Sesazený honduraský prezident Zelaya po příjezdu do Kostariky (28. června 2009)

Sesazený honduraský prezident Zelaya po příjezdu do Kostariky (28. června 2009) | foto: Reuters

Krizi v Hondurasu pomůže řešit kostarický prezident

  • 13
Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya se shodl se svým nástupcem Robertem Michelettim na prostředníkovi, který má pomoci řešení krize v zemi. Úlohy se ujme kostarický prezident Oscar Arias, oznámila Hillary Clintonová.

Americká ministryně zahraničí také vyzvala všechny strany zapojené do krize, aby se zdržely jakýchkoliv násilných aktů a hledaly klidné ústavní řešení vážných sporů v zemi prostřednictvím dialogu.

"Zopakovala jsem mu (Zelayovi), že Spojené státy podporují obnovení demokratického, ústavního pořádku v Hondurasu," řekla ministryně.

Nová vláda v Hondurasu, která brání svrženému prezidentovi v návratu do země, čelí týden po vojenském převratu rostoucímu tlaku mezinárodního společenství.

Násilné sesazení Zelayi, který je častým kritikem Washingtonu, již odsoudil i americký prezident Barack Obama. Řešení situace je podle Reuters testem regionální politiky jeho vlády, která se snaží zlepšit svůj image v Latinské Americe.

"Amerika podporuje návrat demokraticky zvoleného prezidenta Hondurasu, přestože se tvrdě staví proti americké politice," prohlásil Obama.

"Neděláme to proto, že bychom s ním souhlasili. Děláme to proto, že respektujeme univerzální princip, že lidé by si měli volit své vlastní vůdce, ať už jde o vůdce, s nimiž souhlasíme, nebo ne," dodal.

Mluvčí honduraského nejvyššího soudu Danilo Izaguirre dnes řekl, že Zelaya se bude moci vrátit, jestliže mu parlament udělí amnestii. Toto rozhodnutí by mohl Kongres přijmout v rámci vyjednávání s mezinárodním společenstvím, dodal.

Zelaya: Nikdo nemusí poslouchat uzurpátorskou vládu

Zelaya už v pondělí večer vyzval své krajany k občanské neposlušnosti vůči přechodnému vedení země. Prohlásil, že nikdo není povinován poslušností vůči samozvané vládě v Hondurasu. Krátce před dnešním jednáním ve Washingtonu Zelaya vyzval Spojené státy, aby přispěly k jeho návratu k moci.

"Nikdo nemusí poslouchat uzurpátorskou vládu, která si bere moc silou a zbraněmi, protože všechna její rozhodnutí jsou neplatná a představují velezradu," prohlásil Zelaya na tiskové konferenci na honduraském velvyslanectví v Nicaragui před odletem k jednáním do USA.

"Jde také o zodpovědnost velmocí, zvláště Spojených států, které mají mnoho síly... a musejí přijmout opatření," řekl novinářům. Dosavadní projevy Obamy a jeho vlády vnímá jako pevný postoj Washingtonu zaměřený na jeho návrat do prezidentského úřadu.

Bohatý statkář Zelaya se vydal doleva po svém zvolení prezidentem a následně se také stal spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze.

Někteří jeho bývalí spojenci z konzervativního tábora mu to stále zazlívají. Armáda ho 28. června odstranila z prezidentské funkce, protože se snažil prosadit konání referenda o změnách v ústavě navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu o jeho nelegálnosti, a vyhostila. O víkendu se neúspěšně pokusil do země vrátit. Jeho úřad přechodně převzal předseda parlamentu Roberto Micheletti.

Zelayu podpořila Organizace amerických států, která Hondurasu pozastavila členství, i vlády řady zemí, včetně USA. Ty dokonce pohrozily obchodními sankcemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video