Zbraně jako za Nelsona. Nejslavnější námořnictvo vyhlíží cestu z krize - iDNES.cz

Zbraně jako za Nelsona. Nejslavnější námořnictvo vyhlíží cestu z krize

  18:40
Královské námořnictvo, kdysi symbol postavení Británie coby světové supervelmoci, je v krizi. Naplno jej dostihly škrty, kvůli kterým brzy přijde o veškeré protilodní rakety. Opravy potřebuje i šestice nejmodernějších torpédoborců a otazníky se vznášejí nad rychlostí vývoje nových fregat.
Třináct britských fregat, jako například na snímku zachycená HMS Somerset, jsou příkladem lodí, kterým vbrzku skončí životnost.

Třináct britských fregat, jako například na snímku zachycená HMS Somerset, jsou příkladem lodí, kterým vbrzku skončí životnost. | foto: Royal Navy

Za vrcholících napoleonských válek mělo Královské námořnictvo až 152 řadových válečných lodí. Bylo to víc, než tehdy měl zbytek Evropy dohromady. A třikrát víc než úhlavní rival Británie, napoleonská Francie.

O dvě stě let později se stárnoucí admirál jménem Royal Navy, pomyslný otec první novověké supervelmoci, mezi evropskými kolegy čím dál víc hrbí. Dostává - prozatím - ránu za ranou. Ale současně hledí do budoucna.

Krutou pětiletku odstartoval rok 2011, kdy Britové vyřadili poslední letadlovou loď a jiná jejich vyřazená letadlovka se setkala ve Středozemním moři s francouzským protějškem, lodí Charles de Gaulle. Zatímco z francouzské lodě startovaly stíhačky nad Libyi, britskou loď potupně táhli do Turecka k sešrotování (více zde). Byl to slušný políček do tváře britské námořní hrdosti.

Naposledy britské ministerstvo obrany přiznalo, že kvůli škrtům nemá náhradu za stárnoucí protilodní řízené střely Harpoon. Uvedl to odborný server Jane’s. Od roku 2018 se tak dostřel britských bojových lodí sníží ze 125 kilometrů na přibližně pětinu - nemluvě o tom, že jim zůstanou jen rychlopalné kanóny, zbraň, která není srovnatelná s naváděnými střelami.

Situace vzbudila útrpné úsměšky: jako kdyby admirál Nelson přešel z děl řadových válečných lodí zpátky k mušketám!

Náhrada přitom není na obzoru. V roce 2020 chtějí Britové zařadit do výzbroje alespoň vrtulníkové protilodní střely Sea Venom, ale ty stačí jen na malé cíle. Nasazení vrtulníku závisí na počasí, jeho řízené střely mají podstatně menší dosah než protiletecké systémy větších lodí případných protivníků - a i kdyby stihl vystřelit, velkou nepřátelskou loď by raketa Sea Venom jen štípla. Krátce řečeno, britské hladinové loďstvo bude prakticky bezmocné.

Vrtulník přistává na lodi HMS Daring | (0:29) | video: Royal Navy

„Je to jen další příklad toho, jak nedostatek peněz zhoršuje národní bezpečnost. Být roky bez raket je v pořádku - tedy pokud v té době nebudeme potřebovat proti někomu bojovat,“ cituje The Telegraph bývalého velitele námořnictva Alana Westa. Za falklandské války velel fregatě, jedné z lodí, které Argentinci raketami a bombami dokázali potopit.

Odborník na námořnictvo Nick Childs z Mezinárodního institutu strategických studií poznamenal, že Británie přichází o protilodní střely přesně v době, kdy jim Spojené státy začínají přisuzovat větší význam.

Také vojenský analytik Lukáš Visingr označil současný stav Royal Navy za neutěšený. „Zaznamenal jsem i kritiku, že v nynějším stavu by snad Británie prohrála i válku o Falklandy v roce 1982. Je ostudné, že někdejší královna moří dnes nemá jedinou plnohodnotnou letadlovou loď,“ zmínil pro iDNES.cz skutečnost, kterou ostrovanům připomněl ruský letadlový křižník Admirál Kuzněcov, když supěl kolem bílých doverských útesů k syrskému pobřeží.

Fregaty dožívají, torpédoborce potřebují opravy motorů

Další závažnou zprávu přinesl výbor pro obranu Dolní sněmovny britského parlamentu (celé znění zde). Současný počet 19 fregat a torpédoborců označili britští poslanci za žalostný, hluboko pod potřebnými čísly. Ještě v roce 1997, kdy se svět zdál mírumilovnější než dnes, měli Britové 35 fregat a torpédoborců.

Šest torpédoborců se silnou protileteckou výzbrojí sice patří k nejlepšímu, co Královské námořnictvo má, ovšem potřebují opravy motorů. Mají problémy v horkých - klimaticky i politicky - oblastech světa. Třeba v Perském zálivu. Třinácti stárnoucím fregatám zase začne počínaje rokem 2023 končit životnost - po jedné fregatě každý rok.

Analytik Lukáš Visingr pro iDNES.cz uvedl, že Britové mají plány, jak stárnoucí fregaty nahradit. Chystají dva nové typy - jeden určený primárně pro boj proti ponorkám, druhý na úrovni víceúčelové fregaty. Protiponorková se snad zanedlouho začne vyrábět, víceúčelová je na papíře. Poslanci z výboru pro obranu varují, že zdržení si nelze dovolit - kvůli zachování počtu lodí, udržení kvalifikované pracovní síly i kvůli tomu, že průtahy se prostě prodražují.

„Problém Royal Navy není v kvalitě, ale v kvantitě. Šest torpédoborců je jednoduše málo, mělo by jich být aspoň dvakrát tolik. Nových fregat má být podle plánů celkem třináct, jenže pro efektivní přítomnost na světovém oceánu by to mělo být opět nejméně dvakrát tolik,“ dodává Visingr, podle kterého Británie bude muset v počtu lodí a tempu stavby přidat. Celkově ale předpokládá, že britské námořnictvo začne sílit už brzy.

Dva obři zvěstující lepší časy

Oficiální britská místa ujišťují, že obranný rozpočet nyní už roste, a upozorňují na desetiletý plán zbrojení v objemu 178 miliard liber - to jsou zhruba desetinásobné roční obranné výdaje proti českým. Spojené království navíc v NATO platí za člena, který na svou obranu vynakládá v poměru k HDP poměrně slušné peníze.

Nové ponorky

Británie plánuje postavit čtveřici nových ponorek nesoucích jaderné střely. Třída ponorek ponese název Dreadnought (v současnosti plní roli jaderného odstrašení čtyři ponorky třídy Vanguard).

Analytik Lukáš Visingr pro Echo24.cz uvedl, že rozhodnutí ukazuje na odhodlání Britů udržet jaderný potenciál a možná i britskou přípravu na vůdčí roli v bloku bývalých kolonií a zemí severní Evropy, pokud by se rozpadla EU.

Kromě ponorek s balistickými jadernými střelami Britové budují i sedm ponorek třídy Astute vybavených torpédy a raketami Tomahawk. Tři už jsou hotové.

Největší budoucí zbrojní akvizicí Královského námořnictva je návrat k letadlovým lodím. Už příští rok by mělo námořnictvo převzít zbrusu nový nosič Queen Elizabeth, který za několik let doplní sesterská loď Prince of Wales. Obě se budou velikostí blížit americkým letadlovým lodím, větší plavidla nikdy Britové nepostavili. Symbolicky i reálně se tak vrátí do pozice námořní supervelmoci.

Obě letadlové lodě jsou určené k provozování čtyř desítek letounů včetně radarem obtížně zjistitelných stíhaček F-35B, případně pro námořní použití upravených letounů Typhoon či Gripen. A také bezpilotních strojů.

Podle Visingra lze očekávat, že britské palubní letouny budou schopné nést moderní vyvíjené protilodní střely, jakými jsou norské NSM nebo americké LRASM. O druhou zmíněnou střelu, vyvíjenou jako „neviditelnou“, mají zájem nejen Britové, ale třeba i Austrálie či Kanada.

„Pokud by se Britové rozhodli rozšířit nukleární arzenál o něco menšího, než jsou strategické rakety Trident na ponorkách, tak se logicky nabízí, že by letadlové lodě byly schopné fungovat i jako základny pro letecké taktické jaderné útoky,“ soudí Visingr.

Předtím, než námořnictvo takto výrazně posílí, se ale podle všeho bude muset pár let obejít jen s kanóny. Jako za admirála Nelsona.

Představení britského námořnictva. I s dosud nezařazenou velkou letadlovou lodí Queen Elizabeth:

Prohlédněte si flotilu britského Královského námořnictva | (2:09) | video: Zobiyen TV

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Přelomová dohoda vznikala tři roky. WHO se shodla na společném postupu při pandemii

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila se přes tři roky....

16. dubna 2025  3:47

Teror v Oklahomě vyfotil amatér, zdrcená matka jeho snímku nemohla uniknout

Spojené státy si připomínají třicet let od tragédie v Oklahoma City. Symbolem jednoho z nejhorších teroristických útoků v jejich dějinách se stal snímek hasiče, který v náručí nese bezvládné tělo...

16. dubna 2025

Čína nechala Trumpa v celním pokeru vycukat. Má lepší karty, využívá jeho chyby

Premium

Zatímco Donald Trump každý den mění pravidla celního uragánu a celý svět se klepe, s čím přijde zítra, Čína se rozhodla pro konfrontaci. Americká celní výjimka pro smartphony ukázala, že v obchodní...

16. dubna 2025

Promlčeno. Stavebníci nepovolené terasy, kde uhořelo 7 lidí, unikli milionové pokutě

Premium

Ačkoliv předzahrádka restaurace U Kojota v Mostě, kde v lednu po převržení plynového ohřívače uhořelo sedm lidí, byla černou stavbou bez stavebního povolení, za její vybudování nebude nikdo...

16. dubna 2025

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Jak celní politika zapomněla na služby. Je to motor americké ekonomiky

Premium

Trumpova administrativa se snaží masivně podpořit vývoz amerického zboží a komodit do celého světa. Ve chvíli, kdy se americký prezident zaměřuje na domácí průmysl, ale zapomíná na možná ještě...

16. dubna 2025

Na rozloučení s Aloisem Švehlíkem promluví Pavla Beretová a zazpívá Igor Orozovič

Rodina, kolegové i veřejnost se ve středu dopoledne rozloučí s Aloisem Švehlíkem. Smuteční obřad hostí historická budova Národního divadla od 11:00. Přímý přenos můžete na iDNES.cz sledovat od 10:30....

16. dubna 2025

Rusové ukázali, jak navigují drony z Moskvy. Legitimní cíl, reagují Ukrajinci

Ruská státní agentura RIA Novosti na svém účtu na sociální síti zveřejnila a později odstranila video, které zobrazovalo, jak drony útočící na cíle na Ukrajině řídí operátoři z mrakodrapů v moskevské...

15. dubna 2025  22:29

Bulovka se musí omluvit miliardáři Sehnalovi za prozrazení zprávy, že předbíhal při očkování

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka se musí omluvit podnikateli Pavlu Sehnalovi za to, že mediím sdělila v roce 2021 informaci o jeho přednostním očkování proti koronaviru. Uvedl to v pondělí server...

15. dubna 2025  22:02

Přežil jsem půlrok v první linii, tvrdí ruský DiCaprio. Díky válce jsem zhubl, chválí si

Ruský dvojník hollywoodského herce Leonarda DiCapria Roman Burcev tvrdí, že přežil více než půl roku na frontě. Dvaačtyřicetiletý muž, který se dříve díky své podobnosti s oscarovou hvězdou živil...

15. dubna 2025  22:01

Poslanci se přou, zda omezí Airbnb. Z Prahy 1 se stal Disneyland, řekl Michálek

Povinnou registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista projednávali poslanci. Řešili také, zda budou mít obce možnost regulovat...

15. dubna 2025  6:18,  aktualizováno  21:20

Konfiskovat, vrazi dětí. V Praze demonstrovali proti šíření ruské kultury

Desítky lidí v úterý večer protestovaly proti šíření ruské kultury před Ruským domem v Praze. Vchod do areálu omotali policejní páskou, před budovu také vylili červenou tekutinu symbolizující krev...

15. dubna 2025  21:03

Stranické think-tanky inkasují od státu miliony, fungují téměř bez kontroly

Premium

Ze státní kasy každoročně putují miliony korun na účty institutů, za jejichž provozem stojí politické strany a hnutí. Jenže think-tanky příliš velké kontrole nepodléhají, dohledový úřad má totiž...

15. dubna 2025