Americké školní autobusy. Ilustrační foto

Americké školní autobusy. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Krize přidala školákům v USA den volna

  • 5
Pět dní volna, dva dny školy. A k tomu dva roky prázdnin. Také jste jako školáci takhle snili, když jste se ráno co ráno sbírali z vyhřáté postele s vidinou písemky z "dějáku" nebo "matiky"? Pro čím dál víc amerických školáků se teď přání mění ve skutečnost – i když jen částečně.

Jde o to, že řada škol zavádí jen čtyřdenní vyučování a prodlužuje dětem víkend. Důvodem však není snaha vyplnit jim sny, nýbrž zvládnout dopady současné ekonomické krize.

Zalepit díry v rozpočtech a zastavit rostoucí nezaměstnanost v pedagogických řadách. Jak napsal americký deník The Wall Street Journal, v současné době fungují ve zkráceném režimu školy asi ve stovce z celkových patnácti tisíc okrsků po celých USA.

Číslo to sice není nikterak závratné, nicméně neustále se zvyšuje, pročež je možné považovat zavádění třídenního víkendu za trend.

Den volna navíc samozřejmě není zadarmo: o to více času stráví děti v lavici v oněch čtyřech pracovních dnech. Teoreticky by tak jejich vzdělání nemělo utrpět. Jenže v tom je právě kámen úrazu – někteří učitelé a pedagogičtí odborníci jsou přesvědčeni, že opatření škodí.

Učitelé pak musejí předvádět velké divadlo, aby udrželi dětskou pozornost, citoval The Wall Street Journal Monte Thompsona z Gore Public School v Oklahomě, kde čtyřdenní systém také mají.

Kam s nimi? Tři dny volna jsou oříškem i pro rodiče

A jsou tu také nespokojení rodiče, kteří najednou nevědí, jak se o dítě postarat, když sami musejí do práce. "Budu muset přehodnotit své pracovní plány na celý školní rok," řekla například matka tří dcer z Minnesoty Christina Longová.

Nicméně školy si stojí za svým. Díky zkrácenému týdnu ušetří třeba na školních autobusech, na platech pro zaměstnance kantýny nebo také na energiích. Tím pádem nemusejí propouštět učitele. Na školách v Peach County ve státě Georgia takhle za minulý semestr ušetřili přes dvě stě tisíc dolarů.

Myšlenka čtyřdenního vyučování však samozřejmě není nová. Na řadě míst takhle fungují už léta, ne-li desetiletí. Příkladem jsou oblasti ve státech Wyoming, Idaho nebo Nové Mexiko, kde opatření zavedli už dávno – a to kvůli neustále se zvyšujícím cenám energií.

Nicméně mnohé školy, jež se k opatření uchýlily nedávno nebo se k tomu teprve chystají, se shodují: je to pro nás až poslední možnost, a hned jak to bude možné, se vrátíme zpět k tradičnímu, pětidennímu modelu. Což jistě ocení i zmínění řidiči autobusů, kuchaři v kantýnách a další "technický" personál.

Tito lidé totiž – na rozdíl od samotných učitelů – přišli o příslušných dvacet procent platu. Naopak dětem se asi zpátky do normálu chtít nebude. Přeci jen tři dny volna jsou tři dny volna, i když to znamená každodenní "odpoledku".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video