Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při jednání sněmovny (25. září 2014)

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při jednání sněmovny (25. září 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Zemana kritizovali premiér i Kalousek za proruské výroky na Rhodosu

  • 400
Prezident Miloš Zeman sklidil ve Sněmovně kritiku od premiéra Bohuslava Sobotky i šéfa poslanců opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska za některá svá vyjádření o Rusku. „Myslím si, že některé jeho výroky, které na ostrově Rhodos pronesl, nezapadají do koncepce naší zahraniční politiky,“ řekl premiér.

Předseda vlády tak reagoval na Kalouskův dotaz při interpelacích, jaká opatření vláda udělá pro to, aby se neopakovaly Zemanovy „excesy“, které si podle Kalouska mohl dovolit jako „důchodce z Vysočiny“, ale které si nemůže dovolit jako prezident republiky.

„Byl tam jako prezident republiky, jako jediná hlava státu Evropské unie,“ řekl Kalousek a připomněl, že se Zeman na konferenci na Rhodosu vyjádřil pro zrušení sankcí Evropské unie vůči Rusku kvůli dění na východu Ukrajiny. Konferenci, na kterou Zeman jezdil i v minulosti, pořádal ruský oligarcha a šéf ruských státních drah Vladimir Jakunin, blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kalousek to označil za velkou ostudu české zahraniční politiky.

Pravomoce prezidenta

Vláda chce osekat pravomoce prezidenta, aby nemohl otálet se jmenováním kabinetu

„Sankce libovolného typu jsou překážkou dialogu civilizací. Ti, kteří jako zbraň politického boje podporují sankce, vystupují proti fungujícímu dialogu civilizací. A místo dialogu přichází pouhé mlčení. A nic víc,“ uvedl v projevu na Rhodosu Zeman (více zde).

Sobotka, který seděl za Kalouskovými zády, při jeho slovech o cestě prezidenta Zemana na Rhodos přikyvoval hlavou a od prezidentova záříjového výletu na řecký ostrov se distancoval. „Myslím si, že to byla cesta, která byla iniciována v zásadě ze strany pana prezidenta,“ prohlásil premiér.

Kalousek se domáhal, ať přijdou poslanci do práce

V průběhu interpelací na předsedu vlády došlo k zajímavé situaci. Ještě než dostal Miroslav Kalousek slovo k dotazu na zahraničně-politické aktivity prezidenta, žádal, aby byly interpelace přerušeny, dokud nepřijde víc poslanců. V lavicích jich bylo jen 42 z 200. Pokračovalo se až po vynucené přestávce. Po ní se poslanci ODS vzdali všech svých dotazů na členy vlády - na protest proti tomu, že lavice ministrů byly téměře prázdné.

Odpovědi na Kalouskovu opakovanou otázku, co tedy vláda udělá proto, aby se neopakovaly excesy, které si mohl Miloš Zeman dovolit jako „důchodce z Vysočiny“, se ale předseda vlády umně vyhnul. Využil toho, že se Kalousek při interpelacích ptal i na Zemanovu cestu do Číny a na to, že prezident potvrdil změnu kurzu české zahraniční politiky vůči Číně, s níž přišla Sobotkova vláda.

Předseda vlády označil Zemanovu cestu do Číny za diplomatický, politický i ekonomický úspěch, což bylo podle předsedy vlády překryto tím, že se prezident z Číny vracel nikoli vládním letadlem, ale letounem, který měla pronajatý a platila finanční skupina PPF. „Česká politika nerezignuje na otázku prosazování univerzálních lidských práv,“ řekl Sobotka.

A odkázal v odpovědi Kalouskovi i na rozhovor předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga pro iDNES.cz, v němž exministr zahraničí jasně řekl, že ani předchozí pravicová vláda nijak nezpochybňovala jednotu Číny, včetně Tibetu a Tchaj-wanu. Sobotka už ale nezmínil, že ve stejném rozhovoru Schwarzenberg řekl i to, že v jiné evropské zemi by Zemanovi neprošlo letět domů letounem PPF místo vládním. Za to by podle Schwarzenberga muset prezident v jiné zemi odstoupit (rozhovor s předsedou TOP 09 najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video