Krize zastavila výrobu dětské vakcíny, stát to přijde na desítky milionů. Ilustrační foto

Krize zastavila výrobu dětské vakcíny, stát to přijde na desítky milionů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Krize zastavila výrobu dětské vakcíny, stát to přijde na desítky milionů

  • 16
Od ledna se v Česku přestala vyrábět kombinovaná vakcína Trivivac proti třem dětským nemocím - spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Ministerstvo zdravotnictví objednalo mimořádnou dodávku od zahraniční firmy, která dorazí do několika týdnů. Je ale výrazně dražší, rozdíl je v řádu desítek milionů korun.

Na trh v Česku vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám dosud dodávala společnost Sevapharma. Ročně je v republice potřeba asi 250 tisíc dávek.

Sevapharma avizovala ministerstvu na začátku roku několikatýdenní výpadek kvůli rekonstrukci výrobní části firmy. "Na dobu tohoto výpadku jsme měli připravenou rezervu. Poté ale výrobce informoval ministerstvo dopisem, že v důsledku globální hospodářské krize nebude schopen tuto látku dodávat," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kolik to bude stát?

Cena jedné dávky vakcíny Priorix se v lékárně pohybuje kolem 580 korun, vakcína Trivivac stojí kolem sta korun.

Bude potřeba minimálně 100 tisíc vakcín. To znamená rozdíl v řádu desítek milionů korun.

Vakcínu nebude firma vyrábět ještě několik měsíců. "Předpokládáme, že k plnému obnovení výroby a k návratu na trh dojde ve čtvrtém kvartálu letošního roku," informoval iDNES.cz generální ředitel Sevapharmy Josef Boštík.

Ministerstvu se již podařilo vyjednat alternativní dodávku vakcín Priorix od zahraničních výrobců. Cena jedné dávky vakcíny Priorix se v lékárně pohybuje kolem 580 korun, vakcína Trivivac stojí kolem sta korun. I když začne společnost Sevapharma s výrobou vakcíny opravdu ve čtvrtém kvartálu, bude potřeba minimálně 100 tisíc vakcín. To znamená rozdíl v řádu desítek milionů korun.

Ministerstvo doufá, že tuto částku stát platit nebude. "Dodávky byly nasmlouvány. Rozdíl proto budeme požadovat jak po výrobci, tak po distributorovi," konstatoval Sršeň.

Vyjádření ředitele Sevapharmy už se po této informaci ministerstva nepodařilo sehnat.

Očkování ohroženo není

První část ze 70 tisíc objednaných vakcín Priorix by měla do Česka dorazit za dva týdny. "Také pro zbytek roku je vakcína zajištěna," ujistil Sršeň. 

Vakcína Priorix je v Česku registrovaná, dosud si ji ale rodiče museli platit. Používá se také v západních zemích. "Je v jistých ohledech šetrnější, také ale adekvátně dražší. Pokud by se lokální výrobce 'nenastartoval', muselo by se na ni zřejmě přejít úplně," nastínil iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám

Základní očkování se provádí u dětí v 15 měsících věku, druhá dávka se aplikuje zhruba šest až deset měsíců poté.

Povinné očkování není dvoudávkové, druhá dávka se aplikuje pouze proto, aby si tělo vytvořilo více protilátek.

"Pro ČR to bude z tohoto pohledu zřejmě dražší, což není radostné. Pro rodiče a pediatry to ale radostné být může. Ti, kteří si dosud kupovali tuto alternativu, ji budou mít nyní zdarma. Pediatři vakcínu znají, jsou zvyklí s ní zacházet," konstatovala dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Základní očkování se provádí u dětí v 15 měsících věku, druhá dávka se aplikuje zhruba šest až deset měsíců poté. "U první dávky je vhodné, aby lékaři měli možnost dodržet schéma. Druhá dávka se může podat kdykoliv později, například na Slovensku se druhá dávka podává až v 11 letech," uvedla Cabrnochová. Povinné očkování totiž není dvoudávkové, druhá dávka se aplikuje pouze proto, aby si tělo vytvořilo více protilátek.

Podle lékařky Cabrnochové je možné oba typy vakcíny bez rizika kombinovat.

I když odložením druhé dávky vakcíny nevzniká velké riziko, lékaři nejsou z výpadku nijak nadšeni. "Máme určité doporučené schéma a jeho dodržování je závazné. Nikdo z nás nemá zájem, aby tato schémata nebyla dodržována kvůli nedostatku očkovací látky," uvedla Cabrnochová.

Nedá se ale zcela vyloučit riziko lokálních epidemií těchto chorob. Lékaři v Česku v minulosti zaznamenali epidemii příušnic, v sousedním Rakousku byla epidemie spalniček.

Na začátku roku měli pediatři ještě jeden problém s očkováním. Politikům se nepodařilo včas schválit novelu zákona, který se týkal mimo jiné plateb za očkovací látky a jejich rozvoz. Stovky několikaměsíčních kojenců proto musely zbytečně čekat na očkování takzvanou hexavakcínou. - čtěte Lékařům došla kvůli politikům hexavakcína, dětem hrozí injekce navíc


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video