Krize rozbouřila Turecko

Desetitisíce drobných podnikatelů a obchodníků po celém Turecku vyšly do ulic. Na mohutných demonstracích živnostníci požadovali odstoupení vlády. Ta podle nich nedokáže řešit ekonomickou krizi, která vypukla v únoru a vedla k znehodnocení měny, vyhnala vysoko ceny a úrokové sazby. Zahnala tak mnoho lidí a malých firem do úzkých.

Turecký premiér Bülent Ecevit podat demisi nehodlá.

V Ankaře se na 70 tisíc protestujících, především drobných obchodníků, střetlo s pořádkovou policií. Ta jim obušky a vodními děly zabránila v pochodu na parlament. Demonstranti po policistech házeli kameny. Několik lidí bylo zraněno, mimo jiné fotograf agentury AFP. Demonstranti nesli transparenty s hesly "Pryč s vládou", "Turecko, probuď se", "Ne chudobě a korupci". Většina krámů v obchodních čtvrtích zůstala podle agentury Anadolu zavřena.

V Izmiru, přístavním městě u Egejského moře, se k povolené demonstraci podle Anadolu sešlo na 40 tisíc lidí. Další menší demonstrace se konala například v jihotureckém městě Mersin.

Kabinet vyhlásil krizová opatření
Vláda sice ohlásila některá opatření, která mají usnadnit drobným podnikatelům přežití krize, jako je prodloužení doby splatnosti daní či možnost splácet úvěry s úrokovou sazbou z doby před vypuknutím krize. To však Turky příliš neuklidnilo. K protestům se přidala i mocná Turecká unie obchodních a komoditních komor, která již v úterý prohlásila, že vláda ztratila důvěru lidí, a vyzvala k jejímu odstoupení.

Turecká armáda oznámila, že kvůli ekonomické krizi odkládá 32 modernizačních projektů v hodnotě 19,5 miliardy dolarů. Kromě jiného jde o nákup 1000 tanků a 145 vrtulníků. "Myslím, že nyní by snaha o sestavení nového kabinetu mohla vést k vládní krizi. Proto jsem zůstal a zůstanu v úřadu," řekl Ecevit před svým poslaneckým klubem.

Na dotaz k možnosti změn ve vládě odpověděl: "To je otázka k diskusi mezi představiteli koalice." Tureckou vládní koalici tvoří Ecevitova Demokratická levicová strana (DSP), konzervativní Vlastenecká stana (ANAP) a pravicově nacionalistická Strana národní akce (MHP).

Policie použila vodní děla a obušky proti demonstrujícím drobným podnikatelům a obchodníkům, kteří požadovali demisi vlády, 11. dubna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video