Severokorejci vyšli do ulic na podporu jejich vládce Kima.

Severokorejci vyšli do ulic na podporu jejich vládce Kima. | foto: AP

Kim není šílený, KLDR útočit nebude, shodují se analytici

  • 367
Ráno zruší jednu mírovou dohodu, před polednem nařídí armádě, aby se připravila k útoku. Tak s nadsázkou vypadají zprávy posledního měsíce ze Severní Koreje. Indicie vypadají jasně: Pozor, výbuch otřese planetou každou chvíli. Nejpravděpodobnější však je, že se nestane vůbec nic, domnívají se experti.

Ty titulky zní zlověstně. Severní Korea vypověděla dohodu o příměří. KLDR vyhlásila Jižní Koreji válku. Kim hrozí zničením Washingtonu. Lidé volali: Smrt imperialistům! Severokorejská armáda dostala povolení k jadernému útoku.

Silnější slova už stalinistický režim těžko najde. Nicméně, jako už několikrát před tím, nemusí vůbec nic z toho myslet vážně. Napětí, vystupňované v médiích už tolikrát, že dávno mělo "prasknout" ve válku, trvá na Korejském poloostrově nepřetržitě už 60 let. A podobných slovních přestřelek bylo mnoho.

Třeba při posledním střídání v čele totálně uzavřené diktatury v roce 1994. Místo zesnulého Kim Ir-sena, titulovaného jako věčný prezident, nastoupil do úřadu jeho syn Kim Čong-il a netrvalo mu dlouho, aby sousedovi pohrozil. Tehdy slíbil, že Jižní Koreu promění v "moře ohně".

Po smrti uctívaného Kim Ir-sena, o němž se školáci učí téměř jako o bohu, si potřeboval upevnit svou pozici. Připomenout, že hrozba imperialismu stále trvá a že musí chránit rozvoj ideální společnosti, jež se teď v boji musí semknout.

KLDR zrušila pakty, které nikdy neplnila

Jaderná hrozba

Na severokorejské hrozby už si ve Spojených státech i Jižní Koreji zvykli, proto je berou s rezervou. A tuší to zřejmě i současný vůdce Kim Čong-un. Tentokrát však možná svůj slovní útok přehnal. Prohlásil totiž, že Severní Korea je připravená k jadernému útoku. A přestože na to jeho země ještě nejspíš ještě není technologicky vyspělá, existuje drobná šance, že by mohla útok uskutečnit a způsobit katastrofu. Američané teď musí být opatrnější, proto si mohou vyložit i malé taktické přesuny severokorejského vojska jako vážnou bezpečnostní hrozbu a raději preventivně zaútočí. "Kdykoliv některá země hrozí nukleární válkou, je to důvod k znepokojení. A Severní Korea není výjimkou," říká Andrea Bergerová z londýnského institutu.

Podobně se chová i jeho syn. Údajně třicetiletý Kim Čong-un ani ne rok po svém nástupu vypověděl Jižní Koreji všechny mírové dohody a nařídil obnovit provoz zařízení na obohacování uranu. Kroky to jsou však zatím opět spíše symbolické.

"Mnozí experti zdůrazňují, že není zřejmé, jaké pakty vlastně Severní Korea zrušila, jelikož obsah mnoha z nich nikdy neplnila," píše respektovaná BBC ve své analýze.

Obě rozdělené země jsou fakticky ve válečném stavu od roku 1950 a dohodu o příměří, kterou o tři roky později přijaly, už KLDR neoficiálně vypověděla při krizi v roce 2009, kdy taktéž hrozila útokem. V březnu 2010 dokonce podle důkazů mezinárodní vyšetřovací komise potopila torpédovým útokem jihokorejskou loď, na níž zemřelo 46 námořníků. Situace byla vyhrocená a nepředvídatelná.

Zato tentokrát mezi odborníky panuje většinová shoda, že mladý Kim jednostranně nevyvolá nový konflikt. "Není totiž šílený," píše profesor kalifornské univerzity Stephan Haggard, který je spoluautorem odborného blogu o Severní Koreji.

Severokorejská technika je zastaralá a není pravděpodobné, že by dokázala zasáhnout Spojené státy na pevnině. Navíc podle všech náznaků režim ještě jadernou bombu nesestrojil. 

Chtějí komunisté mír?

"Výsledkem je, že severokorejská cvičení a hrozby odvetou úspěšně odstrašily nepřítele od útoku, který nikdy neměl přijít," tvrdí Haggard a upozorňuje na načasování nových výpadů. Ty se objevily v době velkých politických schůzí, což ukazuje, že Kima vedou k výbojnému chování vnitrostátní důvody.

Profesor John Delury z jihokorejské univerzity ve své eseji věnované problematice vzájemných jednání vysvětluje, že KLDR nechce rozpoutat válku. Priority diktátorské vlády jsou totiž srovnány přesně v tomto pořadí: udržení režimu, bezpečnost státu a ekonomická prosperita. A za takových okolností je výhodnější mír než válka.

Kim není šílený, na vojenské operace ale dohlíží pravidelně....

15. března 2013

"KLDR zřejmě věří, že nebude brána v mírových rozhovorech vážně, dokud si nezajistí dostatečnou vojenskou sílu. To je v souladu s historickou politikou Pchjongjangu," upozorňuje zase Andrea Bergerová, jež se jadernými hrozbami zabývá v londýnském institutu RUSI. To však obě strany staví do složité situace. A vzhledem k reakci Spojených států a jejich spojenců na severokorejské manévry možná na dlouhou dobu nevyřešitelné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video