Fero Fenič se nevzdává myšlenek na vlastní plnoformátovou televizi.

Fero Fenič se nevzdává myšlenek na vlastní plnoformátovou televizi. | foto: iDNES.cz

Krize vrátila Feniče k dokumentům, jeho televize na rok usnula

  • 3
Televize Fera Feniče, která měla začít vysílat v rámci televizní revoluce digitalizace, start odkládá. V set top boxech se neobjeví dřív než příští rok. Kvůli světové finanční krizi Febio TV nesehnala dostatek financí od investorů. Fenič zatím točí pro TV Barrandov.

Febio TV společně s plánovanou TV Pohoda Radima Pařízka nevysílají a zůstávají i bez termínu zahájení provozu jako poslední ze šesti stanic, které licenci pro nastupující zemské digitální TV vysílání získaly po vleklých soudních sporech. Plnoformátová stanice režiséra Fera Feniče s názvem Febio TV ale nezačne vysílat dříve než v roce 2010, spíše však až na jeho konci.

"Až nyní se začala hýbat situace v digitalizaci - jenže se začala hýbat v momentě, když přišla ekonomická krize, která zase zabrzdila naše investory, kteří do této rizikové investice svůj vstup velmi zvažovali. A když přišla krize, tak se rozhodli počkat," řekl agentuře ČTK režisér a zakladatel společnosti Febio.

Někteří z případných investorů totiž v souvislosti s krizí zaznamenali i výrazné ztráty, a jejich ochota investovat do dlouhodobého projektu tak klesla. "Takže v této chvíli jsme zase v takovém stavu, kdy náš projekt stojí a čeká na rozhodnutí jak stávajících zájemců, tak na zájem nových," podotkl Fenič.

Febio TV již dříve hlavního investora měla, byla jím slovenská Arca Capital. Ta však nakonec od investice upustila. Feničova televize vysílající všechny formáty - stejně jako činí Nova, Prima, Česká televize a od neděle i TV Barrandov - není podle něj jednoduchý projekt.

Jde totiž o příliš velkou investici - podle režiséra převyšující miliardu a půl korun. Jen rozjezd nové TV Barrandov stál podle údajů této stanice miliardu Kč.

Febio TV chce podle Feniče každopádně začít vysílat dříve, než v České republice zcela skončí letité analogové TV vysílání. To je plánováno na listopad 2011 s výjimkou Jesenicka a Zlínska.

ČT o Feničovu práci zájem neměla, TV Barrandov ano

Podle novely mediálních zákonů totiž po vypnutí analogové TV bude mít nárok na licenci pro digitální televizní vysílání každý, kdo o ni požádá, a bude jen na něm, kde a jak bude vysílat. Obdobně je tomu již nyní u udělování licencí pro satelitní a kabelové vysílání.

Zatím Feničova produkce vyrábí pořady pro TV Barrandov, která chystá start na tuto neděli dopoledne. Připravila pro ni například seriál dokumentů České milování. - čtěte TV Barrandov zahájí vysílání Saudkem a cyklem o podobách lásky

Podle některých názorů lidí z médií přitom Febio TV a TV Pohoda vysílat vůbec nezačnou. To Fenič ale odmítá. "Febio TV je projekt, který samozřejmě stále žije, já jej neopouštím, dokud budu živ a zdráv. Nemám ve zvyku se vzdávat svých projektů a zatím jsem doteď každý dovedl do cíle," prohlásil Fenič.

Finanční krize je přitom již druhá překážka, se kterou se projekt Febio TV potýká. Tou první byly vleklé soudní spory poté, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v dubnu 2006, tedy před téměř třemi lety, udělila šest licencí pro DVB-T právě Febio TV, TV Barrandov, Óčku, RTA, Z1 a TV Pohoda.

Z těchto šesti stanic již od loňského června vysílá zpravodajsko-publicistická Z1, v neděli začne plnoformátová TV Barrandov, na základě dřívějších jiných licencí je možné již léta sledovat i hudební Óčko a regionální RTA. K digitálnímu zemskému TV vysílání mají nyní přístup zhruba tři pětiny obyvatel ČR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video