ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Česko má novou krizovou linku, pomůže rodičům pohřešovaných dětí

  • 0
Česko má od úterý evropskou krizovou linku, na jejíž číslo budou moci volat rodiče či příbuzní pohřešovaného dítěte. Linka poskytuje poradenství a psychickou pomoc při krizové situaci, jakou je únos nebo útěk dítěte z domova. Česká republika se tak připojila k 22 státům Evropské unie, v níž je tato linka dostupná.

Oprávnění k jejímu provozování získalo od Českého telekomunikačního úřadu Občanské sdružení Ztracené dítě. Stejná služba funguje i v Německu, Rakousku či v Maďarsku. Rodiče nebo příbuzní pohřešovaného dítěte se na ni mohou obracet pro psychickou podporu i rady, jak v tíživé situaci postupovat dále. 

Linka 116 000

Linka 116 000 poskytuje psychosociální intervenci a pomoc lidem, které se ocitnou v situaci, kdy se dítě nevrátí domů. Ve většině případů jsou to děti, které samovolně utečou od rodiny nebo ze zařízení pro výkon ústavní (ochranné) výchovy, nebo děti, které jsou "uneseny" jedním z rodičů.

Linka je plynulým pokračováním projektu Národního kooperačního mechanismu, který spojuje činnost policie, ministerstva vnitra, občanských sdružení i médií a snaží se tak, aby pátrání po pohřešovaných dětech bylo efektivnější a rychlejší.  

"Tento projekt je relativní novinkou a velmi napomáhá spojit spolupráci občanského sektoru s Policií ČR," pochvaluje si zřízení krizové linky Jitka Gjuričová, ředitelka Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

"Pracovníci linky 116 000 totiž kromě poskytování psychologické podpory přebírají od veřejnosti informace o pohřešovaném dítěti a se souhlasem volajícího kontaktují Policii ČR a další instituce, které se podílejí na pátrání," vysvětluje předseda občanského sdružení Ztracené dítě Martin Klimakovský.

Pohřešované děti

Počet pohřešovaných v posledních letech klesá. Loni policie vyhlásila pátrání po 5 564 pohřešovaných dětech a mladých do 18 let. Vyřešit se policistům podařilo 98 procent případů. Před lety policisté ročně pátrali po osmi či devíti tisících dětí. Pokles počtu souvisí i s demografickým vývojem, dětí je v Česku totiž méně. Na dětskou krizovou Linku bezpečí se loni kvůli útěku či vyhození z domova obrátilo na 400 chlapců a děvčat. 

Zdroj: ČTK

Linka 116 000 je provozována bezplatně a nabízí poradenství čtyřiadvacet hodin denně. Funguje celkem ve 22 státech Evropské unie. "Znamená to, že když zavolám 116 000 třeba v Německu, budou se mi věnovat pracovníci linky z této země," vysvětluje Klimakovský. Dodává zároveň, že ač je linka primárně určená dospělým, její pracovníci mohou pomoci také přímo pohřešovaným dětem.

Občanské sdružení Ztracené dítě, které krizovou linku provozuje, zřídilo i Linku první psychické pomoci 116 123. Sem mohou bezplatně zavolat všichni, jež jsou ohroženi akutní krizí, uvažují o sebevraždě nebo trpí dlouhodobou krizí a samotou. Linka je v případě potřeby konkrétnímu volajícímu dostupná stále.

Problematika pohřešovaných dětí v ČR se bude řešit na mezinárodní konferenci, která se uskuteční od 25. do 27. září v Solenicích. "Hlavním bodem programu bude nejen systém pátraní po pohřešovaných dětech v evropských zemích, ale i role evropské krizové linky pro pohřešované děti 116 000," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video