Miroslav Kříž, místopředseda ČMFS

Miroslav Kříž, místopředseda ČMFS | foto: MF DNES

Kříž, nezvěstný místopředseda fotbalového svazu, měl stamilionové dluhy

  • 296
Stamilionové dluhy, bývalí společníci a přátelé skrývající se před nájemnými zabijáky - to byl podle zjištění MF DNES život místopředsedy fotbalového svazu Miroslava Kříže těsně před tím, než záhadně zmizel. Po podnikateli a majiteli plzeňského FC Viktoria, který žije napůl v USA, začala v minulých dnech pátrat policie.

Nezvěstný je Kříž od soboty večer, kdy se ve společnosti své právničky potkal s předsedou ostravského fotbalového klubu Baník v restauraci v centru Prahy. Na schůzce ho vyrušil telefonát, po kterém se spěšně zvedl s tím, že se do hodiny vrátí.

Když se ho právnička ptala, kam jde, odpověděl, že nemusí všechno vědět. To byla jeho poslední slova. Od té chvíle jej nikdo neviděl a jeho telefon zmlknul.

Miroslav Kříž se navenek snažil vystupovat jako úspěšný podnikatel. Jenže dobrý dojem často rychle vystřídalo zklamání. Kříž dlužil ve svém okolí téměř každému z obchodních partnerů. Odhad výše jeho dluhů se pohybuje mezi 200 až 300 miliony korun.

MIROSLAV kŘÍŽ (51)

Plzeňský právník, podnikatel s nemovitostmi a pozemky a v posledních letech fotbalový boss. Je považován za majitele fotbalového klubu Viktoria Plzeň a loni se stal také místopředsedou Českomoravského fotbalového svazu.

Podle obchodního rejstříku sedí zhruba v desítce firem, většinou v dozorčích radách. Nejčastěji je jeho jméno spojeno s firmou AP Trust, která spoluvlastní Karlovarský porcelán, plzeňský Golf Park či Bohemians Real, jemuž patří vršovický fotbalový stadion Bohemians. Firmy kolem Kříže také připravovaly stavbu velké solární elektrárny.

Angažuje se v plzeňské komunální politice, především díky svému působení v tamním fotbalu.

Často pobývá v USA, kde žije část jeho rodiny.

K největším věřitelům Kříže patří například finanční skupina J&T, která vlastní pražský fotbalový klub Sparta. Celkově jí Kříž dluží zhruba 40 milionů korun za nákup hráčů pro svůj plzeňský klub. "Za drtivou většinu nakoupených hráčů nám nezaplatil," uvedl zdroj blízký Spartě.

Pohledávka byla převedena přímo na J&T, s níž Kříž sepsal notářský zápis, že všechny peníze vrátí do konce letošního srpna. Kromě Sparty má v zástavě proti padesáti milionům korun byt, ve kterém pobýval, a k tomu všemu si ještě na dluh nedávno koupil nejnovější luxusní auto značky Rolls-Royce. To řadu jeho věřitelů popudilo.

Tři měsíce na útěku

Další temnou věcí kolem Kříže je fakt, že se ho někteří jeho bývalí přátelé začali bát. Bývalý správce konkurzní podstaty plzeňské Škody a také správce centrální databáze dlužníků Petr Šikoš se před ním letos tři měsíce skrýval i s rodinou v zahraničí, protože se bál o život.

Kříž si na jeho "spláchnutí" údajně najal příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku, muže se špatnou pověstí, dříve stíhaného kvůli podezření z podílu na zmizení ostravského podnikatele Lamberta Krejčíře. "Jestliže se začne po Praze šířit, že si se mnou pan Starka chce něco vyřídit, tak já mám tři děti a neměl jsem z toho dobrý pocit," připustil Šikoš.

Kříž se se Starkou skutečně dobře zná. Když byl příbramský zlý muž ve vazbě, byl to právě Kříž, kdo za něj zaplatil kauci. Starka ale jakoukoli účast na přípravě likvidace Petra Šikoše odmítá.

"Když se to doneslo ke mně, tak jsme se sešli a vysvětlili si to. Jestli něco takového pan Kříž šířil, tak se buď musel zbláznit, nebo četl špatné knížky. Vůči panu Šikošovi nemám žádné takové aktivity, a pokud někdo využívá mé pověsti, tak já o tom nevím a považuji to za účelové," říká Starka. Na schůzku, na které si měli "vše vyříkat", si pamatuje i Šikoš. Klidu mu prý ale nedodala.

Zmizeli i dva Křížovi "kamarádi"

Nicméně tím, kdo nakonec zmizel, je Kříž, a tak je ze Šikoše muž s nejlepším motivem. "Ano, to si uvědomuji, ale nic takového se nestalo," říká Šikoš. Některé dobře informované zdroje blízké Šikošovi i Křížovi navíc tvrdí, že se oba bývalí partneři, kteří se znají například z dřívějšího konkurzu plzeňské Škody, pohádali o určité provize za následný prodej majetku této obří společnosti.

"Není to pravda. Já dávno nemám se Škodovkou nic společného, ani s Křížem jsme se o tom nikdy nebavili. Nic po mně v této věci nechtěl," odmítá však tuto variantu Šikoš.

Šikoš ale na druhou stranu nebyl sám, kdo se Kříže bál a kdo raději zmizel ze země. Před několika týdny odjel do zahraničí i další Křížův a Šikošův spolupracovník a kamarád Kamil Marvánek. "Také se dozvěděl, že ho shání pan Kříž a že ho asi neshání v dobrém, tak odjel," řekl Šikoš.

Zmizení Marvánka, který v minulosti proslul spoluprací s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem, Radovanem Krejčířem či zastřeleným kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem, potvrdily MF DNES další tři zdroje. Důvodem jeho konfliktu s Křížem jsou údajně také peníze. Marvánek se zaručil za půjčku, kterou si vzal Kříž již před pěti lety a dodnes ji nesplatil.

Třetí do party, kdo má z Kříže obavy, je jeho bývalý spolupracovník Jaroslav Dyntr. "Zjistil jsem, že na mě převedl nějaké své dluhy. Raději jsem se s rodinou přestěhoval," uvedl.

Další oblastí, kde si Kříž v poslední době nadělal nepřátele, je plzeňská radnice. Tamní ODS se rozštěpila a Kříž se netajil tím, že svůj vliv použije na podporu skupiny kolem primátora Pavla Rödla, který ODS opustil a nynější garnituru chce z radnice vyhnat v podzimních komunálních volbách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video