vzorků vody. Předběžné testy nedávno ukázaly vysokou hladinu surových splašků a zemědělských chemikálií, píše deník The Guardian na svém webu.

Zatímco přístup k důležitému místu pro křesťany, kde působil Jan Křtitel, z izraelské strany omezovala tabule hlásící znečištění vody a ozbrojená eskorta, na jordánské straně řeky koupelechtivým věřícím nic nebránilo.

Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví rozhněvalo i izraelské ministerstvo pro cestovní ruch. Země totiž investovala asi dva miliony dolarů do obnovy místa, a naopak se tam snaží přilákat ještě více věřících (ročně jich tam doputuje na sto tisíc pozn. red).

Stav řeky Jordán v roce 2009

Stav řeky Jordán v roce 2009

"Investovali jsme spoustu peněz do tohoto místa, bude otevřené, čisté a pohodlné pro všechny poutníky," prohlásil Rafí Ben-Hur z izraelského ministerstva pro cestovní ruch. "Nevím, z čí iniciativy bylo zavřené. Byl jsem hodně rozezlen. Uděláme všechno pro to, aby místo zůstalo otevřené. Věříme, že je bezpečné nechat se v něm pokřtít."

Jan Křtitel

O místě, kde údajně působil Jan Křtitel, nepanuje shoda. Na izraelské straně je to prý Kasr al-Jahud, neboli hrad či přechod Židů, nacházející se na Západním břehu Jordánu. V Jordánsku za autentické považují místo zvané křtitelnice, neboli Al-Maghtas.

Znečištění biblické řeky mají na svědomí mimo jiné chybné zásahy států, kudy řeka protéká. Znečišťují ji splašky z Izraele, z palestinského území a Jordánska. Velkou roli v něm hraje zemědělství - pesticidy a hnojiva, uvádí organizace Friend of the Earth Middle East (FoEME). "Voda je rizikem pro veřejné zdraví," tvrdí například ředitel organizace Gidon Bromberg.

Izrael i Jordánsko se už dříve dohodly, že do roku 2011 vybudují výkonné čističky a přestanou do pohraničního toku vypouštět odpadní vody. Vyčištěná voda se však využije k zavlažování a do koryta v dolním toku se pak už žádná nedostane.

O zoufalém stavu biblické řeky se píše už delší dobu, návštěvníky nejvíce zaráží, že se řeka na některých místech už dá prakticky i přeskočit, jak je vyschlá. A také to, jak moc je znečištěná. Vydry a ostatní zvířata, která na březích řeky žila, už definitivně z tohoto úseku vymizela.

Smutný stav Jordánu ještě zhoršuje politická situace. Jednotlivé země se obviňují z nepřiměřeného odčerpávání vod z přítoků. Dramaticky se to projevuje v cíli řeky, v Mrtvém moři.

Jordán

V Bibli je řeka popsána jako překypující živel. Ještě v roce 1847 jeden americký důstojník v souvislosti s ní hovořil o "ohlušujícím bouření divokých vod".
Před zhruba 50 lety však začaly Izrael, Jordánsko a Sýrie vodu z Jordánu a jeho přítoků odvádět a využívat jako pitnou i užitkovou. V roce 1930 řekou protékalo padesátkrát větší množství vody než dnes. Někdejší nejužší část odpovídá nynějšímu nejširšímu úseku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video