Kyjev poslal na separatisty speciální jednotky, Rusko se zlobí

  • 2996
Ukrajinská vláda v noci zakročila proti proruským separatistům na východě země. Speciální jednotky Jaguar při bleskové operaci zatkly v Charkově asi 70 lidí. Centrum města bylo uzavřeno a nejezdilo metro, zásah se obešel bez obětí na životech. Rusko proti postupu Kyjeva hlasitě protestuje.

Většina proruských aktivistů vyklidila budovu charkovské oblastní správy ještě během noci, a to po jednáních s ministrem vnitra Arsenem Avakovem. Pořádkové síly zasáhly a budovu ovládly poté, co proruští aktivisté vhodili zápalné lahve do dvou kanceláří. Oheň se hasičům podařilo rychle uhasit.

"V Charkově proběhla protiteroristická operace. Bylo zadrženo asi 70 narušitelů, kteří už jsou ve vězení v Kyjevě nebo Poltavě. Jednotky Jaguar zasahovaly profesionálně bez jediného výstřelu. Stále jsou připraveny jednat kdekoliv, aby neutralizovaly zločince," cituje agentura Unian poslance Nikolaje Kňažického. Mezi zatčenými podle Radia Svoboda nejsou žádní Rusové.

V pondělí proruští separatisté v Doněcku a v Charkově vyhlásili vlastní republiky, nezávislé na zbytku země. Požádali také o ruskou vojenskou pomoc. Nyní se snaží Kyjev dostat důležité průmyslové oblasti zpět pod kontrolu centrální vlády.

Situace na východě Ukrajiny k večeru 7. dubna

Ministr vnitra Arsen Avakov, pod jehož úřad spadají jednotky Jaguar, napsal na svůj facebookový účet tento vzkaz: "Charkov. Začala protiteroristická operace. Centrum města je uzavřeno. Stejně tak stanice metra. Ničeho se nebojte. Až skončíme, vše otevřeme."

Krize na Ukrajině

Po skončení akce se na jeho profilu objevil další příspěvek. "Budova vyčištěna od separatistů. Znovu začíná pracovní proces. Děkuji těm, kdo pomáhali," napsal. Avakov také přislíbil čistku v charkovské policii.

Ruské ministerstvo zahraničí na zahájení operace ihned reagovalo a vyzvalo Ukrajinu, aby okamžitě ukončila veškeré vojenské operace na jihovýchodě země, které by mohly rozpoutat občanskou válku. Ukrajina dlouhodobě viní Moskvu z organizování vzpoury.

Policistům už pogratuloval úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Pohrozil separatistům, obsazujícím se zbraní v ruce úřední budovy, zacházením "jako s teroristy a zločinci". Přislíbil však, že "pořádkové síly nikdy nepozdvihnou zbraň proti pokojným demonstrantům.

Ukrajinský parlament v úterý zpřísnil tresty za protistátní zločiny. Za pokus o narušení územní celistvosti má hrozit od tří po 15 let vězení či doživotí, za vlastizradu od 12 po 15 let.

V ukrajinském parlamentu se při úterním jednání strhla rvačka:

V Doněcku a Luhansku se radikálové chystají na boj

V Doněcku a Luhansku, dalších dvou východoukrajinských ohniscích separatistických nepokojů, se proruští radikálové nevzdávají. Separatisté z "Doněcké republiky", kteří se zabarikádovali v sídle místního gubernátora, dnes vypověděli poslušnost kyjevské vládě, poslali do výslužby gubernátora Serhije Tarutu a stanovili datum referenda o odtržení Doněcké oblasti, které má proběhnout 11. května.

V Luhansku separatisté stále drží místní úřadovnu tajné služby SBU, v níž se zmocnili desítek střelných zbraní. Okolo budovy vyrostly barikády, které povstalci utěsňují pytli s pískem a pneumatikami.

Vůdci vzbouřenců oznámili, že chystají svolání vlastního parlamentu "Luhanské republiky", který v oblasti převezme veškerou moc. Uvnitř budovy je podle listu Ukrajinska pravda kolem 200 lidí, mezi nimi podle agentury Unian asi patnáct ruských ozbrojenců.

Vůdci luhanských radikálů v prohlášení navrhli kyjevské vládě tříbodové východisko z krize. Ruskojazyčný Luhansk žádá amnestii pro zadržené proruské radikály, uspořádání celostátního referenda o vyhlášení ruštiny druhým státním jazykem a dalšího referenda, v němž by se občané vyslovili k federativnímu uspořádání "se zárukami zachování územní celistvosti".

V Doněcku rozhoduje mocný Achmetov

Jednání v Doněcku zprostředkovává miliardář Rinat Achmetov, který je nejbohatším mužem Ukrajiny a v Doněcku vlastní fotbalový klub Šachtar. Na události na východě Ukrajiny má velký vliv.

Achmetov, jehož majetek se odhaduje na 16 miliard dolarů, má na východě země mnohem pevnější pozici než nová kyjevská vláda. Podle novináře Sergeje Leščenka se dokonce Achmetov měl někdy na přelomu března a dubna setkat s Vladimirem Putinem, o čemž si kyjevští představitelé mohou zatím nechat zdát (profil Achmetova čtěte zde).

Dosud však není úplně jasné, na čí stranu se nakonec Achmetov přikloní. Ačkoliv v minulosti býval přítelem a štědrým příznivcem Viktora Janukovyče, anexe průmyslové části Ukrajiny - Donbassu, v němž leží základ jeho byznysu, se mu také nemusí líbit. Zatím na veřejnosti prosazoval formuli "Donbass je Ukrajina".

V Doněcku se v pondělí v noci snažil uklidnit napjatou situaci. "Odvolejte útok, zabraňme krveprolití. Komu to pomůže?" naléhal na demonstranty. "Zvolte si svého mluvčího, s nímž můžeme diskutovat. Musíme si s vládou promluvit o všech problémech. Jestli zahájí útok proti vám, já půjdu s vámi. Nyní však musíme zachovat rozvahu, udržet výrobu a pracovní místa. A ne válčit."

Ukrajinští představitelé jsou přesvědčeni, že vření na ruskojazyčném východu země zorganizovalo Rusko. Někteří ukrajinští politologové předpokládají, že skutečným cílem bylo vyprovokovat Kyjev k vyhlášení stanného práva na východě a jihu země, čímž by se Moskvě podařilo zpochybnit výsledek prezidentských voleb, vyhlášených na 25. května.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video