Krizový výbor narušil středeční Události

To, že Rada ČT vybrala již po 27 hodinách do čela televize jejího bývalého ředitele zpravodajství Jiřího Hodače, zvedlo mohutnou vlnu odporu celé redakce zpravodajství. Krizový výbor, který hned po zvolení nového ředitele vzniknul, zveřejnil ve středečních večerních Událostech své nesouhlasné prohlášení. Diváci viděli celé dvě minuty jen černobílý text vyjadřující nesouhlas s rozhodnutím rady. "Žádáme o projevy podpory. Poslední nezávislá televize je ohrožena!" stojí v prohlášení.

CO SE VE ČTVRTEK DĚLO V BUDOVĚ ČT PO ZVOLENÍ JIŘÍHO HODAČE ŘEDITELEM

21:30 - K jednání se schází sedmičlenný krizový štáb.
21:10 - Hodač v Jednadvacítce prohlásil, že prohlášení vysílané v Událostech chápe jako výraz nervozity, ale zárověň je nepokládá za profesionální. "ČT se tím zřejmě dopustila porušení zákona a možná za to dostane značnou pokutu. Vedení bude muset vyvodit důsledky proti těm, kteří to zavinili," řekl Hodač.
20:50 - Jiří Vondráček, pověřený ředitel zpravodajství České televize oznámil, že předložil sekretariátu nového generálního ředitele Jiřího Hodače svou rezignaci.

19:17 - 19:19 Členové stávkového výboru redaktorů dvě minuty vysílali text svého prohlášení v  hlavních zprávách. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky.

18:35 Nově zvolený ředitel ČT Jiří Hodač se setkal s redaktory  zpravodajství. Podle jeho názoru jej rada vybrala na základě pro jeho kompetentnost. V tuto chvíli ubažuje o osobě nového programového ředitele. V kuolárech se v této souvislosti mluví o Zdeňku Drahošovi.
18:15 Vzbouření redaktoři se dohodli, že hlavní zprávy začnou v obvyklý čas, ale budou dvě minuty vysílat pouze text jejich prohlášení.
18:00 Večerník vysílá vystoupení členů krizového štábu i televizních odborářů, ve kterém žádají odstoupení Rady ČT a odmítají Hodače.
16:30 Vzniká krizový štáb a hledá způsob, jakým dá redakce najevo, že nesouhlasí s Hodačem.
16:15 V redakci zpravodajství to vře.
16:00 Rada zvolila Jiřího Hodače na post ředitele České televize.

"Nechceme poškodit diváka, ale chceme upozornit, že celé zpravodajství Hodače nechce," řekl Petr Závozda, šéf domácího zpravodajství.

Hodač je politicky zaujatý, tvrdí zpravodajové
Vedení zpravodajství odmítá Hodače jako generálního ředitele ČT ze tří důvodů: v minulosti se politicky angažoval, je nekompetentní a v minulosti už prokázal, že neumí komunikovat.

Ředitel zpravodajství rezignoval
Jiří Vondráček, který dočasně působil jako ředitel zpravodajství České televize, rezignoval na svou funkci. Reagoval tak na jmenování Jiřího Hodače do funkce generálního ředitele.

Vondráček byl pověřen řízením zpravodajství po srpnovém Hodačově odchodu z místa ředitele zpravodajství. Funkci na jaře zřídil Dušan Chmelíček.

Hodač: ČT asi porušila zákon
Jiří Hodač v pořadu Jednadvacítka prohlásil, že Rada ČT při jeho zvolení z hlediska fair play ani z hlediska zákona nepochybila.

Dvouminutové prohlášení, které bylo v textové podobě odvysíláno v hlavní zpravodajské relaci, chápe jako výraz nervozity, ale zároveň je nepokládá za profesionální.

"ČT se tím zřejmě dopustila porušení zákona a možná za to dostane značnou pokutu. Vedení bude muset vyvodit důsledky proti těm, kteří to zavinili," řekl Hodač.

"Důrazně protestuji proti interpretaci obsahu vysílání Událostí ze dne 20. 12. 2000, kterou prezentuje Rada ČT a Jiří Hodač, jako porušení zákona," píše v prohlášení odstupující Jiří Vondráček.

"Podoba včerejšího (středečního) vysílání není příčinou, nýbrž důsledkem krize, za kterou
nese plnou odpovědnost skandální jednání Rady České televize nejen při odvolání a volbě generálního ředitele, ale po celou dobu jejího dosavadního fungování," dodává Vondráček.

Výběr nového ředitele ČT začal rezignací
Rada nového ředitele nezvolila v plném počtu. Odešel z ní Miloš Rejchrt. Nesouhlasil mimo jiné s odvoláním dosavadního ředitele Dušana Chmelíčka, které rada odhlasovala minulé úterý.

Odstoupení Miloše Rejchrta nebylo příliš překvapivé. Těsně po své rezignaci označil rozhodování rady pro ČT za ničivé.

Rejchrt měl výhrady i ke snaze jmenovat rychle Chmelíčkova nástupce. "Zbrklým odvoláním pana Dušana Chmelíčka z funkce generálního ředitele Rada ČT Českou televizi poškodila. Rozhodnutím zvolit nového ředitele této významné kulturní instituce a důležitého kultivačního nástroje demokracie v této zemi na základě výběrového řízení, které trvalo 1 (slovy jeden) týden, rada způsobila ČT další škodu," uvedl Rejchrt v dopise, který je adresován předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi.

"Na činnosti této Rady CT se nechci dále podílet a z funkce člena Rady ČT odstupuji," uvedl Rejchrt v dopise.

V úterý rada také odmítla Rejchrtův návrh, aby přijala pozvání zástupců iniciativy ČT - věc veřejná a aby zástupci rady navštívili shromáždení svých kritiků.

Do rady, v níž mají většinu lidé nominovaní smluvně-opozičními stranami ČSSD a ODS, byl Rejchrt zvolen na návrh Unie svobody. Členem předchozí rady byl evangelický duchovní Rejchrt zvolen Poslaneckou sněmovnou letos v lednu ještě na návrh ODS.

Rada vybrala z 33 lidí za 27 hodin
O funkci ředitele ČT projevilo zájem celkem 33 lidí. Své přihlášky mohli posílat do 13 hodin 19. prosince. Jen o den později v 16 hodin už rada o novém řediteli měla jasno.

"Pro Hodače hlasovalo sedm z osmi přítomných členů rady," řekla radní Jana Dědečková.

Z 33 lidí rada vybrala šest kandidátů do užšího výběru. "Rozhodl profesní životopis, zkušenosti s řízením velké instituce a mediální zkušenost," tvrdí Mareš. 

Z KOHO RADA ČT VYBÍRALA
- bývalá ředitelka TV Prima Kateřina Fričová
- ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš
- bývalý ředitel zpravodajství ČT Jiří Hodač
- finanční ředitel ČT Ladislav Paluska
- bývalý ředitel ostravského studia ČT Otakar Kosek
- bývalý ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík

Jednání rady začalo v úterý dramaticky
Rada ČT začala o novém řediteli televize jednat ve vypjaté atmosféře. Ještě před začátkem se radní sešli se zástupci autorů petice proti radě a potvrdili, že navzdory jejich požadavku budou o novém řediteli jednat, a to neveřejně.

V té době stálo před budovou televize na Kavčích horách asi tři sta lidí, kteří na příchod radních reagovali pískotem.

"Osobně bych rád rozhodl do konce roku," konstatoval odpoledne předseda rady Mareš, který se dohodl s ostatními osmi kolegy, že si vetšinu z informací o výběrovém řízení nechají až do závěrečné volby pro sebe.

Jména všech lidí, kteří se do konkursu přihlásili, tak stále nejsou známa.

Jedinou dostupnou informací tak zůstal pouze počet. Prihlášku do výběrového řízení stihlo podat třiatřicet lidí. Více než deset prihlášek bylo údajně pro formální nedostatky rovnou vyřazeno.

Členové krizového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Členové stávkového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Členové stávkového výboru redaktorů na dvě minuty narušili vysílání hlavních zpráv. Diváci mohli na obrazovce vidět pouze text jejich prohlášení, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím Rady ČT a zveřejnili své požadavky (20. prosince 2000).

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000

Krizový výbor zastupující zaměstnance ČT nespokojené s volbou nového generálního ředitele Jiřího Hodače připravil do vysílání Událostí protestní prohlášení, 20. prosince 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video