Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krok Maďarska může spustit dominový efekt, varuje Cyril Svoboda

  • 301
Maďarské rozhodnutí jednostranně zastavit platnost azylové dohody považuje bývalý český ministr zahraničí a ředitel soukromé Diplomatické akademie Cyril Svoboda za nebezpečný krok, který míří proti evropské soudržnosti. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz.

Maďarská vláda v úterý jednostranně zastavila platnost azylové dohody. Ta evropské státy zavazuje k tomu, aby přijali zpět migranty, kteří u nich požádali o azyl a před vyřízením žádosti utekli jinam. Pokud policie běžence zadrží v jiném státě, do Maďarska je nyní nebude moci vrátit (více čtěte zde). Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody může Evropa migraci korigovat, ale nikoli zastavit.

Co se vám na maďarském rozhodnutí nelíbí?
Musím říci, že s tím nesouhlasím, protože buď budeme řešit problémy migrace celoevropsky nebo per partes (po částech, pozn. red.) a migranti nás nakonec převálcují.

Jako velký problém začíná široká veřejnost chápat migraci do Evropy až posledních několik měsíců. Kdy ale podle vás přišel rozhodující zlom?
Říkám už dlouho, že rozhodujícím momentem v celém problému byl rok 2013, kdy ztroskotala loď s migranty u ostrovu Lampedusa. Tehdy tam z více než 500 lidí 360 zahynulo. Přijel tam i papež a svět si najednou uvědomil, co migrace do Evropy znamená. Byl to velký zlom, přirovnal bych to k vylodění Kryštofa Kolumba v Americe. Uvědomte si, že někteří ti migranti překonávají cestu 3 000 až 5 000 kilometrů ke Středozemnímu moři. Pak už je nic nemůže zastavit. Jdou za svým snem.

Co s tím tedy Evropa podle vás může a naopak nesmí dělat?
My můžeme migraci korigovat, ale nikoli úplně zastavit. Můžeme například vést takzvanou hybridní válku u hranic s cizím územím, u břehů Libye, ale zároveň musíme podnikat i pozitivní kroky. Ale postavit například zeď, odmítnout azylovou dohodu, to jsou projevy domácí politiky. Může to mít dominový, lavinový efekt a hrozí rozbití evropské soudržnosti. Maďarsko tomu teď nasadilo korunu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video