Bývalý ministr obrany zřejmě čelí velké aféře. Ilustrační foto

Bývalý ministr obrany zřejmě čelí velké aféře. Ilustrační foto | foto: René Fluger, ČTK

Kritizovaný náměstek Barták má neplacené volno. Obvinění je lež, říká

  • 643
Náměstek ministra financí Martin Barták odmítl tvrzení bývalého amerického velvyslance, že si měl říci o úplatek. Požádal nicméně svého šéfa Miroslava Kalouska o neplacené volno, ten mu vyhověl. ČSSD žádá okamžitý náměstkův konec v úřadě.

Barták, který v minulosti kromě pozice náměstka ministryně obrany také tento resort v úřednické vládě vedl, obvinění ze strany amerického exvelvyslance odmítá.

"Kategoricky odmítám tvrzení, že bych snad kdykoli požadoval finanční prostředky na vyřešení údajného sporu mezi společnostmi Tatra Kopřivnice a Praga Hostivař. Zdůrazňuji, že jsem nikdy s nikým o tomto tématu nehovořil. O motivech těch, kteří tato obvinění vyslovují, mohu jen spekulovat," uvedl náměstek ministra financí v tiskové zprávě.

Případ Barták vnímá jako "závažné obvinění z trestného činu, který bych takovým jednáním, jež popisují, spáchal", věří ale, že policie prokáže jeho nevinu. "Do té doby zvážím další právní kroky, abych se proti pomluvám ohradil co nejúčinněji," dodal Barták.

ČSSD chce Bartákův konec, náměstek nebere plat

Bartákův šéf, ministr Miroslav Kalousek, vyhověl náměstkově žádosti o neplacené volno, dokud se případ nevyšetří. "Pro mě je to v rovině tvrzení proti tvrzení. Věřím, že budou neprodleně konat orgány činné v trestním řízení, příslušné rozhodnutí pak bude navázáno na výsledek vyšetřování," řekl Kalousek k Bartákově budoucnosti na ministerstvu.

"Nechci, aby účelové skandalizovaní těchto nepravd poškozovalo vládu rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, zejména pak ministerstvo financí," zdůvodnil žádost o neplacené volno Barták. Věří ve svůj brzký návrat do práce, pak prý zahájí "tvrdé právní kroky proti iniciátorům pomlouvačné kampaně".

Podle opoziční ČSSD je jediným krokem, který vláda nyní může učinit, okamžitý odchod Bartáka z ministerstva.

"ČSSD v uplynulých měsících opakovaně upozorňovala na netransparentní nákupy ministerstva obrany, spojené přímo s osobou bývalého ministra a náměstka za ODS Bartáka. Ze strany vlády a premiéra Petra Nečase byla všechna podezření relativizována a premiér odmítal v celé záležitosti zasáhnout," vyčetl vládě šéf socialistů Bohuslav Sobotka.

PROČ CHTĚJÍ KONEC BARTÁKA?

Exvelvyslanec USA tvrdí, že si Barták řekl o úplatek

Sociální demokraté také znovu prohlásili, že ČSSD měla pravdu, když požadovala vznik parlamentní vyšetřovací komise ke všem podivným armádním zakázkám. Vládní poslanci tehdy vznik komise zamítli s tím, že parlamentní komise stejně nikdy nic nevyšetřily a spíše sloužily jako kanál pro únik informací z vyšetřování.

Výzva ČSSD, aby Barták skončil na svém současném působišti - ministerstvu financí, vedeném Miroslavem Kalouskem - jde ruku v ruce s dalším požadavkem socialistů, aby z vlády a ministerstev okamžitě odešli všichni ostatní politici spojení s armádními skandály.

BARTÁK A KRITIZOVANÉ ZAKÁZKY

Exministr obrany Martin Barták bývá spojován s řadou sporných zakázek, v nichž existuje podezření z korupce či netransparentnosti. Všechna obvinění ale odmítá.

Je spojován například s nákupem obrněných transportérů Pandur, který kvůli podezření z korupce vyšetřuje policie. Domlouvání uplácení zachytila MF DNES na skryté kameře.

Podezřelý je i nákup transportních letadel CASA. Podle kritiků jsou stroje drahé a málo výkonné. Kvůli absenci výběrového řízení čeká Česko evropský soud.

Za Bartáka ministerstvo vojákům nakoupilo obrněná vozidla Iveco - oficiálně společně se Slováky, což umožnilo obejít výběrové řízení. Zakázku prověřují komisaři EU, uvedl Respekt. Další obrněná vozidla pořízená v nedávné době, stroje Dingo, zase čelí kritice kvůli malé výkonnosti.

Hospodářské noviny také uvedly, že za Bartáka začalo ministerstvo ve velkém (a bez výběrového řízení) odebírat výzbroj od firmy Bartákova známého Michala Smrže.

Kritiku si vysloužilo rozhodnutí pořídit armádě automobily Tatra. Tatrovky nevyhrály výběrové řízení, pomohl jim argument o potřebě podpořit český průmysl (rozhodla o tom ale ještě vláda Vladimíra Špidly z ČSSD v roce 2004). Barták se ale podle exvelvyslance Cabanisse v kontraktu angažoval nabídkou, že tatrovkám za peníze pomůže od problémů na zkušebním polygonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video